Kadınla Herşey

Ayak Terlemesi Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Ayak Terlemesi Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Ayak terlemesi, tek bir nedenden kaynaklı olmamakla birlikte hormonal değişimlerin etkisi daha sık görülmektedir. Ayakta terleme kişiye rahatsızlık veren bir durumdur çünkü beraberinde farklı sorunlara da neden olmaktadır.

Ayaklar Neden Terler?

Ayak terlemesi, başka bir hastalığa bağlı değildir. Bütün tetkikler normal olarak değerlendirilmekle birlikte vücutta terlemeyi ayarlayan sistemin bozukluğu sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte bazı dönemlerde bu terlemede artış görülebilir. Kadınlarda menapoz döneminde hormonların değişmesi terleme sorununun sıklaşmasına neden olmaktadır.

Kilo sorunu yaşayan kadınlar da terleme açısından risk grubunda görülmektedir. Tiroid bezlerinden kaynaklanan terlemeler en sık görülenleridir. Ayak terlemesi psikolojik etkenlere de bağlı olabilir. Kişinin aşırı heyecanlanması da ayaklarda terlemeye neden olabilmektedir.

Ayak terlemesi, ayakkabı içinde fazla kalmasıyla ayak kokusu oluşturabilir. Bu durum daha çok ucuz ayakkabının nemle aşırı birlikteliğinden kaynaklanmakdadır. ayak-terlemesi-nedeneleri

Ayak Terlemesi Nasıl Giderilir?

Kişiyi sosyal ve psikolojik yönden rahatsız edebileceği gibi sağlık sorunları (ayak mantarı gibi) yaşamasına da neden olabilir. Ayak terlemesinin önüne geçebilmek için evde uygulayabileceğiniz bir takım yöntemler mevcuttur. Ancak bu yöntemler ile ayak terlemesi sorununuz çözülemediyse, bu kez başvurabileceğiniz medikal yöntemler ve çözümler de bulunmaktadır;

  • Ayak terlemesi sonucu oluşan koku varsa bunu evde uygulayabileceğiniz tuzlu ayak banyoları ile azaltabilmektedir. Bunun için ayakları 3 gün ard arda tuzlu suda bekletmek gerekmektedir. Ancak tuzlu su banyosu sadece ayak kokusu ile ilgili rahatsızlığı gidermekte olup, ayakların terlemesine engel olmamaktadır.
  • Ayak terlemesinde etkili olan krem ve losyonlar da vardır. Ancak etkileri kişelere göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden ayak terlemesinin hafif olduğu durumlarda krem ve losyon daha etkili olabilecektir.
  • Terleme önleyici krem, sabun, losyon ve jeller ayağa sürülmesinin ardından ter bezi kanalını tıkayarak terin vücuttan çıkışını engellemekte, ancak bu durum bazı kişilerde alerji ve cilt tahrişine sebep olabilmektedir.
  • Terlemeyi çözebilen yöntemlerden biri özel elektirikli cihazlarla ter bezlerini şok etkisiyle kontrol altına almadır. Bu tedavi bir kaç hafta uygulanır ve terlemeyi keser, ancak tekrar başlama ve devam etme durumu da olabilmektedir.
  • Bu yöntemlerin başarılı olamadığı durumlarda Lomber Sempatik Blokaj ile bel bölgesinden omurga yanındaki sinirlere uygulanan ilaç veya Lomber Sempaktomi ameliyatı ile göbeğin kenarlarından açılan kesilerle ayak bölgesini etkileyen sinirlerin kesilmesi şeklinde cerrahi yöntemlere başvurulabilmektedir.

Uygulanan yöntemler sonucu ayak terlemesi şikayetinden kurtulan kişi, olası sağlık sorunlarından da kurtulmakta, sosyal ve psikolojik olarak öz güvenini geri kazanarak sağlıklı bir biçimde hayatına devam etmektedir.

Ayak Terlemesi Bitkisel Tedavi

Adaçayı terlemeye karşı etkili bir bitkidir. Günde 1-2 badak tüketimi 2 hafta sonra etkisini gösterebilecektir. 1 litre sıcak suyun içine 3-5 dal adaçayı konur. Sallama olarak 3 adet de koyabilirsiniz. Bir yemek kaşığı kaya tuzu da karışıma ilave edildiğinde ayaklar içinde bir müddet dinlendirilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com