Kadınla Herşey

Dil Felci Nedir?

Dil Felci Nedir?

Felç; insanların hayatlarında belirli sebeplerden dolayı gerçekleşebilecek olan ani gelişim süreçli bir kas hastalığıdır. Kaslarda kaynaklanan bir bozukluk veya hareketsiz kalma durumudur. Halk arasında inme olarak bilinen bu hastalık her yaşta ve birçok sebebe bağlı olarak gelişim süreci gösterebilir. Asıl olarak beyne yeterli kan gitmeme durumunda belirli bir fonksiyonu kontrol eden yetinin kaybedilmesi olarak bilinir.

Dil felci de bu durumlara bağlı olarak görülen en sık görülen felç türevlerinden birisidir. Tıp dilinde glossopleji olarak adlandırılan bu tanı; dilin tamamında ya da sağ veya sol yanında olmak üzere bölümsel olarak da gerçekleşebilir. Yapılan araştırmalarda dil felci sebebi olarak merkezi sinir sistemi bozukluğu göze çarpmaktadır.

Eğer ki söz konusu dil felci; dilin her iki yanındaki kaslarda gerçekleşir ise; kişi ne yazık ki dilini hareket ettiremez ve kontrol etme yetisini kaybeder. Bu duruma bağlı olarak; beslenme esnasında çiğneme eylemi ve günlük hayatındaki konuşma eylemi son bulabilir. Tek yanlı felçler genellikle dilin hangi tarafında ise; o kısma doğru bir ağız kayması ve yüz şeklinde pürüz dikkat çeker.

Dil felci tedavisi;

Dil felci tanısından sonraki aşamada tedavi süreci, sebebin bulunarak ortadan kaldırılmasına bağlı olarak gelişim gösterir. Mümkün olduğu kadar hızlı bir süre zarfı içerisinde doktor gözetimine geçilmeli ve tedavi metodu neyi gerektiriyor ise; gereken müdahale yapılmalıdır. Doktor gözetimi altında iken doktorun ilaç ve egzersiz olarak sunacağı tüm talimatlara uyulduğu takdirde genel bir oranla iyileşme görülmektedir.dil-felci-hastasi

Hayatımızda önemli bir yeri olan organlarımızın başında gelen dil yalnızca konuşma eyleminde görev almaz. Aynı zamanda yemek yeme, tat almak gibi duyu ve görevlere de hakimdir.

Dil felci gerçekleştiği andan itibaren istem dışı görev yitimi gerçekleşebilir. Fakat unutulmamalıdır ki, her hastalığın ilk tedavi yöntemi moraldir. Çünkü psikolojik etkenler hastalığa sebebiyet verebileceği gibi, aynı şekilde tedavi sürecini de olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Stres ve sıkıntı günlük yaşantımızı etkileyebildiği gibi fizyolojik tüm sistemi de yakından alakadar eder. Sahip olduğumuz tüm organizmalar ve sistemler bir fiil bu süreçten etkilenir ve bu duruma göre bir şekillenme sağlanır. Bu nedenle her şeyden önce, stresli bir yaşamdan uzak durmakta önce beden ve ruh sağlığımız için yarar var.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com