Kadınla Herşey

Erkekler Kadınlardan Ne İster?

Erkekler Kadınlardan Ne İster?

Evlilik konusu olduğunda kadınların ve erkekelerin kendilerine göre seçimleri vardır. Klasik sorudur ‘erkekler ne ister‘ yada ‘kadınlar ne ister’. Değişen zamanda değişen beklentiler bu soruların cevaplarında da değişiklikler yapabiliyor.

Bir erkeğin kadından bekledikleri ile kadının erkekten beklediği uyuşmayabiliyor. Bu yüzden tartışmalar bile çıkabiliyor. Eş seçiminde beklentiler evlilik sonrası beklentilere de yansıyor. ‘İki gönül bir olunca samanlık seyran olur’ anlayışı beklentilerin altında kaldığında, beklentiler için tatmin birliktelikleri alıp başını gidiyor.

Erkeklerin İstekleri

Şu meşhur beklentilerden erkeklerin kadınlardan bekledikleri neymiş ? Erkeğe göre kadın nasıl olmalı, yapılan araştırmalara göre anlamaya çalışalım,

1- Güzellik

Ten güzelliği mi, kaş göz güzelliği mi? Giyim kuşam güzelliği mi, estetik güzelliği mi? Güzel denilince kusursuzluk mu yoksa ‘bana güzel‘ mi?
Güzel olsun sınıflaması ile erkekler önce göze hitaba bakıyor. Önce görünüm diyenler bir hayli fazla anlaşılan.

2- Zenginlik

“Babanın fakir olması senin suçun değil ama kayınbabanın fakir olması senin suçun” nitelemesine maruz kalmamaktan olsa gerek, zengin kız fakir oğlan edebiyatına kendini kaptıran erkeklerde az değil.

3- Marifetlilik, hamaratlık

Ev işi-dışarı işi ayrımı yapanların ev işinde kadının hamarat olmasını istemesi, eğer kadınların erkekler için ‘çalışsın, zengin olsun..’ isteği ile karşılaştırılırsa çok da apsürt durmadığı kesin. Zenginlik isteyen kadına karşı evde hamaratlık istemek bundan olsa gerek.

4- Az konuşmak, ailesinin karışmaması

Ne kadının ne ailesinin ön planda olmasını istemeyen erkekelerin sayısı da yüksek. Çok konuşmayan kadın seçimi, erkeklerin üst sıralarda istedikleri arasında. Burada çok konuşmaktan maksat, işten gelen erkeğe ilgi alanı olmayan şeyler hakkında konular açmak herhalde?

5- Tutumluluk

Bu konuda erkekler ya tek bir örnek üzerinden düşünüyorlar (hesapsız harcayan kadınlar) yada ne istediklerini bilmiyorlar. Çok kere şahit olmuşuzdur ki çoğu kadın erkeğin savurganlığından bahseder ve ‘ah ev idaresi bende olsa böyle sıkıntı çeker miydik hiç‘ derler.. Ya bu kadınlar eskide kaldı ya da erkekler tek tip bakış açısına sahip.

6- Güzel kokmak

Tutumlu olmak isteyen erkeklerin aynı zamanda kadınların kozmetik ve parfüm alışverişilerine karışmasıda bir tezat oluşturuyor. Bu konuda zaten abartan kadınlar ve bundan şikayetçi olan erkekler yine de hem ister hem şikayet eder konumdalar.

7- Güzel yemek yapmak

Dışarda yemek yemekten bıkan erkekler yada anne yemeğine alışan erkekler için genel kabul görmüş seçenek bu. Evde kadının yaptığı yemeği beğenmeyip dışarıda erkekelerin yaptığı yemeği keyifle anlatmak da ayrı bir sorunsal!

8- Çözüm üretsin

Kadınları hep şikayet eden merci olarak gören erkek sayısıda az değil. Kadınlar hep konuşur ama çözüm üretmez derler. Evde musluktan şikayet eden kadının yanında musluk tamirini yapan erkeğin, kadının bunu yapmadığına dair şikayeti olduğunu görmedik. Bilakis musluk tamirinden sonraki özgüven bile erkeğin ne derece çözüme daha atılgan olduğunu gösteriyor. Ama yinede onlara göre kadın şikayet değil çözüm üretsin..

9- Erkek gibi davranmamak

Erkekler kadının daha nazik davranmasından yana. Bu seçenek çok revaçta olmamasına rağmen  yinede anti-cinsiyetçilik çalışmalarının sonucu olsa gerek kimi erkek ‘kadın gibi davranan kadın‘ özlemi çekiyor demekki.

10- Fazla bekletmemek

Özellikle bir yere gidildiğinde kadının hazırlanmasının onda birine eşit olan erkeklerin hazırlanması durumu bir sorun oluşturuyor erkekelere göre.

11- Fala İnanmamak

Fal düşkünü kadınların sürekli yorumda bulunmalarından mıdır bilinmez, bu konudan da şikayetçi erkekler. Fal konusuna kafayı takıp ona göre gününü şekillendiren kadınların olduğunu bilerek bu konuda belki erkeklere hak vermek gerekir.

12- İngilizce bilmek

Erkeklerin diğer bir isteği; kadın ingilizce bilsin. Bu seçenek zamana göre değişen kriterlere bir örnek. Bu istekte bulunan erkekler ingilizceye hakim olmalı değil mi!

13- Spor yapsın

Kadının spor yapmasını isteyen erkekler aynı zamanda spor kıyafetleriyle parkurlarda kadınların koşmalarından yana değillerdir. Yada spor salonlarında erkek ve kadın karışık şekilde olan uygulamaları istemezler. Buna dikkat eden erkeklerde çok çünkü. Haklılar mı? Erkeklerin en temel isteklerinin “güzel olsun” seçeneği olduğunu düşünürsek, ‘güzele bakmak sevaptır’ söylemini de erkeklerin çok sık söylediklerini bilirsek, evli bir kadının erkeklerle karışık spor salonunda ki durumu elbette kocası tarafından kıskanılası bir durum olacaktır.

14- Hobi sahibi olsun, dizi seyretmesin

Bir yandan kadınların bir şeylerle uğraşmasını isteyen erkekeler bir yandan da dizi izlemesin diyebiliyor. Dizi bir uğraş mıdır tartışılır. Ama haftada bir kaç diziyle kadının rahatlatmasını göz ardı etmemek gerekir. Bu, erkekler içinde geçerli. Kadınlarda şikayetçi: ‘erkekler maç izlemesin!’. E, o zaman?

15- Kültürlü olmak

Kültürlü olma seçeneği en düşük isteklerden biri. Artık erkekler kültür kavramından uzaklaşıyor desek yeridir. Kültürler, değerler azaldıkça farklı seçenekler artış gösteriyor. Daha güncel seçenekler.

16- Şatafatlı düğün istememek

40 gün 40 gece düğünleri bir erkek için korkulu rüya. Ancak şatafatlı düğün uğruna hayatı borçla geçen erkekleri de anlamamak olmaz. ‘Benim gibi bir kadına değmez mi canım düğünün alası?’ denebilir, ama ‘bana değer’ diyerek erkeğin haddinden fazla sıkıntı çekmesine de razı olmak düşündürücü bir durum.

Erkekler için kadınlardan beklentiler bunlar. Şimdi asıl soru şu; böyle bir dünyayı nerede buluyorlar?

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com