Kadınla Herşey

Eşler Arası İletişim Nasıl Olmalıdır?

Eşler Arası İletişim Nasıl Olmalıdır?

Mutlu bir evlilik için kadın ve erkek belli sorumluluklara sahiptir. Hiç bir sorumluluk alınmadan evliliğin masallardaki gibi olmasını beklemek imkansızdır. Sorumluğu kadın – erkek iki taraf da almalıdır. Çevremizde gördüğümüz o tatlı çiftler neler yapıyor da bunu başarabiliyor? Her mutlu ilişki aslında özünde o kadar da pürüzsüz mü?

Eşler arasındaki sorunlar nasıl çözülür?

İyi bir evlilik için yapılması gerekenlere ait okuyacağınız önerileri kişiselleştirebilir, artırabilir ve kendinize uyarlayabilirsiniz. Ancak unutmayın; tek taraflı olan çaba sizin şevkinizi kırabilir. En güzeli iki tarafında iyi bir şeyler yapmak için çaba sarf etmesidir. Bu mümkün değilse de pes etmeyin, ne mümkün olmayan evlilikler bu gün örnek evlilikler olarak geri dönüyor.

Evlilik öncesi yapılması gerekenleri yaptınız mı?

Kadın erkek fark etmeksizin, evlilik kararını alırken herkesin kafasına takılan yığınla soru olabilir; ‘Evlilik aşkı öldürür mü?’, ‘Evlilikte mutluluk var mıdır?’, ‘Evlenince her şey değişir mi?’ gibi. Önemli olan bu soruların sağlıklı bir şekilde cevaba kavuşturulmasıdır. Eş adayları her şeyden önce, evliliğe dair akıllarında herhangi bir soru kalmayacak şekilde, evlilik öncesi bir iletişime geçmeli ve karşılıklı sorunları çözmelidir. Bu, uzun bir flört demek değildir. Sağlıklı bir evliliğin ilk adımı doğru iletişim kurmak ve atılacak adımdan emin olmaktır. Evlilik kararı nasıl alındıysa ve o süreç nasıl işlediyse, evlilik süreci de o paralelde gelişecek ve daim olacaktır.

Evlilik öncesi yapılması gerekenler, evlilik sürecinin temelini de oluşturur. Ancak herkesin oturup da içtenlikle prensiplerini söyleyemeyeceği yada buna imkan olmayan evlilikleri yaptığını da bilmeliyiz. Başlangıç istenilen gibi olmasa bile evlilikte her şeyi beraber düzenlemek mümkün! Sadece biraz sabır…

Mutlu evlilik için, evlilikte mutluluğu yakalamanın yolları aslında oldukça basittir. Biz, hiç birimiz nedensiz yaratılmadık. Çoğumuz, evlilikle beraber bu düşünceyi onaylamakta. Peki evliliğimizle beraber evlerimizi neden daha renkli daha mutlu bir hale getirmiyor, neden yuvalarımızı cennet köşelerine çevirmiyoruz. İşte mutlu evliliğin sırları;

mutlu evlilik için kadın ne yapmalı

Eşimle nasıl mutlu olabilirim?

Sabır Gösterin! İlişkinizde her konuda sabırlı olun. Sizin ona alışma süreciniz olduğu gibi, karşı taraf da size alışma sürecinde. Bunu asla göz ardı etmeyin. Alışkanlıklarınızı öğrenmesi, önemsediğiniz şeyleri bilmesi gibi pek çok madde için ona sabır gösterin. Sabır ilişkiniz boyunca sahip olmanız gereken en önemli özelliktir.

Kusursuzu beklemeyin! Mutlu bir evliliğin en temel noktası; kusursuzu aramaktan vazgeçmemizdir. Eğer böyle bir arayışta isek kendimizi “şatoya” hapsetmişiz demektir. Hepimiz gerçeği biliyoruz ki kusursuz insan yoktur. Tabii ki hepimiz gurur duyacağımız eşlerimizin olmasını isteriz, ama onu sürekli de bir şeylerle kıyaslayarak kusursuzu bekleyemezsiniz. Bu, sizi koyu bir yalnızlığa iter. Eşinizi de incitir.

Fiziksel özellikleri hoşunuza gitmiyor ise bu işe hiç girişmeyin, eğer toplum içinde sıkıntılarınız var ise bunu rencide etmeden konuşarak aşmaya çalışın. Eğer aşamıyorsanız yanında kendinizi nasıl hissettiğinize bakın. Eğer siz mutluluğu yakalamışsanız etrafı önemsemeyin. Kusursuz olanı asla bulamayacağınızı da sürekli kendinize hatırlatın.

O’na zaman ayırın! Özellikle evliliklerde en çok yapılan yanlışlardan biri de eşin ihmal edilmesidir. Yoğun çalışma saatleri sonrasında yorgun argın eve geliyorsunuz, eşiniz de öyle. Yada evdesiniz bütün gün ama bu kez de çocuklar ve ev işleri sizi yormuş, bunaltmış. Bu durumda siz de eşinizden güzel bir söz, hoş bir sürpriz yada sıcacık bir gülümseme bekleyebilirsiniz. Eşinizin de aynı konumda olduğunu sakın unutmayın. Eşinizin günün tüm stresini, yorgunluğunu geride bırakarak sığındığı yer evinizdir. Bu yüzden ona zaman ayırın, onunla ilgilenin, nasıl olduğunu, gününün nasıl geçtiğini mutlaka sorun. Ancak sorularınız içten ve sevgi dolu olsun.

Eşinizi iyi tanıyın! Onun hayallerini, umutlarını, zevklerini, ilgi alanlarını ve sizden beklentilerini iyi bilmeli ve en önemlisi onu dinlemelisiniz! Unutmayın siz ona herkesten yakınsınız. Bu durum sizin ona karşı daha özverili ve dikkatli olmanızı gerektirir. Eşinizi dinlemeyi ertelemeyin. Ona her zaman açık olun.

Eşinizi her gün yeniden keşfedin! Onun beğendiğiniz davranış biçimlerine, ses tonuna, kıyafet seçimine vb. olan hayranlığınızı ifade edin ve onu yüceltin. Bireyler onaylanmaya ve takdir edilmeye ihtiyaç duyar. Bu durum evlilikle beraber çok daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bireyler özellikle eşleri tarafından yüceltilmek isterler. Bu nedenle eşinizi her gün yeniden keşfedin.

eşler arası mutluluğun yolları

Eşinize sırtınızı dönmeyin! Her daim yüz yüze bakmak istiyorsanız ona asla sırt çevirmeyin. Size ihtiyacı olduğunda yanında olun. Eşlerin farkında olmadan yaptığı belki de en büyük hatalardan biridir eşini yalnız bırakmak. Özellikle ihtiyaç anında, sağlık sorunları gibi hayati durumlarda eşinizin yanında olarak ona destek olun. Hayatı tüm renkleriyle paylaşmaya karar verdiğinizi unutmayın.

Şefkati esirgemeyin! Bebeklikten çocukluğa, çocukluktan yetişkinliğe, hatta koca koca adamlar yada kadınlar bile olsak, şefkate ihtiyaç duyar ve onunla besleniriz. Tüm sağlıklı ve doğru evlilikler, şefkat üzerine kurulan, karşılıklı sevgi, saygı ve anlayış çerçevesinde gelişen birlikteliklerdir. Eşinizden şefkatinizi esirgemeyin. Onun bir yanının hala çocuk olduğunu unutmayın.

Eşinizde yok olmayın! Unutmayın; uyum aynılıklar arasında değil farklılıklar arasında sağlanır. Saygınlığınızı yitirmek istemiyorsanız, onun farklılıklarını anlamaya çalışın ve bunlara saygılı olun. Eşinizin sizden farklı olduğunu kabul edin ve ona yaşam alanı sunun. Çünkü siz de farklısınız. İstekleriniz, hayalleriniz, ilgi alanınız ve hobileriniz başka. Kendi hayatınızda onu, onun hayatında kendinizi yok etmeyin.

Soruna değil çözüme odaklanın! Eşlerin en büyük hatalarından biri de, yaşanılan her problemde birbirlerini günah keçisi ilan etmektir. Bir problemle karşılaştığınızda bir günah keçisi aramak yerine alternatif çözüm yolları bulmaya çalışın. Bu evliliğinizin daha sağlıklı devam etmesini sağlar. Sürekli suçlanan ve günah keçisi ilan edilen hiç bir birey sağlıklı bir evlilik ve beraberinde iletişim kuramaz.

Kararlarınızda esnek olun! Kendi istek ve arzularınızın yerine gelmesi için inat etmek yerine esnek olmaya ve eşinizi anlamaya çalışın. Siz artık yalnız değilsiniz ve sizin kararlarınızın sonucunu çekecek biri daha var. Eşinize haksızlık etmeyin. Kararlarınızda haklı olsanız dahi onu da anlamaya çalışın ve esnek düşünmeye gayret edin.

Paylaşımlarınızı artırın! Eşinizle fiziksel paylaşımlarınıza duygularınızı da ekleyin. Özellikle hayatınızla ilgili bir karar alırken onun da fikrini almayı ihmal etmeyin. Hayatı paylaştığınızı unutmayın. Birlikte yemek yapın, şarkı söyleyin, film izleyin, yürüyün.. Birlikte yaptığınız her şeyden zevk almaya çalışın ve bunu ona hissettirin.

mutlu bir evlilik için erkek ne yapmalı

Ve Güven… Sahip olunması ciddi bir süreç gerektirse de ilişkinizin en başında bunun temellerini atmalısınız. Daha ilk günlerden güvensizliğe kapılırsanız bu ilişki çok sağlıklı yürümez. Erkek için de kadın için de güven duymadığı bir eş ile huzuru yakalamak imkansızdır. Kıskançlık belirli bir kıvamda hoş gelse de güvensizliğe dayanan kıskançlıklar tek hamlede ilişkinizi noktalayabilir.

İnsan ilişkilerinin olduğu her yerde sorun vardır ve olması da muhtemeldir. Aynı şekilde evlilikte de sonsuz mutluluk veya sorunsuz bir ilişki devamlılığı beklenemez. Herkes için geçerli ve daimi mutluluk için uygulanabilir bir yöntem de zaten mevcut değildir. Ancak diğer kişilerle olan iletişimimizden çok daha fazla ilgi, çok daha fazla özen ister evlilik. Çünkü evlilikte bireyler, kendi kimliklerinden oldukça öteye gider. Yani bireysel isteklerin, hayallerin, alışkanlıkların veya davranışların yerini, artık iki kişilik düşünceler alıverir. Eğer bu şekilde devam etmiyorsa, zaten sağlıklı bir evlilik iletişiminden bahsedilemez.

Mutlu evliliklerin sırrı daha kendine özgü de olabilir. Her aile bu kuralların dışında kendi kuralları da benimsemiş olabilir. Kendinize özgü mutluluk yolları keşfedebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com