Kadınla Herşey

Pika Hastalığının Zararları Nelerdir?

Pika Hastalığının Zararları Nelerdir?

Pika Sendromu, kişilerin besin olmayan maddeleri yeme isteği, dürtüsü olarak tanımlanmakta ve tedavi edilmediğinde zararları telafisiz sonuçlara yol açmaktadır. Yabancı madde yeme alışkanlığı olarak da tanımlanan bu rahatsızlık, çoğu pedagog ve psikiyatra göre bir davranış bozukluğudur. Ancak hastalar bu davranışlarını normal olarak algılar ve içlerindeki yabancı maddeleri yeme dürtüsünü bastıramazlar. Hastalık, kısır döngü şeklinde artarak devam eder. Bu döngü hastaların hem vücut sağlığını, hem de ruhsal sağlıklarını ciddi tehlikelerle karşı karşıya getirmektedir.

Pika Sendromu Tehlikesi!

Pika hastalarında, yabancı cisimlerin tüketilmesi sonucunda sindirim sitemiyle ilgili rahatsızlıklar yanında çeşitli sorunlar da görülebilmektedir. Yenilen maddelerin hijyenik olmaması da ayrıca bir sorundur. Hasta yediklerinden dolayı enfeksiyon kapabilir veya paraziter hastalıklara davetiye çıkarabilir. Ayrıca alınan maddelerin içerdiği çeşitli kimyasallar da hastaya zarar verebilmektedir. Eğer hasta çocuk yaşında biriyse (bkz: çocuklarda pika hastalığı) bu zarar daha da artabilir. Vücuda alınan maddelerin içinde başta cıva ve kurşun gibi ağır metaller olmak üzere çok çeşitli kimyasallar bulunur. Bu da kişinin sağlığını ciddi derecede etkiler.

pika-zarar

Pika Sendromu‘nun, yeterli gelişimsel bilincin gelişmediği çocuklarda görülmesi oldukça tehlikelidir; çünkü bu yaştaki çocuklar neyin zehirli neyin zehirsiz veya yenilir- yenilmez olduğunu bilememektedir. Bu maddelerin tüketilmesi sonucunda kişide zeka gelişiminin yeterli gelişmediği görülmektedir. Bedensel ve zihinsel açıdan gelişmenin duraklamasına neden olabilen bu tür yabancı maddelerin yenilmesi sonunda ölüme dahi neden olabilmektedir.

Pika Hastalığı ve Zeka Gelişimi

Vücutta oluşan ansızlık ve çinko eksikliği çocukların zihinsel gelişimini de etkilemektedir. Beyin gelişimlerini sürekli devam ettiren çocuklarda bu eksikliklerden dolayı beyin hasarı olabilmesi muhtemeldir. Bunun yanında yetersiz beslenme ve ebeveyn ihmalinden dolayı da çocuklarda, özellikle bebeklerde, demir eksikliği yani kansızlık problemi oldukça sık görülmektedir.

Pika Sendromu, sürekli bir ihtiyaç durumu olduğu için vücudun direnç kaybına neden olur. Çocuklar, maruz kaldıkları her yabancı cisim nedeniyle enfeksiyon kapma ve hastalanma eğiliminde olabilmektedirler. Fark edilmediği taktirde, hastalarda genellikle kurşun zehirlenmesi, sindirim sistemi sorunları, enfeksiyonlar, saç yendiği için boğazda ve midede tıkanmalara bağlı acil cerrahi müdahalelere maruz kalma gibi sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sevinc dedi ki:

    salam mende kibrit yeyirem kukurd 33 ildi gunde 10 dene

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com