Kadınla Herşey

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara: tütün mamullerine bağımlı olmaktan kurtulmak için ya da bu ürünleri kullanırken vücuda verilen zararı azaltmak için tasarlanmış olan elektronik cihazlara denmektedir; diğer adıyla e-sigara.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Gıda aroması, sıvı nikotin ve gliserin birleşiminden meydana gelen likidin ısıtılıp buharlaştırılması sonucunda sigara içimine yakın bir tat ve koku alma deneyimi sağlayan bu cihazlar normal sigara gibi kullananın üstünü başını kokutmadığı gibi çevreye de kötü koku yaymaz. Ayrıca ellerde ve dişlerde de sararmaya neden olmamaktadır.

Üç kısımdan oluşan elektronik sigara; pil, atomizer ve kartuştan oluşmaktadır. Pilin görevi enerjiyi sağlamak, atomizerin görevi pilden aldığı enerjiyle likidi ısıtarak buharlaştırmak ve kartuşun görevi de atomizere likit sağlamaktır. E-sigara normal sigara gibi vücuda zararlı olan “çoğu” kanserojen maddeleri içermemektedir ve duman üretilmediği için sigaradaki gibi yaklaşık dört bine yakın kimyasal ve zararlı maddeyi etrafa yaymamaktadır.

Elektronik Sigaranın Bakımı

e-sigara-zararlari

Yine de bu cihaz kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Eğer cihaz düzgün tasarlanmamışsa bazı problemlere neden olabilmektedir. Sigara içilmesi yasak olan yerlerde kullanılabilen bu cihaz bazen senyör arızası yapabilmektedir. Ürün kullanılırken temizliğine ve bakımına da dikkat etmek oldukça önemli bir konudur. Sigarada pilin uç kısımlarında kalan likit akıntıları kuru veya alkole batırılmış pamuklu bir çubuk yardımıyla temizlenebilmektedir. Ancak temizleme yaparken su kullanılmaması gerekir.

Atomizer ve kartuş temizlenirken ılık su kullanmak yeterli olacaktır ve bu işlemin haftada bir kez yapılması yeterli olmaktadır. Bunlar iyice kuruduktan sonra normal şekilde kullanmaya devam etmek mümkün olmaktadır. Eğer çok az veya tatsız bir buhar geliyorsa ya tam olarak kurumamıştır ya da artık kullanılamaz hale gelmiştir bu yüzden önce tekrar kurutmaya çalışmak ya da kuruduğundan emin olduğunuz halde hâlâ aynı sorunu yaşıyorsanız değiştirmek gerekmektedir.

Sigara kullanımını özellikle el ve dudak alışkanlığı olarak algılayan kişilerin, sigaranın zararlı etkilerinden korunması konusunda büyük fayda sağlayan elektronik sigara bir simülatör olarak değerlendirilmektedir. Bu ürün dışarıya su buharı verdiği için kullanan kişinin etrafındaki diğer insanları da pasif içiciliğin verdiği zararlardan korumaktadır.

Elektronik Sigaranın Zararları

E-sigara üzerinde yapılan araştırmalara göre bu cihazların sigara kadar zararlı olmasa da yine de tamamen zararsız olmadıkları ortaya çıkmıştır. Sıvı nikotin de sonuçta bir bağımlılık ürünüdür ve bir şekilde vücuda girmektedir. Aynı zamanda sigara bağımlılığının psikolojik olarak devamı görüldüğünden tam anlamıyla sigarayı bırakma ihtimali kesin olmamaktadır.

Ayrıca elektronik sigaranın araştırmaları gittikçe derinleştiği için sigaraya alternatif olarak ortaya çıkmasınında önemi azalmaya başlıyor. Uzmanlar en iyi sigara bırakma yönteminin tamamen sigara ve elektronik sigara ürünlerinden uzak durmak olduğunu söylüyorlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com