Kadınla Herşey

Gebelikte Fast Food Yemek Zararlı mı?

Gebelikte Fast Food Yemek Zararlı mı?

Fast food kavramına hiç de yabancı değiliz artık. Hemen her yerde görebileceğiniz, herkesten duyabileceğiniz bir kavram. Öyle ki, kültürel ve geleneksel yemeklerimiz her geçen gün, fast food kültürü ile mücadele etmek zorunda bırakılıyor. Peki nedir bu fast food? Sağlığımız açısından faydaları, zararları nelerdir? Gebelikte anne adayları gönül rahatlığı ile fast food tarzı yemekler tüketebilir mi? Gebelikte fast food yemek ne kadar sağlıklı? Yada “fesfut” denilince ilk akla gelen hamburger ne kadar masum? Hamileyken hamburger yemeği çok istiyorsanız bilgi sahibi olmanız faydanıza olacaktır.

Tüm merak ettikleriniz, yazımızda..

Fast Food Nedir?

Fast food hakkında kısaca bahsedecek olursak; kısa süre içerisinde hazırlanan, seyyar satıcılarda, büfelerde, restoranlarda hemen tüketmek veya paket yapılmak üzere satışa sunulan yiyeceklerdir. İngilizce bir kavram olan fast food’un Türkçe kelime anlamı ‘hızlı yemek’, ‘çabuk yemek’dir. Halk arasında ise ‘hazır yemek’ olarak kullanılmaktadır.

Fast food, ülkemizde kendine öyle bir yer bulmuştur ki, bizzat bu işi yapan restoranlar açılmış, birçok global marka, ülkemizde bayi açmış, işletmeye dahil olmuştur.

Hazır halde satışa sunulan ekmek arası döner, hamburger, patates kızartması, pizza gibi pek çok yiyecek fast food kabul edilir. Ayrıca restoranlarda yediğiniz, pizza, balık ve cips benzeri, sandviç, kebap, sucuk gibi besinlerde fast food grubundadır.

Fast Food Yiyeceklerin Zararları Nelerdir?

Geçen her gün, sağlıklı yeme bilinci biraz daha bilinçlerimize yerleşiyor. Bununla birlikte, fast food kavramı zaman içinde ‘zararlı gıda’ kavramı ile özdeşleşmekte. Peki fast food neden zararlı gıda olarak akıllarda yer etmeye başladı?İşte fast sood’un bilinmesi gereken zararları;

  • Fast food türü yiyeceklerin besin değeri düşük, kalori oranı yüksektir.
  • Bol miktarda tuz veya şeker içeren bu tür yiyecekler, diyabet veya tansiyon gibi ciddi rahatsızlıklar meydana getirebilir.
  • Fast food’lar, hayvansal kaynaklı doymamış yağ asitleri ve renklendirici gibi katkı maddeleri içermektedir.
  • Aşırı tüketimi; yüksek tansiyon, osteoporoz ve obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır.
  • Özellikle sokakta satılan bazı yiyeceklerin hijyenik olmayan koşullarda hazırlanması gibi nedenlerden dolayı fast food, zararlı bir beslenme biçimi olarak kabul edilmektedir.

Gelelim hamilelik sürecinde hamburger aşerenlerimiz için daha detaylı bilgilere. Şunu da ekleyelim, hamburgere aşermek onu hiç yememek değil aksine en sağlıklı şekilde olanını elde edip isteğimizi sonlandırmak gerekir. Yememek çözüm değildir. Uygun olanını, sağlıklı olanını yemek olmalıdır önemli olan.

gebelikte-fast-food-zararlariGebelikte Fast Food Yenir mi?

Fast food, yani hızlı ve hazır gıdalar, genellikle evde yemek pişirecek gücü bulamayan, evde yemek yiyemeyen hamile kadınlar için bir alternatif gibi lanse edilmektedir. Kızartmalar, soğan halkaları, hamburger, pizza veya diğer birçok ürün, gebelikte tüketildiğinde anne ve çocuk için zararlı olabilir. Sebebi bu süreçte doğallıklarını kaybetmeleridir. Yüksek yağ, şeker ve sodyum içeriği olan bu tür besinler vücuda önemi azalan ve sağlıksız gıdalardır. Yapılan araştırmalar hamilelik sırasında yüksek oranda abur cubur tüketen anne adaylarının çocuklarında, tansiyon, diyabet ve obezite gibi hastalıklara yakalanmalarının daha muhtemel olduğunu göstermektedir.

Hamilelik sürecinde, sindirim sistemi çok daha yavaş işler. Bu nedenle, gebelikte kızarmış tavuk, hamburger veya pizza gibi, hem emilimi ve sindirimi ağır hem de sağlıksız hızlı yiyecekler, bu süreçte midenizi ve sindirim sisteminizi zora sokabilir. Ayrıca bu tür gıdaların herhangi besleyici bir değeri yoktur. Daha doğrusu yok denecek kadar azdır. Annede gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlara yol açmaktadır. Öte yandan sebzeler, meyveler ve evde pişen gıdalar, daha hafiftir ve daha kolay emilimi gerçekleştirir. En önemlisi de, bu tür sağlıklı yiyecekler, doğmamış bebeğinizin büyümesi için gerekli besin değerlerini taşımaktadır.

Canınız aşırı bir şekilde, fast food türü bir yemek çekerse, sağlıklı alternatiflerden birini seçtiğinizden emin olun. Örneğin, bir hamburger siparişi yerine, ızgara tavuk yiyebilirsiniz. Ayrıca fast food türü birçok yiyeceğin dondurulmuş ve aylarca bekletilmiş besinler olduğunu unutmayın. Bu nedenle, bu tür hazır gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmanızda yarar var.

“Mcdonald’s da mi yiyemem?” demeyin. Asıl sorun çok büyük markaların kalite ve satış için doğallıktan uzaklaşmış olması. Hamileyken mcdonalds’da olsa KFC gibi yahut başka markalarda olsa hazır gıdadan bu süreçte uzak durun. Yada bir araştırma yapın. Bu şirketlerin sahipleri hamile eşlerine bu gıdaları ne zaman yediriyorlar? Yoksa yedirmiyorlar mı?

Yok ben illa da fast food, hamburger istiyorum derseniz neden evde yapmayı denemiyorsunuz?

KadınlaHerşey.com

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com