Kadınla Herşey

Hamilelikte Sırt Ağrısı Sebepleri

Hamilelikte Sırt Ağrısı Sebepleri

İyi bir haber! Bebeğiniz büyüyor. Hamilelikte sırt ağrısı çekmeniz, aslında bebeğinizin her geçen gün büyüdüğüne işarettir. Ancak bazı durumlarda sırt ağrılarınız, hayatınızı zora sokacak derecede artabilir.

Hamile kadınlar genellikle gebeliğin ikinci yarısından itibaren, sırt ağrısı yaşayabilir. Size sırt ağrısı en aza indirmek için yapabileceğiniz şeyler vardır; ancak öncelikle hamilelik süresince yaşayabileceğiniz sırt ağrılarının nedenlerini öğrenmenizde yarar var;

Gebelikte Sırt Ağrısı Normal mi? Nedenleri Neler?

Hamilelikteki sırt ağrıları genellikle, omurganın buluştuğu, ‘pelvis sakroiliyak eklemi’nde oluşur. Bu durum hamileliğin bir parçası olup, gayet normal bir süreçtir. Bu ağrıların birçok olası nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları şunlardır;

Kilo artışı; Sağlıklı bir hamilelik sırasında kadınlar, genellikle kilo almaktadır. Omurga bu ağırlığı desteklemek zorundadır. Bu durum sırtın al kısmınında ağrıyaa neden olabilir. Büyüyen bebeğin ağırlığı da, rahimde pelvis ve arka kan damarları ve sinirler üzerine baskı yapar.

Duruş değişikliği; Gebelik, ağırlık merkezinizi kaydırır. Bu durum yavaş yavaş gelişir, hatta farkında olmadan yaşarsınız. Bir süre sonra, özellikle son aylarda, duruşunuzu ve hareketlerinizi ayarlamanız, dikkat etmeniz gerekecektir. Aksi taktirde bu durum, sırt ağrısı ya da belde zorlanmalara neden olabilir.

Hormon değişiklikleri; Hamilelik sırasında vücudunuz pelvik bölgede bulunan ligamentler ve eklemler, doğum süreci için hazırlık yaparak, bu bölgenin gevşek olmasını sağlayan relaxin denilen bir hormon üretir. Aynı hormon istikrarsızlık ve ağrıya da yol açmaktadır.

Kasların ayrılması; Rahim genişledikçe, kasık kemiği, göğüs kafesindeki kaslar (rektal abdominis kasları), iki paralel levha, merkez boyunca ayrılabilir. Bu genişleme, sırt ağrısını kötüleştirebilir.

Stres; Duygusal değişikler ve özellikle stres, sırt spazmlarını, sırt ağrısına neden olabildiği gibi, arka kas gerginliğine de neden olabilmektedir. Gebeliğin stresli dönemlerinde sırt ağrısında bir artış yaşanabilir.

Gebelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamileliğiniz süresince oluşan ve yaşamanızı zorlaştıran bel ve sırt ağrılarınız için, rahatlatıcı ve dinlendirici birkaç yol var;hamilelikte-sirt-agrisi

Egzersiz; Düzenli egzersiz kaslarınızı güçlendirir ve esnekliğini arttırır. Bu da, omurganız üzerindeki stresi azaltabilir. Hamile kadınlar için en güvenli egzersizler; yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi egzersizlerdir. Doktorunuz veya fiziksel terapist, sırt ve karın güçlendirme egzersizleri tavsiye edebilir.

Sıcak ve soğuk kompres; Sırtınıza sıcak veya soğuk kompres uygulamak, ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilir.

Duruşunuzu geliştirin; Çalışma, oturma veya uyku halinde iken, uygun duruş pozisyonlarına dikkat edin. Örneğin, uyurken dizlerinizin arasına bir yastık alın ve yan uyumaya çalışın, bu stresinizi alacaktır. Bir masada otururken, destek için arkanıza rulo yaparak bir havlu koyun. Ayaklarınızı dinlendirin. Dik oturmaya özen gösterin. Buna bir destek kemeri de yardımcı olabilir.

Akupunktur; Akupunktur, ince iğnelerin cildinizdeki belirli yerlere yerleştirildiği Çin tıbbının bir şeklidir. Çalışmalar, akupunkturun gebelik sırasında oluşan bel ağrılarını giderici etkide olabileceğini göstermiştir.

Tüm bu yollara başvurup da bir sonuç alamadıysanız ve ağrı ile seyreden şiddetli acı, aniden başlayan ve giderek şiddetlenen ağrınız varsa, ritmik kramp ağrılarınız oluyorsa, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com