Kadınla Herşey

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Gebeliğin ilk belirtileri mide bulantıları ve onu takip eden kusmalardır. Gebelikte mide bulantısı, genellikle gebeliğin meydana geldiği ilk hafta başlar. Her gebelik farklıdır; dolayısıyla bulantıların yoğunluğu ve zamanı da, kadından kadına değişebilir.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar, ne zaman geçer?

Hamilelikte mide bulantısı ve kusmalar genellikle ilk adet gecikmesinden birkaç gün sonra başlar. Bulantı şiddeti git gide artar ve gebeliğin 8. haftasında fazlasıyla kendisini hissettirir. 8. haftayı takip eden haftalarda yavaş yavaş azalan bulantı ve kusmalar, gebeliğin 12-14. haftasında sona erer. Bulantı ve kusma süreci ve şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Gebelikte mide bulantısına genellikle sabah bulantısı denmektedir ancak bu  bulantılar günün veya gecenin herhangi bir zamanında da olabilir. Sabahları aç karnına olmak, durumu daha da hassalaştırdığından, bulantıların sabah uyanıldığında hissedilmesi olasıdır.

Gebelikte mide bulantıları neden olur?

Bazen bir koku bile, gebelikte mide bulantılarına neden olabilir. Bunun yanı sıra, bulantıyı takip eden kusma da gebelikte sıklıkla görülür. Bu bulantılar, mutsuz hissetmenize neden olsa da aslında gebeliğiniz ile ilgili iyi bir işarettir! Bu bulantılar, vücudunuzdaki gebelik hormon seviyelerinin yüksek olduğu anlamına gelir. Plasentada gelişmekte olan bebeğiniz, beslenerek sizi ele geçirmek için yeterince büyüdüğünde, bu hormonlar vücut tarafından yüksek seviyede üretilir. Gebeliğin özellikle ilk hastalarında, mide bulantıları kusma isteği uyandıracak derecede olabilir. Bazı kadınlar diğerlerine göre bu durumu daha zorlu yaşar. Gebelikten önce neredeyse hiç olmayan şeylere hassasiyetiniz artabilir.

Ayrıca normalde seyahat sırasında da mide bulantıları yaşıyorsanız, gebelikte daha az seyahate çıkmanızı öneririz. Çünkü normalde, seyahat ile tetiklenen mide bulantısı, bu kez gebelik etkisi ile daha da belirgin olarak hissedilebilir.

Eğer ikiz ya da üçüz bebek bekleniyorsa da, gebelikte mide bulantısı olması daha muhtemeldir. Tek bebeğe oranla ikiz bebek ve üçüz bebek taşıyan anne adaylarında mide bulantıları, vücutlarındaki hamilelik hormonlarının çok daha yüksek olması nedeniyle çok daha yoğun yaşanabilir.gebelikte-mide-bulantisi-ne-zaman-baslar

Gebeliğin ilk aylarında yaşanan mide bulantısı, hayatınızı zorlaştırabilir. Ne var ki, günlük yaşamınızda dikkat edeceğiniz bazı küçük ama önemli noktalar ile bunu önlemeniz ve mide bulantıları ile başa çıkmanız mümkün;

  • Aç kalmamaya özen gösterin, az ama sık yiyin.
  • Yemekten bir müddet sonra dişlerinizi fırçalamaya gayret edin.
  • Sabah yatağınızdan ani kalkışlar yapmayın. Kalkmadan önce kraker veya bisküvi yiyerek midenizi boş  kalmamasını sağlayın.
  • Bol su için. Su midenizi dengede tutar.
  • Midenizi kötüleştiren tat ve kokulardan uzak durmaya çalışın.
  • Dinlenin. Stres ve yorgunluk, bulantıları arttırır.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com