Kadınla Herşey

Cilt ve Deri Hastalıkları Nelerdir

Cilt ve Deri Hastalıkları Nelerdir

Günümüzde insanlara rahatsızlık deren ve sağlıklı yaşam kalitesini bozan rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bunlardan çok geniş bir yelpazeye sahip olan Cilt ve Deri hastalıkları hakkında genel bir bilgi sahibi olmamamızın sağlığımız açısından yararı var.  Deri hastalıkları ciltte ortaya çıkan ve bir sürü nedeni olan bir hastalıklar bölümüdür. Genel olarak ayıracak olursak Fiziki, Parazitlerle, Alerjik, Mikroorganizmaların sebep olduğu cilt ve deri hastalıkları mevcuttur.

Şimdi detaylarına ineceğimiz hastalıkların sebeplerini açıklayalım. Cilt ve Deri hastalıklarının önemli bölümü Fiziksel olan deri hastalıklarındandır. Delici, kesici, ezici cisimlerin vücudumuza zarar vermesi ile oluşan yaralar, yanıklar, soğuğa bağlı çatlaklar, kimyasallar yoluyla olan yaraları da bu grupta sayabiliriz. Vücudumuza ağır metallerin fiziksel olarak çarpması ve sonuçta ciltte tahribat ve ezilme bırakması da bu bölümde tedavi edilen hastalıklardır.

Bir diğer sebebi de Parazitlerin cilde ve deriye yapışarak veya işleyerek verdiği zararlardır. Mesela bu hastalıkların başında uyuz, bitlenme, mantar hastalıkları geliyor. Hele mantar hastalığı öyle bir hastalıktır ki temizlenmesi için çok hassas bir tedavi süreci uygulanır.

Mikroorganizmaların sebep verdiği cilt ve deri hastalıkları iltihap şeklinde olur ve derideki her türlü ezilme, kesik, delinme vakalarında yaranın çevresinde çoğalırlar ve iltihap oluştururlar. Bu tür hastalıklara da örnek verecek olursak cüzam, frengi gibi hastalıklar vardır.

cilt-sagligi

İnsanlarda en sık rastlanan cilt ve deri hastalığı Alerjik olanlardır. Birçok hastalık sayılabilir ama örnek olarak sayacağımız hastalıklarda vardır. Mesela egzama, kurdeşen, serum hastalığı gibi. Alerjik hastalıkların nedenini bulmak oldukça güçtür. Ve bireyden bireye değişkenlik gösterir.

Çiçek tozları, evde kullanılan temizlik ürünleri, çeşitli kokular ve kimyasallar olabilir. Çok iyi araştırılması ve bazı testlerin yapılması gerektiği için hastanelerde dermatologlar tarafından kontrolde kalınmalıdır. Belli bir süre bulunduğu çevreden uzaklaştırmak da alerjinin sebebini bulmak için basit yöntemlerdendir.

Cilt ve deri hastalıkları bölümünden son vereceğimiz hastalık türü ise çıbanlar, iyi ve kötü huylu kanser riski taşıyan et parçaları ki bunlar daha detaylı inceleme gerektirdiği için, kişilerin hastanede yatması ve kontrol altında tutulması gerekmektedir. Sağlığına kavuşmadan veya deri hastalığının sebebi bulunmadan, kişiler hastaneden çıkarılmamalıdır.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com