Kadınla Herşey

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik Tedavi Nedir?

Günümüzde birçok hastalık için uygulanan bir tedavi şekli de fiziki yoldan yapılan fizik tedavidir. Çeşitli hastalıkların tedavilerinde fizik alanında kullanılan metaryellerin kullanılması ile hasta üzerinde uygulaması olan bir tıp tedavi şeklidir. Fiziki materyaller denilince ısı, hakaretli ışın, elektrik uygulaması anlamına gelir. Fizik tedavi günümüzde çok yaygın olarak kullanılmakta ve birçok insanın vücutlarındaki motor bölümü denilen hareketli kısımlarına uygulanan bir tedavi şeklidir.

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavi insanların yürür aksamı olan hareketli iskelet yapısına veya dokularında bulunan ağrılara direkt olarak uygulanan ve hastanın iyileşme sürecini kısaltan bir tedavi şeklidir. İnsan vücudu bir enerji dolu olduğu için dışarıdan verilen enerji türü tedaviler yerine denk gelirse tedavide olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Fizik Tedavi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Genellikle savaşlardan sonra ortaya çıkan savaş yaralarının fiziki oluşu sonrasında fizik tedavi ünitelerinin kurulmasına ve ilerlemesine yardımcı olmuştur. Daha sonraları ve günümüzde daha geniş bir hastalık kapasitesine hizmet veren fizik tedavi üniteleri günümüzde kırık, yanık, ağrılar olmak üzere çeşitli hastalıklara hitap etmektedir.

Genellikle ortopedi hastalıklarına direkt tedavi ile uygulanan fizik tedavi; ağrıların giderilmesi, kuvvet ve hareket kabiliyetinin tekrar kazanılması ile kas yapısının tekrar oluşturulması ile zaruri hareketlerinin yapılmasının öğretilmesi de fizik tedavinin içindedir.

fizik-tedavi

Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Fizik tedavide tedavi şekli önemlidir. Isı, masaj, hareket, elektrik akımı, hareket cihazlarıyla yapılan tedavidir. Isı verilmesi ile genelde ağrılar tedavi edilirken dolaşımda rahatlatılmıştır. Sıcak su torbaları ve komplikeleri kullanılmakta olup, lambaların yardımı ile ısıtılan havlular ve sular hastaya uygulanarak tedavi imkanı zorlanır.

Fizik tedavide bir diğer uygulama ise masaj yöntemidir. Dolaşımı rahatlatmak ve ağrıların ovulmasıyla uygulanan masaj tedavisi ellerle yapılan bir tedavidir. Ama bu işi bilen uzmanlar tarafından tam yerine ve gerekli ölçülerde uygulanır.

Fizik tedavi için en yaygın uygulama tekniği egzersizdir. Bu tedavi şeklinde hastanın hareket etme miktarı artırılır ve eklemleri büyük ölçüde açılır. O bölgedeki hareketli kasların hastanın kontrolüne girmesine kadar kasılıp gevşetilmesi işlemidir. Bu şekildeki rahatsızlığı bulunan hastalara evlerinde yapacakları egzersizler gösterilerek tedavisine evde devam edilmesi sağlanır. Hareket ettirilecek yere cihazla uygulama yapılması da fizik tedavide uygulanabilir yöntemdir.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com