Kadınla Herşey

Gebelikte Çekirdek Yemek

Gebelikte Çekirdek Yemek

Ayçiçeği tohumları veya bizim adlandırdığımız adı ile çekirdek, dünyanın farklı köşelerinde en lezzetli ve besleyici atıştırmalık haline gelmiştir. Ayçiçeği çekirdeği her ne kadar küçük görünse de, besin deposudur ve özellikle hamilelik sırasında anne adayının ihtiyacı olan gerekli ek besinleri taşır.

Gebelikte çekirdek tüketiminin, doğmamış bebeğiniz için faydalı olup olmadığı konusunda endişeleriniz olabilir. Gebelikte bu tür çerezlerin faydalarını bilmek önemlidir.

Gebelikte Çekirdek Yemenin Faydaları;

Ay çekirdeğinin sağlığa faydaları oldukça fazladır; öyle ki birçok anne adayı gebelikleri boyunca ay çekirdeğini diyet listelerine ekleyebilir. Gebelikte ay çekirdeği yemenin faydaları şunlardır;

  • Ay çekirdeği, vitaminler, fitokimyasallar, protein, mineraller, antioksidanlar ve çoklu doymamış yağlar bakımından oldukça zengindir. Bu da bebeğinizin sağlıklı gelişimini destekler.
  • Ay çekirdeğindeki E vitamini antioksidan görevi görür ve serbest radikallerin yol açtığı hasarlara karşı vücudu korur. Ayrıca damarlarda kan pıhtısı oluşumuna neden olarak sizi korur.
  • Fosfor ve mineraller bakımından zengin olan ay çekirdeği ,doğmamış bebeğinizin kemik gelişimini destekler, sağlıklı bir gebelik geçirmenizi sağlar.
  • Ay çekirdeğinin potasyum içeriği yüksektir; bu da vücudunuzdaki sodyum dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Yüksek kan basıncı seviyesini düşürmede yardımcı olur.
  • Ay çekirdeğindeki fitokimyasallar, vücudun büyüyen cenini kabul etmesi ve onu karşılaması açısından faydalıdır. Gebelikte zayıflayan bağışıklık sisteminizi geliştirmek için iyi bir yardımcıdır.

Çekirdek ve Folik Asit;

Hamileliğin erken dönemlerinde ve sonraki süreçlerde folik asit, anne ve bebek için temel ve alınması gereken bir besindir. Folik asit, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda kullanılır ve vücudun değişik yerlerine, akciğerlerden oksijen taşır. Yani bebeğin gelişimi için olmazsa olmaz bir besindir. Gebelikte anne adaylarının folik asit gereksinimleri artar. Çünkü vücut bebek gelişimini de gerçekleştirdiğinden çok daha fazla kan hücresine ihtiyaç duyar. Bu nedenle gebelikte gereksinim duyulan folik asit ihtiyacı için çekirdek mucizevi bir besindir.

Gebelikte folik asit eksikliği, gelişmekte olan fetus için hayati sorunlara yol açabilir; spina bifida, anensefali veya yarık dudak gibi doğum kusurları, anne için plasentada deformasyonlara veya komplikasyonlara da neden olabilir. Bu sorunların bazıları hamilelikten önce de tetiklenebilir, bu nedenle bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde bile yeterince folik asit aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Ispanak, lahana gibi koyu yeşil sebzeler, kavun, kayısı gibi meyveler, folik asit açısından zengindir. Beklenmedik bir şekilde bu tür yiyeceklere olan istek arttığında veya günlük folik asit alımınız için ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi besinler, en kolay ve en besleyici atıştırmalıklardan biridir. Çekirdek, folik asit, magnezyum ve E vitamini gibi temel vitaminler açısından zengindir.gebelikte-cekirdek-yemek-zarali-miGebelikte Çekirdek Yemek Zararlı mı?

Besin değerleri bakımından zengin olan ay çekirdeği veya kabak çekirdeği fazla tüketildiğinde ,hamilelikte sağlığınızı riske sokabilir. Burada dikkat etmeniz gereken risk faktörlerinin bazıları şunlardır:

  • Ay çekirdeğinin yüksek miktarlarda tüketimi, vücuda fazla miktarda tuz alımını da beraberinde getireceğinden, böbrek hasarına veya kemik sorunlarına neden olarak, fosforlu toksite yol açabilir.
  • Selenyum zehirlenmesi gibi semptomlara yol açabilir. Sinirlilik ve yorgunluk, bu durumun ortak belirtileri arasındadır.
  • Çok fazla çekirdek tüketimi, deri salgınlarını azaltarak, saç ve tırnakları kırılgan ve güçsüz yapabilir

Unutmayın; sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek kilit nokta iyi, doğru ve dengeli beslenmedir. Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik için, beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Günlük ay çekirdeği alımı hakkında doktorunuza danışın. Doktorunuz da tavsiye ettiği müddetçe, güvenle her gün ay çekirdeği tüketebilirsiniz.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com