Kadınla Herşey

Hafta Hafta Gebelik Nedir?

Hafta Hafta Gebelik Nedir?

9 ay 10 gün süren gebelik süresi; bebeğin ve annenin bu dönemde yaşadığı değişiklikleri ve gelişmeleri daha ayrıntılı olarak anlatabilmek amacıyla hafta hafta gebelik aşamaları ile yazımızda anlatılmaktadır. 40 haftalık dönem olarak gösterilen gebelikte, her hafta hangi değişikliklerin yaşandığını hem anne adayı hem de bu bekleyişe ortak olan baba adayı merak etmektedir. Neyse ki gelişen teknoloji sayesinde birçok farklı siteden internet aracılığıyla hafta hafta gebelik aşamalarını öğrenebilmek mümkün olmaktadır.

Bu çizelgelerin hazırlanmasının en büyük amacı aslında anne adayını hamilelik boyunca yaşayabileceği durumlar ile ilgili bilgilendirebilmektir. Örneğin dördüncü ayında bebeğinin hareketlerini hissedememesi çok normal bir şeyken sekizinci ayında bebeğin yaptığı hareketleri, yer değiştirmelerini ve tekmelerini anne rahatlıkla hissedebilmektedir. Bu çizelgeler dördüncü ayda bebeğin tekme atmaması ya da hareketlerinin anlaşılamamasının normal bir durum olduğunu ve endişelenecek bir durumun söz konusu olmadığını göstermektedir.

Yine aynı şekilde bebeğin hareketlerinin her an hissedilemeyeceği ve bebeğin içeride uyuması ve hareketsiz durumda kalmasının da mümkün olabileceğini göstermektedir. Bu gelişmeleri elbette gidilen doktor da söyleyecektir ancak bu bilgiler sayesinde her an doktorunuzdan bilgi alamayacağınız için bebeğinizin gelişimini takip edebilmeniz rahat olmaktadır.

gebelik

Bebeğin döllenme yoluyla gelişmeye başladığı andan doğuma kadar olan süre boyunca nasıl gelişmelerin yaşandığı, kadının vücudunun bu yeni duruma nasıl uyum sağladığını ve hangi hareketlerin gebelikte kaçıncı haftadan sonra tehlike oluşturabileceğini takip edebilmek bu çizelgeler aracılığıyla rahat bir şekilde gerçekleşmektedir.

Bunları incelerken yine de belli başlı değişikliklerin olması gerektiği bazı değişikliklerin ise her gebelikte farklı olabileceğini unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle bu çizelgelere bakarak bu bende olmadı ya da bunun olmaması gerekirken neden oldu gibi yanlış düşüncelere kapılarak endişe etmek gereksizdir.

Hafta hafta gebelik gelişimini ile ilgili en kesin bilgileri doktorunuzdan almanız mümkündür. Bunun dışındaki bilgiler çoğu zaman doğru olsa da bazen küçük değişiklikler yaşanması gebelikte ya da bebekte olumsuz bir durumun olduğu anlamına gelmemektedir. Endişe duyduğunuz bir durum varsa bunu doktorunuza danışarak endişenizi gidermeniz doğru olacaktır.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com