Kadınla Herşey

Hazımsızlığa İyi Gelen Bitkiler

Hazımsızlığa İyi Gelen Bitkiler

Yemek yemek, en temel ihtiyaçlarımızdan biri. Ne var ki kimi zaman yemek yemeyi biraz aşırıya kaçırabiliyor, öğünlerde aşırı yemekle midemizi çok fazla doldurabiliyoruz. Aşırı dolan mide ise hareket etme ve hazım gibi işlevlerini ne yazık ki yerine getirmekte zorlanır, hatta getiremez! Hazımsızlık sonucu midede uzun süre kalan yemek; kusma, ishal veya kabızlık ile mide ve bağırsakta aşırı gaza sebep olur.

Papaya meyvesi veya papaya özü hapları içerdiği sindirime yardımcı enzimlerle olumlu etki gösterir. Anason, kişniş, papatya, havlıcan ve özellikle de rezene, hazımsızlık ve gaz sancıları için çok faydalı birer şifalı bitkidir.

Hazımsızlığın Geçmesi İçin Evde Hazırlanabilecek Bitkisel Tarifler;

1) Bir çay bardağı sıcak suya, yarım limonu sıkın ve bir çay kaşığı bal ilave ederek, yemeğin üzerine yudum yudum için.

2) Anason, civanperçemi, lavanta, melisa, papatya, ve pelin otu çayları içilmesi, hazımsızlığı gidermede yardımcıdır.

3) Bir çay bardağı sıcak suya bir çay kaşığı yukarıda ismi geçen bitkilerden herhangi birinden koyun, 10 dakika kadar demlendirip, süzün. Bir çay kaşığı balla tatlandırarak, yemeğin üzerine için.

4) Büyükçe bir bardağa 1 adet limonu sıkın, üzerine bir kahve kaşığı karbonat atıp hemen karıştırın. Köpüren karışımı için.hazimsizlik-icin-dogal-tedavi5) Bir bardak kaynar suya 10 gram civanperçemi koyun. 10 dakika kadar demlenmesini bekleyip, günde 2-3 bardak için.

6) 10 gram adaçayı, 40 gram kişniş, 20 gram pelin otu, 20 gram meyan kökü karıştırılır. Bir bardak kaynar suya 5-10 gram konulur, 10 dakika demlenmesi için bekletilip, günde 1 bardak içilir.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com