Kadınla Herşey

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Yaradılışımız gereği insana sunulan her organ belirli faaliyetleri gerçekleştirmeye yarar. Kimileri dışarıdan görünebilse de kimi organlar iskelet sistemimizin içerisinde bulunur ve sistematik bir şekilde görev icraat eder. En önemli yaşamsal faaliyet şüphesiz ki nefes almaktır. Solunum adı verilen nefes alma eylemi en sağlıklı bir şekilde üst solunum yolu ile sağlanır. Ve bu solunum sürecinde etken olarak rol alan organların başında burun gelir.

Burun tıkanıklığı, kişilerin hem günlük hayat faaliyetlerini, hem de sosyal hayat faaliyetlerini zorlayan bir endikasyondur. Burun tıkanıklığı biz farkında olmasak dahi birçok faydalı eylemi gerçekleştiren bir organdır. Bu organın faaliyetleri arasında solunumda alış verişi yapılan havanın ısıtılması, ses tonunu ayarlama, kulağımızın iç mukozasını havalandırma, koku alma gibi görevler bulunur. Tıkanıklık tüm bu eylemleri zorlaştırarak hatta ortadan kaldırır iken genel bir sistem arızasına yol açar. Özellikle deviasyon adı verilen burun kemiği eğriliği tıkanıklığa sebebiyet veren faktörlerin başında seyreder.

burun-tikanmasi

Burnumuzun içerisinde bizlerin gözle göremediği konka adı verilen küçük et parçaları bulunur. Organ tıkanıklığına ve faaliyet aksamasına sebep olan bir diğer unsurda bu burun etleridir. Tıpkı yapı çatıları gibi görev gören valvlarda ortaya çıkan daralmalar cerrahi bir operasyon gerektirebilecek burun tıkanıklığı sebeplerindendir. Yapılan araştırmalarda; burun tıkanıklığı çeken kişilerde bu şikayetle doğru orantılı olarak seyreden boğaz ve bademcik enfeksiyonları da görülmektedir. Çünkü kişi tıkalı olan burnu sebebi ile sürekli olarak solunumunu ağzından gerçekleştirir. Bu da bir süre sonunda boğaz tahribatına sebep olur.

Ameliyat ile sonlandırılan şikayetlerin en başında yaygın olarak görülen horlama gelir. Bu da gerek çevremizdeki kimseler açısından gerekse kendimiz açısından uyku bozukluklarına da meydan verir. Sizlerde dikkat etmiş olmalısınız ki; kişilerin normaldeki ses tonu ile burun tıkanıklığı esnasındaki ses tonları birbirinden çok daha farklı bir ahenge sahiptir. Belirli ekipman ve ilaç süreci ile de sonuç alınabilen bu rahatsızlık, ileri düzeye geldikten sonra doktora danışılarak cerrahi bir operasyon ile sonlandırılabilir. Yeni bir hayata merhaba dediğinizde elinizden gelen tüm dikkati sağlayarak burun ve ses sağlığınızı muhafaza edebilirsiniz.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com