Kadınla Herşey

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık, kimi zaman nedenini bilemediğimiz bir şekilde, bizi zora sokabilir. Kısa sürebildiği gibi, bazen de bizi oldukça rahatsız edecek boyutlara ulaşarak, saatlerce hatta günlerce sürebilir. Nefes almamızı güçleştirecek durumlarda, acil müdahale gerekebilir.

Hıçkırık Nasıl Oluşur?

Hıçkırık; solunum kasları ve özellikle diyaframdan ortaya çıkar. Tıp dilinde ‘singultus’ adı verilen hıçkırığın, nedenleri çeşitlidir. Basit hıçkırıklar; çoğunlukla mide gazı, sıcak ve baharatlı yemekler, sinir bozukluğundan kaynaklanır. Ayrıca; bazı kalp, karaciğer, bağırsak ve pankreas hastalıkları, zatülcenp veya zatürrede de görülebilir. 2 saatten fazla süren hıçkırıklarda, doktora başvurmak gerekir.

Hıçkırık, sık görülen ve kendiliğinden sonlanan bir rahatsızlıktır. Nadiren 2 günden fazla bazen de 1 aydan fazla (inatçı hıçkırık) sürebilir. İnatçı hıçkırık erişkin erkeklerde kadınlara göre daha sıktır.

Hıçkırığa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Karabiber, karanfil, taze nane, portakal gibi birçok bitki, hıçkırığı geçiren şifalı bitkiler arasındadır. Bu bitkiler ile aşağıdaki hıçkırık geçirme yöntemlerini uygulayabilirsiniz;

1) 2-3 adet karabiber aza alınır.

2) Bir bardak kaynar suya, 4-10 gram karanfil koyulur. 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilir.

3) Bir bardak kaynar suya, 3 gram portakal kabuğu doğranır. 15 dakika bekletilip, 1 çay bardağı içilir.hickiriga-bitkisel-tedavi4) Bir bardak kaynar suya, 8-10 gram nane yaprağı koyulur. 10 dakika bekletilip, günde 2 bardak bir miktar sirkeyle karıştırılıp, içilir.

5) Bir bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı çekilmiş dereotu tohumu konulur. 10 dakika bekletilip, süzülür. Bir günde tüketilir.

6) Nane çiğnemek, narı çiğnemek ya da suyunu içmek, tatlı ayvanın suyunu emmek hıçkırığın geçmesinde faydalı olur.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. otel tekstili dedi ki:

    birazda nefes kontrolünün önemli oldugunu düsünüyorum.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com