Kadınla Herşey

Karaciğer Hemanjiomu

Karaciğer Hemanjiomu

Karaciğer hemanjiom, karaciğerde görülen, kanserli olmayan (iyi huylu) kitledir. Bir karaciğer hemanjiomu, kan damarlarının adeta bir arapsaçı haline gelmesiyle oluşur. Karaciğer hemanjiom, bazen karaciğer hemanjiom veya kavernöz hemanjiom olarak adlandırılır.

Karaciğer hemanjiom vakalarının çoğu, vücuttaki diğer bazı durumlar ve hastalıklar için yapılan bir test ya da işlem sırasında keşfedilir. Karaciğer hemanjiom, çoğu insanda, belirti ve bulgu vermediği gibi, tedavisi de gerekmez.

Karaciğer hemanjiomları, iyi huylu bir kitle olsa bile, karaciğerde bir kitle olduğunu bilmek, kimilerine göre rahatsız edici olabilir. Tedavi edilmeyen karaciğer hemanjiomun, karaciğer kanserine yol açabileceğine dair hiç bir kanıt yoktur.

Karaciğer Hemanjiomu Belirtileri;

Çoğu durumda, karaciğer hemanjiom, herhangi bir belirti veya semptoma neden olmaz. Bir karaciğer hemanjiom, belirti ve semptomlara neden olduğunda ise şunları içerebilir:

 • Sağ üst karın ağrısı,karaciger-hemanjiom-tedavisi
 • Az yeme ile tokluk hissi,
 • İştahsızlık,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma.

 

 

Karaciğer Hemanjiom Neden Olur?

Karaciğer hemanjiomu oluşturan nedenler net olarak bilinmemektedir. Doktorlar karaciğer hemanjiomun doğuştan olduğuna inanmakta..

Karaciğer hemanjiyom, genellikle geniş ve yaklaşık 1.5 inç (yaklaşık 4 santimetre), kan damarlarının anormal bir çeşidi olarak ortaya çıkar. Bazen karaciğer hemanjiom daha büyük olabilir ya da giderek büyüyebilir.

Çoğu insanda, karaciğer hemanjiom büyümesi ve bunla ilgili herhangi bir belirti veya semptomlara rastlanmaz. Ancak çok az sayıda olsa bile bazı insanlarda, karaciğer hemanjiomu komplikasyonlara neden olabilir ve tedavi gerektirecek derecede büyüyebilir. Bu duruma neden olan etkenler de bilinmemektedir.

Karaciğer Hemanjiom İçin Risk Faktörleri;

Karaciğer hemanjiomu riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

Yaş; Karaciğer hemanjiom her yaşta teşhis edilebilir, fakat en sık 30-50 yaşlardaki insanlarda teşhis ediliyor.

Cinsiyet; Kadınlarda, erkeklere oranla karaciğer hemanjiom olma olasılığı daha fazladır.

Gebelik. Hamile kadınlarda, diğer kadınlara göre karaciğer hemanjiom tanısı koyulma olasılığı daha fazladır. Hamilelik sırasında yükselen östrojen hormonunun, karaciğer hemanjiomun büyümesinde rol oynayabileceğine inanılıyor.

Hormon değişimi; Menopoz belirtilerini en aza indirmek için tedavi gören kadınlardaki hormon değişimleri, Karaciğer hemanjiom tanısı olasılığını arttırmaktadır.

karaciger-hemanjiom-belirtileir

Karaciğer Hemanjiom Teşhis ve tanı;

Karaciğer hemanjiom tanısı için kullanılan testler ve prosedürle, şunları içerir:

 • Ultrason,
 • Bilgisayarlı tomografi taraması,
 • Manyetik rezonans görüntüleme,
 • Tek foton emisyon bilgisayarlı tomografi,
 • Diğer testler ve prosedürler durumunuza bağlı olarak kullanılabilir.

 

Karaciğer Hemanjiom Tedavisi ve Yöntemler;

Karaciğer hemanjiom hastalığında, çoğu insan için tedavi gerekmez. Karaciğer hemanjiom, küçük ve herhangi bir belirti veya semptoma neden olmuyorsa, tedaviye gerek yoktur. Çoğu durumda, tedavi edilmemiş bir hemanjiom, büyüyerek sizi endişeye sokmaz ve rahatsızlık vermez..

Hemanjiom büyükse, doktorunuz, karaciğer hemanjiom büyümesini kontrol etmek için periyodik olarak takipte olacaktır.

Karaciğer Hemanjiom Tedavisini Gerektirecek Belirti ve Bulgular;

Bir karaciğer hemanjiom, karnın yakınındaki organları itmek için yeterince büyük ise, bu durum, bazı belirti ve semptomlara neden olabilir ve tedaviye ihtiyacınız olduğunu işaret ediyor olabilir. Birden fazla hemanjiomun olup olmadığı veya bunların tedavi edilip edilmemesi gerektiği, tamamen uzman bir doktorun teşhis ve tanısı ile belirlenebilmektedir. Bu durum biraz da sizin vücut yapınıza bağlıdır.

karaciğer-hemanjiom-tedavisi-cerrahi

Karaciğer Hemanjiom Tedavisi;

Karaciğer hemanjiomu almak için cerrahi işlemin kullanılması; Hemanjiom karaciğerden kolayca ayrılabilen bir yapıdadır, doktorunuz bu kitleyi kaldırmak için size ameliyat önerebilir. Bazı durumlarda cerrahlar, hemanjiom ile birlikte karaciğerin bir kısmının da  kaldırılması gerektiğini düşünebilir.

Karaciğer hemanjiom kan akışını durdurmak; Kan akımı olmadan, hemanjiom büyümesi ya da küçülmesi mümkün değildir. Kan akışını durdurmak için iki yol vardır; ana arteri kapatmak (hepatik arter ligasyonu) veya (arteriyel embolizasyon) engellemek için artere ilaç enjekte edilir.

Karaciğer nakli ameliyatı; Çok nadir durumlarda da olsa, eğer başka yollarla tedavi edilemeyen çok büyük bir hemanjiom veya birden çok hemanjiom varsa, doktorunuz karaciğerini almak ve bir donörden alınan sağlıklı bir karaciğer ile değiştirmek için size ameliyat önerebilir.

Radyasyon tedavisi. Radyasyon tedavisi hemanjiom hücrelerine zarar vermek ve yok etmek için, X-ışınları gibi güçlü enerji ışınlarını kullanır. Bu tedavi nadiren kullanılır.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Canan dedi ki:

  Merhabalar ,
  Benim karaciger segment 7 de 1.5 cm lik hemanjiyom tespit edildi.Bunun tedavisi nasıl yapılır okuduklarim kadaryla tehlikeli birşey degil ama ..

 2. Halil dedi ki:

  Değerli hocam benim.ultrasyon sonucumda sağ lob posterior segmentte 30×23 mm boyutlarinda öncelikle hemanjiom ile uyumlu hiperekojen solid lezyon vardir tanisi konulmusdur. Ben emniyet mensubu adayiyim mevzuat geregi 5 cm uzeri hemanjiomlar memurluga engel bende cikan 30×23 mm kac cm oluyor?? bilgi verirseniz sevinirim

  1. Sarp dedi ki:

   Kardeşim ben elendim her türlüsü engel..

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com