Kadınla Herşey

Hamilelikte Soda ve Maden Suyu İçmek

Hamilelikte Soda ve Maden Suyu İçmek

Hamilelikte soda içmek ile hamilelikte maden suyu içmek birbirinden farklıdır. Soda ve maden suyu birbirinden doğallık bakımından ayrılmaktadır. Ancak ikisi genelde hep karıştırılır. Bu yüzden kastedilenin soda mı, maden suyu mu olduğu bilinmeli ve ona göre tercih yapılmalıdır.

Hamilelikte maden suyu yada halk arasında bilinen diğer adı ile soda tüketiminin faydalarından bahsetmeden önce, maden suyu ile sodanın birbirinden farklı iki içecek olduğu, bilinmesi ve önemle üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü sodanın içeriğindeki yapay gaz, maden suyunda doğal olarak bulunmaktadır. Maden suyu alırken de şişelerin üzerinde ‘doğal maden suyu’ yazısına dikkat edin ve bunları tercih edin. ‘Karbondioksit ile zenginleştirilmiştir’ yazısı sodayı ifade etmektedir.

Hamileyken Soda İçilir mi?

Normal zamanlarda maden suyunu gönül rahatlığı ile içebiliriz. Peki ya hamilelikte soda içilir mi? Hamileyken maden suyu içmek zararlı mı? Bu sorular hamilelerin sıklıkla sorduğu ve normal zamanlarda maden suyunu çokça içenlerin, hamilelik sürecinde etkilerini merak etmeleridir. Gelelim tüm bu soruların ve merak edilenlerin cevaplarına.

Hamilelikte gazlı içeceğe aşerenlerin yapay tatlandırıcılı ve asitli içecekleri içmeleri yerine daha doğal içecekleri seçmeleri faydalarına olacaktır. Normal zamanlarda gönül rahatlığı ile içtiğiniz maden suyunu hamilelik sürecinde de güvenle tüketebilirsiniz. Hamilelikte soda içmek şartı mı, ona da faydalarına bakarak karar verebilirsiniz.

Hamilelikte Maden Suyunun Faydaları

Maden suları (tabi ki doğal olmak şartı ile), gebelikte hem anne adayı için hem de anne karnında gelişmekte olan bebek için faydalıdır. İçeriğindeki kalsiyum, magnezyum gibi mineraller ve vitaminler, anne adaylarına bu süreçte takviye sağlar ve süreci kolaylaştırır.

  • Maden suyu kemik erimesini önler; hamilelikte özellikle süt ürünü tüketimi kısıtlı olan anne adayları, kalsiyum açısından zengin olan maden sularını tercih edebilirler. Litresinde 300 mg’dan fazla kalsiyum bulunan maden suyu, ülkemizde birçok markette rahatlıkla bulunmaktadır. Bir su bardağı sütte 200 mg kalsiyum vardır. Maden suları, gebelikte süt ve süt ürünleri tüketemeyen anne adayları için iyi bir alternatif.
  • Maden suyu diş çürümesini önler; hamilelik sürecinde diş çürümesi riski çok daha fazladır. Bu nedenle florun bolca alınması, bu süreç için mecburidir. Flor bakımından zengin olan maden suları, size faydalı olabilir.
  • Maden suyu hazmı kolaylaştırır, kabızlığı önler; maden suyu hazmı kolaylaştıran sülfat bakımından da zengin bir kaynaktır. Sülfat, pankreastan sindirime yardımcı olan enzimlerin salgılanmasını uyarır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde hazımsızlık ve kabızlık sorunu yaşayan anne adayları için bol miktarda sülfat ve magnezyum içeren beypazarı ve sarıkız gibi doğal maden suları faydalı olacaktır.
  • Maden suyu gebelik kramplarına iyi gelir; Gebelikte sıklıkla rastlanılan bir sorunda özellikle son aylarda yaşanan kramp problemidir. Ne var ki magnezyum açısından oldukça zengin olan doğal maden suları, gebelik krampları için oldukça faydalıdır.
  • Hamilelikte maden suyu içmek bebeğe zarar vermez aksine içeriğindeki kalsiyum ve mineraller de bebeğiniz için faydalı olacaktır.
maden-suyunun-gebelikte-faydalari-neler

Hamilelikte Maden Suyu

Hamilelikte Maden Suyu İçmek

Gebelikte maden suyu içmenin bebek sağlığı için şart olduğu gibi bir düşüncenin gelişmesi yanlıştır. Buna dair herhangi bilimsel bir gerçek de yoktur; ancak içildiğinde anne adayına ve bebeğine, doğal ve katkısız olduğu için zarar vermeyecektir. Tam aksine gebelikte maden suyu içilmemesi de, ne anneye ne de bebeğe eksiklik verir. Kısacası hamilelikte maden suyu içilirse, anneye ve bebeğe faydalı olur; içilmezse de bir zararı yoktur.

Hamilelik süreçlerinde özellikle asitli içeceklere aşeren anne adayları doğal asitli bu içeceği rahatlıkla ancak aşırı olmamak şartıyla tüketebilir. Hamileliğin hemen her dönemi içerisinde bol miktarda su içmek yararlıdır. Bunu maden suyu haricinde normal su, taze sıkılmış meyve suları gibi pek çok içecek tarafından temin etmek mümkündür. Gebeliğin her anında gönül rahatlığı ile maden suyu içilebilir. Günde 1-2 bardak doğal maden suyu anne adayları için idealdir.

Hamilelikte Soda İçmek Zararlı mı?

Maden suyu diyerek satın aldığımız ve tükettiğimiz bir çok marka maden suyu aslında yapay ve karbondioksit ile zenginleştirilmiş sodadır. Mide yanması şikayetlerinin, maden suyu tüketiminden sonra arttığını gözlemleyen, ancak içerdiği minerallerden de mahrum kalmak istemeyen hamile anne adayları gazsız veya gazı kaçmış maden sularını tercih edebilirler.

Hamilelikte maden suyu tüketiminden uzak durulmasının bir nedeni de, maden sularının içeriğindeki sodyumun, ayak şişmesi gibi problemlere neden olabileceği düşüncesidir. Oysa, maden sularının içinde bulunan sodyum nedeniyle ayak şişmesi ve tansiyon yükselmesine neden olduğu anlayışının temeli yoktur. Maden suyu içindeki sodyum yüksek olsa, bikarbonat şeklindedir ve bunun da ayaklarda şişme ve tansiyon yükselmesi ile bir ilgisi yoktur.

Hamilelikte Meyveli Soda İçmek

Meyveli sodaların arkasına baktığınızda “içindekiler” kısmında kimi katkı maddelerini görürsünüz. Sade maden sularında bunlar yer almaz. Ancak “soda” yazan ve meyveli olanlarda olduğunu farkedeceksiniz. Peki, hamileler meyveli soda içemez mi?

Bu durumda kararı siz verin. Eğer doğal olsun istiyorsanız meyveli sodalarda yer alan katkı maddelerini kontrol edip tekrar düşünün. Nitekim, özellikle meyveli soda olarak geçen birçok içeceğin doğal maden suyu ile ilgisi yoktur. Bu tür içecekler, tatlandırıcılar ile zenginleştirilen gazlı içeceklerdir. Hamilelikte kola içmenin zararları konusunda ne kadar hassas davranıyorsanız, yapay asitli olan her şey için aynı hassaslığı göstermeniz yararınıza olacaktır. Bu nedenle ilk olarak dikkat etmemiz gereken; satın aldığımız maden suyu şişesinin üzerinde ‘doğal maden suyu’ yazısıdır!

Katkı maddelerinin azından da çoğundan da mümkün olduğu kadar kaçının. Bunun yerine hamilelikte limonlu maden suyu (doğal) sizin için çok iyi bir alternatif olacaktır. Hazır limonlu soda değil! Limonlu maden suyu!

Hazır meyveli soda yerine kendinizin yapacağı doğal limonlu maden suyu hem daha sağlıklı olacak hemde c vitamini ihtiyacının karşılanmasına da katkı sağlayacaksınız. Bunun için maden suyunun içine limon sıkabilirsiniz. Hamilelikte limon aynı zamanda yararlı bir besindir.

Hamilelikte hangi marka maden suyu içeceğinize araştırarak karar verebilirsiniz. İçeriklerine bakarak en verimli olanı seçebilirsiniz. Sağlık bakanlığı araştırmalarına göre temiz sonuçlar veren belli başlı maden suları markaları mevcuttur, bunları tüketebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com