Kadınla Herşey

Hamilelikte Elma Yemek

Hamilelikte Elma Yemek

Düzenli olarak günde bir tane hamilelikte elma yemek, sağlığınızı korumaya yardımcı olup size zinde bir hayat sunar. Hamilelikte elmanın faydaları ve zararları hakkında bilgi sahibi olarak beslenmenize katkı sağlayabilirsiniz.

Elma, antioksidanlar, flavonoidler, bitkisel besinler ve diyet lifi bakımından zengindir. İçindeki C vitamini, vücutta bulunan serbest radikallerin atılmasında ve etkilerinin azaltılmasında oldukça faydalıdır. Elma, özellikle meme kanserine yakalanma riskini azaltır. Gebelikte oluşabilecek enfeksiyonlara karşı vücudun direncini de artırır.

Elmada bulunan B-kompleks vitaminleri (B6 vitamini, riboflavin, tiamin) kırmızı kan hücrelerini korumada yardımcıdır. Ayrıca elmanın yüksek lif içeriği sayesinde, kötü kolesterolle mücadelede en temel besinler arasındadır.  Bunun yanı sıra, kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet gibi kritik hastalıkları önler. Ayrıca elma, nörolojik hastalıkları iyileştirici etkiye sahiptir. İnme ve felç gibi riskleri azaltır.

Gebelikte Elma Yemenin Faydaları

Hamileyken sağlıklı ve besleyici bir diyet yapmak, sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Bu diyet listesinde bulunması zorunlu olan bir besin de elmadır. Hamilelikte elma aşermek, vücudunuzun elmadan alacağı besin değerlerine olan ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Gebelikte elma tüketiminin faydaları şunlardır;

Astım ve Hışırtılı Solunumu Önler; Yapılan çeşitli uluslararası çalışmalar ve araştırmalar, gebelikte elma yiyen annelerin bebeklerinin, astımdan ve hışırtılı solunumdan korunduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda, gelecekte oluşabilecek herhangi bir astım riskini de azaltığı görülmüştür.

Anemiyi Önler; Gebelik sırasında anemi, erken doğum ve düşük gibi sorunlara yol açabilir. Elma, demir bakımından zengindir; bu nedenle hamile iken düzenli olarak elma yemek, kansızlığı önlemeye yardımcı olabilir.

Sindirimi Rahatlatır; Elma, lif açısından oldukça zengindir. Gebelikte, özellikle son aylarda, birçok kadın kabızlık problemleri yaşar. Elma, içeriğindeki lif sayesinde, sindirim sisteminiz açısından çok daha kolay bir gebelik yaşamanızı sağlar.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir; Elma, C vitamini açısından da zengin bir kaynaktır. Bu nedenle, gebelik süresince düzenli tüketildiğinde, bağışıklık sisteminizi korur ve güçlendirir. Sizin ve değerli bebeğinizi, oluşabilecek enfeksiyon ve bu tür hastalıkları önlemede yardımcı olacaktır.

Enerjinizi Arttırır; Elmalar karbonhidrat içerir. Hamileyken elma yediğinizde, sizi anlık enerji verecektir. Kendinizi halsiz, yorgun ya da zayıf hissediyorsanız, kan şekeriniz düştü ve acele bir tatlı besin gerektiğinde imdadınıza yetişmelidir. Elma düşük kalorili bir besindir, kilo endişeniz olmadan tüketebilirsiniz.

Kalbi Korur ve Mide Yanmasını Önler; Hamile iken, mide ekşimesi şikayetleri normaldir. Çünkü yüksek kan basıncı, bu probleme neden olabilir. Elma yiyerek, mide ekşimesi şikayetlerinizi azaltabilir, sağlıklı ve güçlü bir kalbe sahip olabilirsiniz.

Bebeğinizin Kemiklerini Güçlendirir; Hamilelikte, bebeğinizin güçlü kemiklere sahip olması ve gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamasını sağlamak için ekstra kalsiyum alımı gerekir. Elma zengin bir kalsiyum kaynağıdır; siz ve bebeğiniz için oldukça faydalıdır.

Akciğerleri Güçlendirir; Elma antioksidan bakımından zengin bir besindir ve bu özellik akciğerler için iyi bir veridir. Hamileliğiniz boyunca düzenli elma yiyerek, solunumla ilgili oluşabilecek herhangi bir sorunu önleyebilirsiniz. Ayrıca güçlü akciğerler, vajinal doğumda yani normal doğumda, size yardımcı olacaktır.

Gebelik Çatlaklarını Önler; İçeriğindeki A, C, E, B1, B6 vitaminleri barındıran elma, gebelik döneminde cilt yüzeyinde oluşan çatlak, kuruma gibi problemlerinde önüne geçip, bu dönemde de cilt sağlığınızı koruyacaktır. Hamilelikte elma yemek bebeği güzelleştirir şeklinde inanış vardır. Bu, elmanın cilde olan etkisinden bebeğinde istifade etmesine olan inanıştır. Faydası olur ancak biricik etken değildir.gebelikte-elma-yemek

Hamilelikte Elmanın Zararları;

Elma, sizin ve karnınızda gelişmekte olan bebeğiniz için harika bir besindir. Doktorlar genellikle, gebeler ve emzikli anneler için, günde en az bir elma yenmesini tavsiye ediyor. Ancak, her besin gibi elmanın da gebelikte aşırı tüketimi, aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

Metabolizmayı Yavaşlatır; Metabolizma, önce karbonhidrat sindirimi yapar. Gebelikte aşırı elma yemek, karbonhidrat alımını arttırır. Bu da vücudunuzun yağ yakma özelliğini önleyecektir.

Kilo Alımına Neden Olur; Elmalar çok düşük miktarlarda da olsa, kalori içerir. Eğer hamilelik sürecinde çok fazla elma tüketilirse, önerilen kalori alımı aşılmış olacak ve kilo yönetimi sorunlarına yol açacaktır.

Genel olarak doktorlar gebelikte elma yenmesinin, hem anne, hem de bebek sağlığı için gerekli olduğunu vurgulayarak, tüketilmesini önermektedir.  Aynı zamanda elma, vücudunuza doğum için gereken gücü ve enerjiyi de verecektir. Eğer gebelikte elma yemenin güvenli olup olmadığı konusunda şüpheleriniz geçtiyse hemen tüketmeye başlayabilirsiniz.. 🙂 Eğer halen şüpheleriniz devam ediyorsa lütfen yazının altındaki bölümden sorularınızı paylaşın ve doktorunuza danışın.

Gebelikte elma gibi diğer birçok sağlıklı meyve tüketimi konusunda herhangi bir şüpheniz varsa lütfen bizimle paylaşın ve yazılarımızı takip edin.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com