Kadınla Herşey

Hamilelikte Bacak Krampları

Hamilelikte Bacak Krampları

Gebelik kadınlar için hem olağan ve doğal, hem de bir o kadar zorlu ve stresli bir süreçtir. Hamilelik boyunca, gelişen bebek ile, hormonlar da, bazı vücut  tepkimeleri de değişebilmektedir. Gebelik, özellikle fiziki yapıyı etkilediğinden, kadınlarda gebelik süresince birçok rahatsızlık da kendini göstermektedir. Bunlardan sıkça yaşanılanları ise bacaklarda meydana gelen ağrılar, kasılmalar ve kramplardır.

Bacak krampları, tek bir bacakta oluşan ya da her iki bacağı etkileyen, kaslarda meydana gelen ağrılı ve istemsiz kasılmalardır. Gebelikte, genellikle ikinci ve üçüncü trimesterde (yani ilk 3 ay ve diğer ikinci 3 ay, ilk 6 ay bouyunca) özellikle geceleri şiddetli ve sıkça görülür.

Hamilelik sırasında oluşan bacak kramplarının kesin nedeni belli değildir; ancak bu sorunu önlemek için adımlar atabilirsiniz.

Hamilelikte bacak krampları için ne yapmalı ?

  • hamileleikte-kramoBaldır kaslarını gerin; Yatmadan önce esneme hareketleri ve egzersizler, hamilelik sırasında oluşan bacak kramplarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Bir duvardan destek alın ve önünüzde stant varmış gibi duvara ellerinizi yerleştirin. Sol ayağınız yerde iken, sağ ayağınızı hareket ettirin. Sağ topuğunuz yerdeyken ve sağ diziniz düz iken, sol bacağınızı ileri doğru bükün. Yaklaşık 30 saniye boyunca bu şekilde kalmaya çalışın.

Sırtınızı dik tutun ve kalçalarınızı ileriye atmaya çalışın. Bu hareketi yaparken dikkatli olun. İçe veya dışa ayaklarınızı döndürmekten kaçının. Bacaklar arası geçiş yapın ve rahatlayana kadar tekrarlayın.

  • Aktif kalın; Düzenli fiziksel aktivite, gebelik sırasında oluşan bacak kramplarını önlemeye yardımcı olabilir. Bir egzersiz programına başlamadan önce, bu yöntemin iyi olduğundan emin olmak için doktorunuzdan veya sağlık kuruluşundan destek alın.

 

  • Magnezyum takviyesi alın; Yapılan araştırmalar, magnezyum takviyesi almanın, hamilelik sırasında oluşan bacak kramplarını önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak bir takviye almak için öncelikle sağlık kuruluşundan ya da doktorunuzdan fikir almalısınız. Ayrıca; kepekli tahıllar, fasulye, kurutulmuş meyve, kuruyemiş gibi magnezyum yönünden zengin besinleri yemeyi de düşünebilirsiniz.

 

  • Su için; Kaslarınızın sağlıklı işlemesi ve ağrı yaşanmaması için, vücudun yeterince su alması gerekmektedir. Bu nedenle gebelik süresince bolca su içilmesi hem bebek sağlığı için hem de annenin vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Eğer idrarınız koyu sarı renkte ise, bu yeterince su almadığınız anlamına gelir.

 

  • Uygun ayakkabı seçin; Konforlu, destekli ve akıllıca bir program ile ayakkabı seçin. Topuğu çevreleyen ayakkabılar, hamilelik süresince çok daha sağlıklı olmaktadır. Ayrıca seçeceğiniz ayakkabıların, düz tabanlı ya da ortopedik olmalarına da dikkat edin.

 

  • Bir bacak krampı olursa…; Yürüyüş yapın. Ardından bacaklarınızı hareket ettirin. Bu işlem krampın geçmesine yardımcı olabilir. Bir sıcak duş, sıcak banyo ya da buz masajı da bacak kramplarında yardımcı olabilir.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com