Kadınla Herşey

Sigaradan Nasıl Kurtulurum?

Sigaradan Nasıl Kurtulurum?

Sigara size ve çevrenize ciddi zararlar verir. Her gün sigara kullanan kişiler bu kötü alışkanlıklarından kurtulmak için çeşitli yöntemler denemektedir. Bu yöntemler bazen işe yarayıp kişinin sigara kullanmayı bırakmasını sağlarken, bazen ve çoğu zaman kişinin gerekli kararlılığı gösterememesi yüzünden işe yaramamaktadır. Sigara bırakma yöntemi ne kadar etkili olursa olsun kişinin gerekli desteği ve motivasyonu olmadığında bu alışkanlıktan kurtulması mümkün olmayacaktır.

Sigarayı Bırakma Yolları

Kişinin sigara içme alışkanlığından kurtulması için öncelikle bunu yapabileceğine inanması gerekir. Bunun için daha önce başardığı zor bir işi düşünmek ve bunu da o iş gibi nasıl başarı ile yapabileceğini düşünmek inancı artırabilir. Bundan sonra sigara bırakmak istemenize neden olan şeyleri ve bu alışkanlığınızdan kurtulunca size sağlayacağı faydaları düşünmek de ayrıca fayda sağlar.

Ayrıca çevrenizdeki kişilere bu sigarayı bırakma kararınızı desteklemeleri gerektiğini ve bunu beklediğinizi belirtin, bu şekilde aralarında sigara kullananlar olsa bile onlar da sizin kararınıza saygı duyup yanınızda sigara kullanmamaya özen gösterecektir, hatta belki onlar da sizinle birlikte bu alışkanlıktan vazgeçmeyi düşünecektir.

sigarayı bırakmak istiyorum

Bu kararınızı uygulamaya koymak için kendinize bir gün belirleyin ve sigara kullanmadığınız günler için sayım yapın (5 gün oldu gibi). Geçen her gün için, bu kadar zaman dayanabildiğime göre daha fazlasına da dayanabilirim gibi kendinize telkinlerde bulunun. Bu sizi motive edecektir.

Bir doktora başvurarak tavsiyeler almanın da faydası olacaktır. Spora başlamak, bazı egzersizleri rutin olarak gerçekleştirmek düşüncelerinizin başka şeylere yönelmesini ve zihninizin sigaraya odaklanmamasını sağlayacaktır. Aklınıza sigarayı getirmemek için yapacaklarınızdan biri de hobi edinmektir. Böylelikle dikkatinizi ve ilginizi başka bir yöne çevirebilmeniz kolaylaşacaktır.

Size uzatılan sigarayı çevirmek kendinize olan güveninizi artıracaktır. Sigaradan kurtulama konusunda bu güven sizin için önemlidir. Su tüketiminizi fazlalaştırarak daha önce sigara kullanarak vücudunuza aldığınız zararlı maddeleri atmanızı da kolaylaştırabilirsiniz. Bu şekilde kişinin kendini motive etmesi sayesinde bu alışkanlıktan kurtulmak için hiçbir destekleyici ürüne ihtiyacı kalmayacaktır. Kendini iyi motive edemeyen bir kişi ne kadar “ben sigara içmeyeceğim, artık kullanmayacağım” dese de küçük bir teşvik ile bu kararından vazgeçebilmektedir.

Günde bir tane sigaradan bir şey olmaz, bunu da içeyim bırakayım gibi bir düşünceye sahip olan kişi sigara bırakmayı başaramayacaktır. Bu bir zayıflık göstergesi olacak ve her seferinde bu düşüncenin arkasına sığınacaktır. Ayrıca bu alışkanlıktan azaltarak vazgeçmek diye bir durum da söz konusu değildir. Sigaradan kurtulmak için sigarayı küçümseyin.

Sigarayı bırakma girişiminiz kadar bu sürece alışmakta sabır ister. Sigaradan sonra yapılması gerekenleri de sabırla yaparsanız bir müddet sonra vücudunuz buna alışmaya başlayacaktır. Bu arada alternatif şeylere yönelmek size kilo yapabilir buna da dikkat edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com