Kadınla Herşey

Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı

Kadın sağlığı risklerini biliyor musunuz? Eğer meme ya da yumurtalık kanseri hakkında endişeleriniz varsa, şunu bilmeniz belki sizi biraz rahatlatabilir; İstatistiksel veriler gösteriyor ki, kalp hastalıkları kadınlar için çok daha önemli bir sağlık sorunu olabilmekte. Neyse ki, sağlıklı yaşam tarzı seçimleri kadın sağlığı risklerini azaltarak, size çok daha sağlıklı bir ömür sürme fırsatı verebilmekte.

Bazı kadınlar için, özellikle göğüs sağlığı, kadın sağlığı kaygıları listesinin ilk sırasında gelmekte.. Kendi kendine, göğüs kontrolü yapmanın en iyi yolu nedir? Göğüste bir yumru hissedilirse ne yapmalı? Göğüs ağrısı tedavisi için, en iyi yol nedir?

Göğüs (Meme) Sağlığı;

Meme sağlığı, kadın sağlığında önemli bir yerdedir. Kendi kendinize yapacağınız bazı kontroller ile, hastalıklardan korunmanız ya da hastalıkları erken teşhis etmeniz mümkün. Göğüslerinizin, adet döngünüz sırasında, farklı zamanlarda duyarlılığı ve doku hassasiyeti değişir, bunları keşfederek de göğüs sağlığınızın farkında olabilirsiniz.

Birçok kadın için meme sağlığı; memede, elle hissedilen yumrular, göğüste ağrı ve hassasiyet, göğüs ucu akıntısı gibi rahatsızlıkları içermektedir. Göğüslerindeki herhangi bir ağrıda bile, kadınların aklına, göğüs kanseri riski gelebilmektedir.. Göğüs kanseri, özellikle son yıllarda oranı artan bir hastalık, bu nedenle bu gibi belirti ve şikayetlerde, doktorunuza görünmekte fayda var. Ortak tarama ve klinik meme kontrolleri, mamogram veya göğüs ultrasonu gibi tanı yöntemleri, göğüs sağlığı için tanı ve testleri anlamak da önemlidir.

kadin-hastaliklari-mucadeleKadın Hastalıkları;

Kadın hastalıkları başlığı altında toplayabileceğimiz hastalıklar, kadın üreme organlarını ilgilendiren tüm hastalıklardır. Kadın üreme organında gelişen hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesi, kadın sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Üreme organlarında gelişen bir rahatsızlığın büyüyerek ilerlemesinin, diğer organlara da zarar vermesi muhtemel olduğu için, bu rahatsızlıklar kesinlikle kontrol altına alınmak zorundadır. Bununla birlikte kadın üreme organlarında gelişen bir hastalık üreme organlarında hasar yaratacağı için kadının üreme özelliğini azaltabileceği gibi yok olmasına da neden olabilmektedir, dolayısıyla bu nedenle tedavisi şarttır.

Kadın üreme organlarında gelişen hastalıkların kadının cinsel yaşamına etki etmesi de mümkündür. Özellikle vajinal hastalıklar, kadınlara cinsel yaşamlarında oldukça zorluk çıkarabilmekte, rahatsızlık vermektedir. Bunun yanı sıra rahim içi hastalıklar da, kadınların ciddi psikolojik problemler yaşanmasına neden olabileceği için, erken teşhis ve tedavi şarttır.

Bu hastalıklar bazen, bazı belirtiler ile kendini gösterirken, bazen sinsi bir şekilde gelişebilmektedir. Bu nedenle kadınların yılda en az iki kez jinekolog kontrolünden geçmesi, kadın sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Kadın Yaşam Evreleri;

Kadın yaşam evreleri, menstrüasyon (adet kanaması, regl) ile başlayan ve menopoz ile biten üreme döngüsüne dayanmaktadır.

Kadınların yaşam evrelerini anlayabilmek için, biyolojilerini bilmek gerekmektedir. Kadın rahminde, her ay yumurtlama sürecinde bir yumurta, yumurtalıktan serbest bırakılır. Bu yumurta, bir sperm tarafından döllenir ise, fallop tüpüne gider ve döllenme gerçekleşmiş olur. Değilse, yumurta parçalanır ve menstrüasyon (adet kanaması) sırasında dökülür. Bu döngü, perimenopoz yani menopozdan bir önceki evreye kadar devam eder. Son olarak, kadın sağlığında menopoza geçiş, doğaldır.
kadin-sagligi-nedirKadın yaşam evrelerinde, sıklıkla rastlanılan belirti ve bulgular; menstrüel kramp, adet sancısı, adet kanaması dönemlerinde değişen ruh hali, perimenopoz ve menopoz dönemlerinde yaşanan sıcak basması ve kilo artışı gibi özel durumlardır.

Yaşam tarzı seçimleri, kadın sağlığı ve yaşam evrelerinin herhangi bir aşamasında, daha iyi hissetmenize ve daha sağlıklı olmanıza yardımcı olabilir. Ek öneriler için doktorunuzdan yardım almayı ihmal etmeyin.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com