Kadınla Herşey

Hamilelikte Cep Telefonu Zararlı mı?

Hamilelikte Cep Telefonu Zararlı mı?

Hem anne adayının hemde baba adayının titizlikle üzerinde duracağı hamilelik sürecinde, cep telefonu gibi teknolojik aletlerden uzak durmak ve mümkün olduğunca kullanmamak gerekir.

Hamilelikte telefon kullanımı dendiğinde, kablolu telefonlar kastedilmemektedir. Konu, klasik cep telefonları ve son yılların yaygınlaşan “akıllı cep telefonları” dır.

Cep telefonlarının ilk çıktığı yıllarda kablosuz olmaları nedeniyle yüksek bir radyasyon değerine sahip oldukları ve zamanla bu oranın düştüğü bilinmektedir. Teknolojik aletler her yeni üretimlerinde insan sağlığı için daha düşük zarar verecek oranda hizmete sunulurlar. Ancak bu durum onları masum göstermez. Telefonların da sadece üzerlerinde araştırıldığı konulardaki etkileri bilinmektedir. Hele ki akıllı cep telefonların yaydığı bir çok elektromanyetik dalgalara baktığımızda (wi-fi, bluetooth, kızılötesi, operatör şebekesi, 3G, 4,5G…) bunların gün geçtikçe azalmak yerine artıkları görülmektedir.

Telefonun insan sağlığına verdiği zararlarla ilgili araştırmalar gizli değildir. Yeni yapılan araştırmalarla telefon kullanımı ile ilgili bir çok bilgilere ulaşıyoruz.  Kısa süreli kullanımlar riskleri azaltıyor olsa da uzun saatler ve sürekli yapılan telefon görüşmeleri anne adayının yoğun radyasyona maruz kalmasına ve hem kendinin hem bebeğin sağlığına zarar vermektedir. Çeşitli araştırmalarla, hamilelikte cep telefonu kullanımın sakıncalarıyla ilgili şu sonuçlara ulaşılmıştır:

  • Cep telefonu gebelik sürecinde anne karnındaki bebeği etkilemekte, bebek için ileride öğrenme fonksiyonların da olumsuz etki oluşturmaktadır.
  • Telefonun aşırı kullanımı ile, doğacak çocuğun ileri ki yaşlarda davranış bozuklukları sergilediği görülmüştür.
  • Özellikle hiperaktivite bozuklukları çocuğun hem anne karnında aldığı radyasyonlar hem de doğum sonrası süreçte aynı ortama maruz kalmasıyla da oluşmaktadır.
  • Ruhsal, duygusal bozukluklar aynı şekilde ileri ki yaşların beliren sorunları olarak karşılaşılan problemlerdendir.

İleri boyutlarda radyasyon etkisi çocukta beyinsel ve fiziksel bir çok ciddi tahribatlara yol açtığı tespit edildiğine göre, en ufak bir telefon dalgası dahi görmezden gelinmemelidir.

Hamilelerin telefon kullanımında dikkat edecekleri en önemli konulardan biri, sosyal medya ile bağlarını zayıflatmaları olacaktır. Özellikle ellerinde telefon ile karınlarının üzerinde uzun süre cep telefonu ile sosyal medya alışkanlığıyla meşgul olmak, sürekli anne karnındaki bebeğe frekanslar göndermekte ve onu rahatsız etmektedir.

Bilimin size ”şunun zararlı olduğu ortaya çıktı, bunun zararlı olduğu ortaya çıktı” şeklindeki uyarılarını beklemeden siz kendiniz ve doğacak çocuğunuz için önleminizi bilimden önce alın!

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com