Kadınla Herşey

Hamileyken Kola İçmek Zararlı mı?

Hamileyken Kola İçmek Zararlı mı?

Hamilelerin su tüketimi hamile olmayan insanlara göre daha fazladır. Hamilelik sürecinde çok farklı içecekler aşerilebilir. Hamilelerin kola içmek istemesi gayet normal olsa da zararlarını göz önüne almak hevesten daha öncelikli olmalıdır.

Evet özellikle sıcak zamanlarda en çok aranılan içecekler arasında kola vardır. Hem asitli oluşu hem soğuk oluşu cezbeder bizi. Kolanın zararlı bir içecek olduğunu sağlık bilgisi olmayan bile bilir. Sağlıklı bir insana zararlı olan bu içecek daha oluşum açısındaki bir bebeğe zarar vermez denilebilir mi?

Hamileyken kola içilir mi?

Hamileyken kola içilip içilmemesinden ziyade, normal hamilelik-kolaşartlarda sağlıklı bir insanın dahi kola gibi yapay asitli içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durması gerekmektedir. Bilindiği gibi içinde bol kafein ve sitrik asit bulunan bu içecek vücutta tahribata yol açmaktadır. Bir erkeğin yada hamile olmayan bir kadının kola içtiğinde karşılaştığı zararlar ne ise, buna ek olarak hamile olan bir kadının kola içmesi demek o zararları hiç bir seçim şansı olmayan bebeğe aktarması ve dayatması demektir. Özellikle hamilelikte kola içenler unutmamalıdırlar ki istek kendi istekleri ancak zarar ortaktır.

Anne karnındaki bebek kafein almak zorunda değil! Sitrik almak zorunda değildir! Annenin keyif almak için içtiği kola bebeğe beden gelişiminden zeka gelişimine kadar bir çok açıdan zarar vermektedir. Elbette hamilelik öncesinde alışkanlığa dönüşmüş cola, hamileyken de aşermeye sebep olabilir. Eğer aşırı bir istek var ve kendinizi tutamıyorsanız bir yudum içebilirsiniz tatmin olmak için, ancak bir bardak içmemelisiniz. Unutulmamalı ki aşırı miktarda alınan kafein erken doğuma sebebiyet verebilmektedir.

Hamilelere kolanın zararları nelerdir:

  • Kolanın içinde bulanan kafein, fetüse direk geçebilen bir özellikte olduğundan kafein alımından kaçınılmalıdır.
  • Bebeğin aşırı kilolu olmasına sebep olabilir, yada içindeki diğer maddelerden dolayı gelişemeyen düşük kilolu bir bebeğe sebep olabilir.
  • Düşük doğuma sebep olabilir.
  • Aşırı kafein ölü doğum riskini artırmaktadır.
  • Anne vücudu hamile iken kafeini dışarı atmada daha yavaş olacağından bu durum vücudun daha fazla kafeine maruz kalacağını gösterir.

 

Kola yerine daha doğal içecekler hazırlayabilirsiniz. Bunun için, hamilelere doğal içecek hazırlama yöntemleri şeklinde arama yaparsanız bir çok tarif bulacaksınız. Ancak içeceğinizi hazırlarken dikkatli olmalı, en sağlıklısını, en uygun olanını tüketmelisiniz. Doğal diyerek her içecek faydalı demek değildir. Size faydalı olsa belki çocuğunuza olmayabilir. Kimi doğal besinler dahi hamileliğe ters etki yapabilir. Bu yüzden araştırarak öğrendiğiniz tarifin içindeki besinlerin tek tek size uyup uymadığını ve akabinde bebeğe uyup uymadınığını kontrol ediniz. Ama en önemlisi kola gibi yapay kimyasal içeceklerden uzak durunuz.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hasret dedi ki:

    2 aylık hamileyim b12 vitamini kullanıyorum bunu kola ile içersem zararı olur mu düşük gibi

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com