Kadınla Herşey

Kepek Sorununa Doğal Çözümler

Kepek Sorununa Doğal Çözümler

Kepek sorunu, çoğu zaman kafa derisi kuruluğundan ya da seboreik dermatit denilen bir tür deri hastalığı sonucu meydana gelebilir. Ayrıca, egzama, sedef hastalığı gibi diğer cilt hastalıkları da kepeğe neden olabilir. Eczaneden alınan ilaçlar ve şampuanlar, mantar ve bakterileri yok etmeyi hedefleyen çinko pyrithione içerebilir; Ayrıca bu tür kimyasalların içerisindeki ketokonazol da bakteriler ile savaşır. Kömür katranı ve selenyum sülfit, yavaş bir şekilde gelişen kepek sorunlarını önlemeye yardımcı olur.

Saçlarda oluşan kepek sorununa, evde kolaylıkla uygulanabilecek doğal yöntemlerde vardır. Aşağıdaki kepeğe karşı doğal çözümler ile, sizde kepek sorunundan kurtulabilirsiniz;

Aspirinasprin

Bir miktar aspirin, birçok ilaç veya kepek şampuanı ile aynıetkin maddeler (salisilik asit) içerir. Saçınızı yıkarken, her zamanki miktarda elinize şampuan alın ve içerisine, ince, toz haline getirdiğiniz iki aspirini ilave edin ve normal bir şekilde saçlarınızı yıkayın. Her banyoda, kontrollü bir şekilde ve normal miktarda kullanmaya devam edin. Karışımı 1-2 dakika boyunca saçınızda bırakın, daha sonra iyice durulayın ve normal şampuan ile saçlarınızı tekrar yıkayın.

 

cay-agaci-yagiÇay Ağacı Yağı

Uzmanlarca yapılan bir çalışmaya göre sadece yüzde 5′ lik bir miktarda çay ağacı yağı karıştırılan şampuan, kepek oluşumunu ve gelişmesini önemli bir oranda durdurmuştur. Normal zamanda da saçlarınızı yıkarken, şampuanınızın içerisine 2-3 damla çay ağacı yağı ilave edebilir, daha sağlıklı bir saç derisine sahip olabilirsiniz.

 

Karbonat

Mutfakta adeta bir şifa duruyor ve siz bunun farkında bile karbonatdeğilsiniz! Saçınızı ıslatın ve kafa derinizi, 1 avuç karbonat ile iyice ovun. Şampuan ile yıkamadan doğruca durulayın. Karbonat, kepeğe sebep olan mantar ve bakterileri azaltır. Karbonat kullanırken saç derinizde ilk sıralar kuruluk yaşayabilirsiniz, ancak birkaç hafta sonra saç deriniz doğal yağlar üretmeye başlayacak, eski sağlığını koruyacaktır.

 

elma-sirkesiElma Sirkesi

Mehmet Öz tarafından da tavsiye edilen bu yöntem ile kafa derisinde meydana gelen pH değişiklikleri sonucu oluşan kepek problemlerini tedavi etmede kullanılmaktadır. 2 tatlı kaşığı temiz su ile 2 tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırın. Bir sprey şişesine doldurun. Bu karışımı tüm saç derinize sıkın ve yedirin. Başınıza bir havlu sarın ve 15-20 dakika bekletin. Daha sonra her zamanki gibi saçınızı yıkayın. Bu yöntemi haftada iki kez yapın.

 

Gargara

Kepek kimi zaman tedavisi oldukça güç olan bir problem gargaraolarak karşımıza çıkıyor. Ne var ki kepeğe doğal çözümler ile çare bulmak, bizim yazımız ile artık kolay. Gargara ağız sağlığımız ve dişlerimiz kadar, saç derimiz için de oldukça faydalı bir doğal yöntemdir. Saçlarınızı alkol bazlı gargara ile iyice ıslatın ve 10-15 dakika bekleyin. Daha sonra her zaman ki gibi saçlarınızı yıkayın. Gargaranın içeriğinde yer alan anti-mantar özellikler, saç derisinde kepeğe neden olan mayaları önlemeye yardımcı olur.

 


hindistan-cevizi-yagiHindistan Cevizi Yağı

Duştan hemen önce, 3-5 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile saç diplerinize yapacağınız masaj, sizi kepek sorunundan kurtaracağı gibi, saçlarınıza doğal bir görünüm ve çok güzel bir koku da kazandıracak.Denenmiş ve kepek tedavisinde gerçekten işe yarayan bir yöntem! Kafa derinize hindistan cevizi yağı ile masaj yapın ve bu şekilde 1 saat bekletin. Hindistan cevizi yağı içeren bir şampuan da, saçlarınızın çok daha sağlıklı olmasını sağlar.

 

Limonlimon

İşte mutfağınızda hemen her zaman olan mucizevi bir şifa deposu daha; limon! 2 yemek kaşığı limon suyu ile saç diplerinize masaj yapın ve sonrasında 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı limon suyu karıştırın (suyu aynı oranda arttırabilirsiniz) ve saçlarınızı bu karışım ile durulayın. Kepek probleminiz çözülene kadar bu yöntemi tekrarlayın. Limonun içeriğindeki asit,  kafa derisinin pH’ının dengelenmesine yardımcı olur ve kepeğe neden olan etkenleri uzaklaştırır.

 

tuzTuz

Sıradan sofra tuzu! Evet, işte sizlere kepek probleminden kurtulabileceğiniz doğal bir yöntem daha! Tuz, kepek problemi ile harika bir şekilde savaşır. Kuru olan saç diplerinize, bildiğimiz sofra tuzundan bir miktar dökün ve iyice ovalayın. Sonra kafa derinize masaj yaparak, saçlarınızı önce duru su ile, daha sonra şampuanınız ile yıkayın.

 

aleo-veraAloe Vera

Aloe vera içeriğindeki e vitamini, saç diplerinizi besler ve kafa derinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. E vitamini nem demektir. Bu nedenle de aloe vera, kepek veya cilt kuruluğu gibi problemler için harika bir doğal çözümdür. Saçlarınızı yıkamadan hemen önce aloe vera ile saç diplerinize masaj yapın. Aloe veranın soğutma, ferahlık verme ve tabi ki nemlendirici etkisi sayesinde, saç diplerinizdeki kuruluk ve kaşıntı son bulur.

 

sarımsakSarımsak

Sarımsağın anti-mantar özellikleri ile kepeğe neden olan bakterileri ortadan kaldırmak için idealdir. Sarımsağı ezerek, kafa derinize sürebilir ya da sarımsak yağı ile saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Bilindiği üzere sarımsak güçlü bir kokuya sahip. bu yoğun kokuyu önlemek için, ezilmiş sarımsağı bal ile karıştırabilir ve her zamanki gibi saçlarınızı yıkamadan önce kafa derinize masaj yaparak, saç diplerinize yedirebilirsiniz.

 

Zeytin Yağı

Kimi zaman koca karı ilaçları diye dudak büktüğümüz zeytin-yagialternatif tıp, çoğu zaman çoğu doktur veya uzmanın çare bulmadığı hastalıklara şifa oluyor. İşte bu mucizevi doğal yöntemlerden biri daha. Zeytinyağının cilde ve saçlara faydası bilinir. Saçlara fayda ettiği gibi, saç derisinde oluşan mantara veya kepeğe neden olan etkenleri de yok etmede oldukça faydalıdır. Saç diplerinize, yatmadan önce 10-15 damla zeytin yağı ile masaj yapın. Bir baş örtüsü veya ince b,r havlu ile saçlarınızı kapatın. Sabah, normal bir şekilde şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Normal zamanlarda da kullanabileceğiniz, zeytinyağı içeren bir şampuan, saçlarınızın ve tabi ki saç derinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

 

KadınlaHerşey.com

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com