Kadınla Herşey

Hamileyken İshal Olmak

Hamileyken İshal Olmak

Gebelik süresi boyunca, sindirim zorluklarının yaşanması maalesef yaygın bir durumdur. İshal, kabızlık gibi sorunlar sık oluşabilir. Değişen hormonlar, diyet değişiklikleri bu durumu tetikleyebilir. Bu süreçte yaşanılan sorunlar bebeği ne derece etkiler, bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte İshal Neden Olur?

Gebelikte ishal, dışkının sulu olması ve günde 3 defadan fazla olması olarak tanımlanabilir. Dışkıda koku, renk ve kıvam değişiklikleri olur. Bazen de kanlı olabilir.

Gebelik dönemindeki ishallerin çoğunun sebebi, besin zehirlenmesi olarak bilinen gastro enteritlerdir. Genellikle hafif seyreden kısa süreli bağırsak krampları ile birlikte olan ishaller, özellikle yaz aylarında çok görülür. Yazın özellikle süt ve süt ürünleri, mayonez, yumurta gibi besinler bakteri üremesini hızlandırarak bozulurlar. Bu tarz besinlerin neden olduğu ishaller, çoğu zaman özel bir tedaviye gerek olmadan zararlı etkenin atılması ile düzelirler.

Ayrıca, ishalin doğrudan gebelikle ilgili olup olmaması da önemlidir. Gebeliğe bağlı olmayan nedenler şunlardır:

 • Virüs,
 • Bakteriler,
 • Mide gribi,
 • Bağırsak parazitleri,
 • Gıda zehirlenmesi,
 • İlaçlar.

 

Gebelikte ishal oluşumunun, hamileliğe bağlı nedenleri ise şunlardır:

 • Diyet değişiklikleri,
 • Yeni gıdalara ve tatlara duyarlılık,
 • Prenatal vitamin,
 • Hormon değişiklikleri.

 

Hamilelikte ishal üçüncü trimester denilen son üç ayda daha sık görülür. Bu durum, vücudun bebek için kendini hazırlamasının nedeni olabilir; bu yüzden ishal görülme sıklığı, size panik yaşatmasın. Bazı kadınlar bu durumu sık yaşarken, bazıları karşılaşmayabilir. Her anne adayının deneyimi farklı olacaktır.

Hamilelikte İshal Nasıl Geçer?

İshal aslında, vücudun zararlı etkeni uzaklaştırmak için verdiği bir tepkidir ve çoğu zaman ishali önleyen ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu tip ishallerde gebenin sıvı kaybını önlemek ve varsa yerine koymak, sindirim sistemini yormayacak gıdalar ile beslenmek (haşlanmış patates, pirinç lapası gibi besinler tüketmek) yeterli tedaviyi sağlar. Ancak daha inatçı olan, uzun süren ishaller, kanlı ishaller kolera, tifo, dizanteri, botilismus gibi enfeksiyonlara veya barsak parazitlerine , listeriozise bağlı olabilirler. Bu durumda dışkı materyalinin tetkiki, kültür antibiogram ile antibiyotik tedavileri ve serum tedavileri gerekebilir.

Gebelikte İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelerde ishal tedavisi durumun ağırlığına göre değişir. Gebelik dönemindeki ishallerin çoğu gebe olmayanlarda olduğu gibi, bozulmuş besinlerin tüketimi sonrası olan kısa süren ve kendiliğinden düzelen ishallerdir. Bu tip ishaller çoğu zaman 24 saat içinde düzelir. Bu süreçte gebenin kaybettiği su ve elektrolitlerin yerine konması önemlidir. Su kaybının önlenmesi için bol sıvı alması, su içmesi önerilir.

Yüksek ateş, şiddetli bulantı kusma ve kanlı ishaller, daha uzun süren ishallerde gaita kültürü yapılarak gebelikte kullanılabilecek uygun antibiyotik tedavisi başlanabilir. Ağızdan sıvı alınamıyorsa serum ile kaybedilen sıvı yerine konulur.

gebelikte-ishal.neden

Hamilelikte İshal Sorunu Yaşayan Anne Adayları Ne Yemeli?

Birçok anne adayının, ishal sorunu ile karşılaştıklarında sordukları şey; ‘hamileyim, ishal oldum, ne yemeliyim?’ gibi sorulardır. Gebelik döneminde ishallerden korunmak için beslenme önerileri önemlidir;

 • En önemlisi ve dikkat edilmesi gereken, içme sularının temizliğidir.

 

 • Sebze ve meyveler yenmeden önce mutlaka bol su ile yıkanmalı, marul, göbek salata, domates, ıspanak gibi gıdalar sirkeli suda bekletilip, yıkanarak tüketilmelidir. Pastorize olmayan süt ve süt ürünleri ve bunlardan hazırlanan taze peynirler tüketilmemelidir.

 

 • Alınan tüm paket ürünlerin üzerindeki üretim tarihi ve son tüketim tarihine mutlaka bakılmalıdır.

 

 • Ülkemizde tüketim için hazırlanmış besinlerin kalite standartlarını belirleyen TSE kurumunun denetiminden geçmiş besinler tercih edilmelidir.

 

 • Her türlü çiğ et, çiğ kıyma, çiğ yumurta, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünleri, sakatatlar tüketilmemeli bunlar mutlaka ve mutlaka pişirilerek tüketilmelidir.

 

 • Hijyenik ortamlarından emin olunmayan yerlerde hazırlanan besinler tüketilmemelidir.

 

 • İshal durumunda bağırsağı yormayacak besinler tüketilmelidir. Yağsız hazırlanmış pirinç lapası, haşlanmış patates, yoğurt, elma ve havuç, muz, bayat ekmek, peksimet tüketilebilecek gıdalardır. Çay da sıvı kaybını azaltabilir.

 

Hamilelikte ishal, iki ya da üç günden daha fazla sürerse, doktorunuzu arayın. Vücudunuz, bu kısa zaman içerisinde susuz kalmış olabilir. Dehidrasyon (sıvı kaybı), erken doğum için bir risk faktörüdür.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com