Kadınla Herşey

Göz Kanaması

Göz Kanaması

Gözün kanlanması, gözün yüzeyindeki kan damarlarının genişlemesiyle ortaya çıkan bir çeşit kanamadır. İnsanlardaki göz hastalıklarından biri de göz kanlanmasıdır. Gözünüzde kanlanma, ağrı ve sulanma, ayrıca görme bozukluğu da varsa bu gözümüz için acil durum demektir. Doktora gitmeli ve göz hastalıkları ile ilgili belli testler yapılmalıdır. Eğer gözümüzde yabancı bir cismin varlığını hissediyorsanız direkt olarak doktorunuza gitmeli ve bu cismin doktor tarafından çıkarılmasını istemelisiniz. Aksi taktirde cisim göz tabakalarına zarar verebilir. Görme kaybı yaşarsınız.

Gözde kanlanma, araştırılması gereken bir durumdur ve tek gözde başlayıp da yayılıyorsa ayrıca görme bozukluğuna doğru gidiyorsa ve görmede bulanıklığa neden oluyorsa, ile tedavi sürecinde acele edilmelidir. Ayrıca gözde oluşan bir rahatsızlık yani herhangi bir göz hastalığı var ise, buna doktor önlemi şarttır. Ama gözde kanamalar devam ederken görme kaybı yaşanmıyorsa yapılacak tek şey bu durumun tedavisini zamana yayarak tamamlamamak ve aksatmamaktır.

Gözümüzde kanlanmayla birlikte göz ağrısı da bulunuyorsa acilen doktora gitmeliyiz. Ama gözünüzde kanlanma varken herhangi bir ağrı oluşmuyorsa veya gözünüze cisim kaçtığından şüpheleniyorsanız dinlenmeniz ve kanama durduğunda doktorunuza gitmenizi tavsiye ederiz.

Göz için alınan her türlü cisim de kanama yapabilir veya gözünüze yan etki yaptığından kanamalar olabilir. Mesela her zaman düşünürüz şu gözlüklerden kurtulalım da lens alalım diye ama aldığımızda yan tesiri, kızarmalar veya kanamalar olabilir. Ama bu durum geçicidir. Fakat lensle birlikte alerjiniz de varsa gözleriniz daha sık kanlanırsa hatta kanlanma devamlı olmaya başladıysa lens kullanımının doktor gözetiminde olması gerekiyor. Lens kullananların gözlerinin uygun olması ve kuru olması gerekiyor.

göz-kanlanmasi

Unutulmaması gereken bir şey de gözdeki kanlanmalarınız bir defalıksa veya kanlanma değil de kızarıklıksa göz yapısı onu tedavi eder. Ama devamlı surette kanlanmalar varsa veya sebebi belli ise öncelikle bu sebebi ortadan kaldırmalı ve kanlanmanın devam edip etmediğini kontrol ederek günlük hayatınıza devem edebilirsiniz.

Sebebi ortadan kaldırmanıza rağmen kanamalar devam ediyorsa zaman kaybetmeden bir göz doktoruna gitmeniz gerekiyor.

Çeşitli kanamalar doktorlar tarafından sebeplerine inilerek çözülürken bazen de cerrahi operasyon öneriliyor ama çoğunlukla cerrahi müdahaleye gerek kalmadan halledilebiliyor.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com