Kadınla Herşey

Patlıcanın Zararları Nelerdir?

Patlıcanın Zararları Nelerdir?

Sofralarımızda severek tükettiğimiz patlıcanın zararları neredeyse faydalarından çok konuşulur oldu. Her sebzenin zararı olabilir ve bu durum aşırı tüketimden kaynaklanmaktadır. Daha çok sebzelerin yan etkeri şeklinde yorumlamak daha doğrudur.

Patlıcan Zararlı mı?

Sebzelerin aşırı tükemi ile vücuda verdiği etkiler genelde daha azdır. Patlıcanda ise biraz daha fazla  hissedilmesinden dolayı yan etkiler öne çıkmıştır. Ancak bu sebzeyi zamanında yemeniz ve her sebzeyi yediğiniz makul düzeyde yemeniz durumunda diğer sebzelerin yan etkileri kadar hafif olmaktadır.

patlicanin-zararlariSebzeler içinde nikotin barındıran tek olma özelliğiyle bilinmektedir. Belki bu yüzden patlıcana karşı önyargılar artmakta ve her şekilde zararlı olabileceği söylenmektedir. Canlılar içinde nikotin barındıran bu bitkiyi tüketen tek türün de insan olduğu bilinmektedir. Yukarıda da belittiğimiz gibi bunu sigaraya bir avantaj olark görenlerde olmaktadır. Tabi 9 kilo patlıcanın içindeki nikotin miktarının sadece bir çöp sigara miktarına eşit olduğunu da unutmamak gerekir.

Zararı çok denilen patlıcanın aslında ne kadar zararlı olabileceğine maddeler halinde kısaca değinelim.

Patlıcanın zararları, yan etkileri nelerdir?

  • İçinde barındırdığı nikotin nedeniyle aşırı tüketmemek gerekmektedir.
  • Aşırı tüketimde ağızda yara ve afta sebebiyet verebilir.
  • Çiğ olarak yenildiği takdirde zehirlenmeye sebep olabilecek maddeler içermektedir.
  • Oksalat yönünden zengin olan patlıcanın böbrek sorunu olan yada safara kesesi sorunu olan hastalara tüketimi önerilmemektedir.
  • Alerjiye neden olabilen besinlerden biridir. Bu genelde ya aşırı tüketimden kaynaklanmakta yada patlıcana karşı alerjik etki gösteren kişilerden kaynaklanmaktadır. Bu kişelerde ciltte kaşıntı yapabilir ve baş ağrısına sebep olabilir.

 

patlican-zararli-mi

Patlıcan ve Pişirmeyle ilgile Tavsiyeler

  • İçindeki maddeler nedeniyle çiğ olarak tüketilmemesi gerekmektedir. Pişirilerek tüketilmesi bu zararlı maddelerin parçalanarak zarar verme özelliğini kaybetmesine neden olmaktadır.
  • Patlıcanın zararını en düşük düzeye çekebilmek için pişirme yöntemi olarak ocak üstünde közlenip kabuklarının soyulması önerilmekte. Yada imkanı olanlar için közde pişirilen patlıcan da yan etkilerini düşürmüş oluyor.
  • Pişirirken kabuklarının tamamını soymayın, kabuklarınında faydası bulunmaktadır.
  • Yağdı kızartma durumunda faydalı olan özelliklerini kaybedebildiğinden kızartma yerine diğer pişirme yöntemlerini kullanmanız önerilir.

 

Genel olarak baktığımız zaman patlıcan sebzesini kendisinden uzak tutacak bir durum bulunmamaktadır. Her sebzenin olduğu gibi bununda yan etkileri olabilmekte ve makul tüketimle belirli sınırlarda kalmaktadır.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com