Kadınla Herşey

Ateş Yükselmesine İyi Gelen Bitkiler

Ateş Yükselmesine İyi Gelen Bitkiler

Normal vücut ısısının, 38 derece ve üzeri bir seviyeye ulaşması, ateş yükselmesi olarak adlandırılır ve hastalık belirtisidir. Birçok nedene dayalı olarak meydana gelen ateş yükselmesi, genel olarak enfeksiyon kaynaklı meydana gelir.Özellikle bebeklerde ve küçük yaşlardaki çocuklarda sıklıkla rastlanan yüksek ateş, ateş düşürücü şurup ve takviye ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Ancak gebelik süreci gibi ilaç almanın zararlı olabileceği durumlarda, yükselen ateşi düşürmek için doğal yöntemlere başvurulabilir. Ateş yükselmesine iyi gelen bitkiler, bizler için doğada mevcuttur.

Ateş Düşürücü Bitkisel Yöntemler;

1. Kaynatılan ıhlamurdan bir bardak alınıp içine bir çay kaşığı dolusu nane konulur. 10 dakika demlenen bu karışımdan içilip, terlenirse ateş düşer.

2. Maydanoz, kantaron, pelin yaprağı, okaliptus, yaprağı ayları ile kuru erik hoşafı yapılıp içilmelidir.

3. 1 bardak kaynar suya, 5 gram ufalanmış ebegümeci konulur, 10 dakika demlenir ve günde 3 bardak içilir.

4. 1 bardak kaynar suya 10 gram civanperçemi konur, 10 dakika bekletilir ve günde 2-3 bardak içilir.

5. 1 yada 2 çay kaşığı kurutulmuş söğüt kabuğunu 250 ml. kaynar suya karıştırıp 20 dakika kadar demlemeye bırakın. Tadındaki acılığı almak için zencefil, tarçın, papatya ya da diğer lezzetli bitkilerden katabilirsiniz.

Ateş Düşürücü Bitkiler (Ateş Yükselmesine İyi Gelen Bitkiler);

Söğüt; Söğüt güçlü bir ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliğine sahiptir. Aktif bileşeni salisin 1830 yılında ayrıştırılarak, Bayer firması tarafından ‘aspirin’ meydana getirildi. 1890 yılında piyasaya sürülen Bayer aspirini, çok kısa bir süre içinde dünyanın en popüler ilaçlarından biri oldu.ates-dusuren-bitkilerZencefil; Zencefil son derece güvenli bir bitkidir. Bu yüzden zencefil çayının hiçbir zararı ve yan etkisi olmaz. Zencefilin tadı diğer ateş düşürücüleri daha içilebilir kılar. Dr. Varro Tyler’a göre; hayvanlar üzerinden yapılan araştırmalarda, zencefilin içindeki bazı bileşenlerin ateş düşürücü özellikler gösterdiği saptanmıştır.

Acı Kırmızı Biber; Acı kırmızı biber, antioksidan özelliği ile bilinir. Vücuttaki mikropların yok olmasını sağlayarak, vücut direncini arttırır. Özellikle enfeksiyon nedenli ateş yükselmelerinde, acı kırmızı biber oldukça etkilidir.

Tarçın ve Yaban Mersini ise ateş düşürücü olarak bilinen bitkiler arasındadır.

Bu yazımızda aktarılanlar bilgi amaçlı olup, doktor kontrolünde faydalanmakta yarar vardır.

Sağlıkla Kalın…

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com