Kadınla Herşey

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaz yaklaşırken, güneşin etkisi her geçen gün artıyor. Baharı yaşadığımız şu günlerde güneşin tadını da doyasıya çıkarıyoruz. Ancak tüm kış boyunca beklenen güneş, insan sağlığı için kimi zaman zararlı etkilerde de bulunabiliyor. Bunun klasik örneği yazın yaşanan güneş yanıkları ve gözlerde ciddi görme kayıpları. Peki bu tür sorunlar neyden kaynaklanıyor?

Güneş insan sağlığı için, özellikle kemik gelişimde oldukça önemli. Ancak güneşten doğru ve sağlıklı bir şekilde faydalanmakta yarar var. Aksi taktirde sonuçlar oldukça tehlikeli olabiliyor. Uzun zaman güneşin altında vakit geçirdiğinizde cildiniz yanabilir. Hatta bu yanıklar cilt kanserine yakalanma riskinizi bile arttırabilir. Bunun yanında güneş ışınlarının, ultraviyole ışınlarının gözlere de ciddi etkileri mevcut. Ozon tabakasında yeteri kadar emilemeyen ve tutunamayan ultraviyole ışınları yeryüzüne oldukça yüksek oranda düşmekte. Bu da beraberinde insan sağlığını tehdit eden bir sağlık problemine dönüşmektedir.

Göz sağlığımız açısından, bu tür zararlı güneş ışınlarından korunmak oldukça önemli. Peki bunun için neler yapabiliriz? Güneş ışınlarının, göz sağlığımıza olumsuz etkisini en aza indirmek için, özellikle güneşin etkisinin oldukça fazla olduğu günlerde (ilkbahar ve yaz mevsimlerinde) güneş gözlüğü kullanmak, göz sağlığımız için oldukça önemlidir (bkz. güneş gözlüğü faydaları). Yazın yaklaşması ile beraber güneş gözlüklerine ihtiyaçta artmaktadır. Bu da beraberinde; ‘her güneş gözlüğü sağlıklı mıdır, sağlıklı güneş gözlükleri markalı ve pahalı olanlar mıdır, ucuz güneş gözlükleri alınmalı mı, ucuz güneş gözlükleri zararlı mı, güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz, güneş gözlüğünün sağlıklı ve kaliteli olduğunu nasıl anlarız?’ gibi soruları akla getirmekte, merak uyandırmaktadır. Sıkça sorulan ve bilinmesi oldukça önemli olan tüm sorularınızın cevabı bu yazımızda;

guness

Her güneş gözlüğü sağlıklı mıdır?

Her güneş gözlüğü sağlıklı değildir. Uzmanlar sağlıklı bir gözlüğün belli kriterlere sahip olması gerektiğinin altını çiziyor. Bunlardan ilki bir güneş gözlüğünün, ultraviyole ışınlarını kırdığına dair güvenlik sertifikası olması gerekliliği. Her güneş gözlüğü ultraviyole ışınları tutmaz. Gözlüklerin belirli bir standardı ve kalite belgesi olması gerekir. Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta budur.

Ucuz güneş gözlükleri zararlı mıdır?

Kalitesiz ve ucuz güneş gözlüğü zararları olarak, kalitesiz cama sahip olmaları ve bu nedenle, güneş ışınlarını kırmamaları gösterilebilir. Bu durum ise beraberinde göz rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Uzmanlar; ‘göz bebekleri küçülerek veya büyüyerek göze giren ışın miktarını ayarlayabilirler; ancak kalitesiz güneş gözlüğü takıldığında göz bebekleri bu fonksiyonunu devre dışı bırakarak, göze zararlı ışınların girmesine izin verir. Bunlar da zamanla katarakt ve sarı nokta gibi bir takım rahatsızlıkların oluşmasına sebep olur. Güneş gözlüğü alırken camlarının gri, kahverengi ve yeşil tonlarında olmasına dikkat edilmelidir. Koyu veya siyah camlar kişilerin renk algılamasını bozarak görüş kalitesini düşürürler.Koyu renkli camlar için ultraviyole ışınlara karşı koruma sağlar demek de doğru olmaz. Cam rengiyle ultraviyole koruma arasında bir ilişki yoktur’ diyerek, kalitesiz ve ucuz camlı güneş gözlüklerinin, göz sağlığı açısından ne derece zararlı olabileceklerine dikkat çekiyor.

Uzmanlar; ‘pahalı ve markalı gözlükler her zaman sağlıklıdır!’ düşüncesinin de yanlış olduğuna vurgu yapmakta. Çünkü, sırf markasına güvenerek yığınla para verdiğiniz güneş gözlükleri, dünya sağlık örgütünün onayından geçmemiş olabilir. Bu nedenle uzmanlar, güneş gözlüğü alırken, markasından ya da fiyatından öte, sağlık sertifikasının olup olmadığına bakılmasının, bu noktanın göz önünde bulundurulmasının çok daha önemli olduğunu açıklamakta.

gunes-gozluguu

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli?

  • Güneş gözlüğü alırken zihnimizde olması gereken ilk temel düşünce, güneş gözlüğünün bir süs eşyası veya aksesuar olmasından öte, sağlık için gerekli ve oldukça önemli bir araç olduğu düşüncesidir.
  • Güneş gözlüğü seçiminde uzmanlardan yardım alınmalı ve mümkünse doktorun bilgisi ve görüşü dahilinde bir gözlük seçimi yapılmalıdır. Özellikle numaralı gözlük veya lens kullananların yine numaralı bir güneş gözlüğü tercih etmeleri, göz sağlığı için oldukça büyük önem taşımaktadır.
  • Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, markası, fiyatı veya modeli değil, ultraviyole ışınlarına karşı güvenilirliğini sınayan, Sağlık Bakanlığı onaylı bir sertifikaya sahip olup olmadığıdır. Güneş gözlüğü alırken, sertifikası da muhakkak istenmeli.
  • Güneş gözlüğü kullanımı için hiç bir yaş erken değildir. Özellikle bebeklerin ve çocukların göz sağlığına daha da çok dikkat etmek gerekir. Çocuk yaşlarda ve her yaşta insanlar güneş gözlüğü kullanmalıdır.
  • Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, gözlüğün yüz hatlarınıza uygun olup olmamasıdır. Eğer yüzünüze tam oturan bir gözlük tercih ederseniz, güneşin zararlı ışınlarından çok daha fazla korunmuş olursunuz.
  • Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, gözlüğünüzün cam rengidir. Güneş gözlüğü kahverengi ve duman renklerinde olmalıdır. Amber ve turuncu renkteki güneş gözlüğü camları, trafik ışıklarının renklerinin algılanmasında zorluğa sebep olabilir. Özellikle trafikte araç kullanırken bu renkte güneş gözlüğü takılması durumu ciddi kazalara neden olabilmektedir.Yine mavi gibi açık tonlara sahip camlar, güneş ışınlarının göze daha çok yansımasına neden olduğu için tercih edilmemelidir.
  • Güneş gözlüğü alırken gözlüğü elinizde güneşe doğru tutarak, aşağı yukarı, sağa sola hareket ettirin. Eğer gözlüğün camında bu hareketler esnasında bir dalgalanma varsa, bu tür gözlükler kalitesiz ve sağlıksızdır. Sağlıklı bir cama sahip olan güneş gözlükleri, hiçbir harekette dalgalanma yapmayacaktır.

Güneş ışınlarının zararlı olanları, ultraviyole ışınları gibi; gözün mercek ve retinasına zarar verir. Bu da, çocukların ve erişkinlerin ileri ki yaşamlarında katarakt olma riskini ve görmeyi etkileyecek başka rahatsızlıklar yaşama riskini arttırır. Güneş gözlüğü kullanımı bu nedenle, sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Gözlük seçimlerinize sağlığınız için özen gösteriniz.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com