Kadınla Herşey

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

İnsan vücudunun hemen hemen her bölgesi yağ ile kaplıdır; fakat dudaklarda yağ bezleri bulunmamaktadır. Bu sebeple dudaklar dış etmenlere karşı vücudumuzun diğer yerlerine oranla daha dayanıksızdır. Rüzgara veya soğuğa çatlayarak tepki verirler. Sıcak havalarda derimiz kurur ve dudaklarda bu sebeple çatlarlar.

Dudak  çatlakları, genelde acı veren zaman zaman kanayan çatlaklar haline gelmektedir. Bir süre sonra dudaklar kabuk bağlayarak tepki göstermeye devam ederler. Dudakları çatlayan kişiler bu acıyı dindirmek amacı ile sürekli yalayarak acılarını geçirmeye çalışırlar. Bu geçici bir tedavi yöntemi olup tükürük salgısı geçtikten sonra dudak yeniden acımaya ve kanamaya başlamaktadır.

Dudaklar neden kurur, neden çatlar?

Dudak çatlaklarının bazılarının nedeni ise B vitamini eksikliği de olabilmektedir. B vitaminin az oluşu dudaklarda ki çatlaklara neden olabilmektedir. Dudak çatlaklarından korunmak için basit ve uygulanabilir yöntemler deneyebilirsiniz.

Örneğin sürekli özel üretilmiş olan dudak koruyucu krem ya da rujlardan kullanıp dudaklarınızı nemli tutabilirsiniz. Ayrıca yağlı vazelin veya zeytinyağı sürerek de dudaklarınızı nemli tutabilirsiniz. Dudaklarınız da bu sayede beslenip tahriş olmaktan kurtulabilirler.

B vitaminin eksik olması durumunda ise ilaç olarak alınan B vitamini ile vücudunuza takviyede bulunabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında güneşin ciddi sıcağında dudaklarınızı nemli tutup bu sorunu engelleyebilirisiniz. Eczanelerde satılan ruj şeklinde olan dudak koruyucuları güneş altında ve ya çok rüzgârlı havalarda sürekli sürmeniz gerekmektedir. Dudaklarınızı nem içinde tutarak çatlamalarını da engellemiş olabilirsiniz.

Dudak çatlağı nasıl geçer?dudak-çatlaklari

Eğer ki sürekli dudak çatlakları sorunu yaşıyor iseniz vazelini her gece yatmadan önce dudaklarınıza sürüp öyle yatabilirsiniz. Vazelin gece boyunca dudaklarınızı nemli tutacak ve çatlayıp tahriş olmasını engelleyecektir. Çatlayan dudaklar kabuk bağlayıp kanama da yapabilmektedir. Eğer ki çatlaklar uzun süre devam ederse mutlaka bir hekime gidebilirsiniz. Bu sayede tahlil yaptırıp gerçek nedenin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Vücudumuzda yağ olmayan tek yerimiz dudaklarımız olduğu için dudaklarımız hassas ve kuruluktan daha çabuk etkilenen organımızdır. Dudaklarımızı çatlaklardan korumak için yaz ve kış aylarında sürekli koruyucu kremler veya rujlar sürmeniz gerekmektedir. Bu sayede çatlaması engellenecektir. B vitamini eksikliği durumunda ise ilaç olarak b vitamini alabilirisiniz.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com