Kadınla Herşey

Tırnak Bakımı

Tırnak Bakımı

Tırnaklarınıza yakından bir göz atın. Görünümleri güçlü ve sağlıklı mı? Yoksa renkleri farklı, ezik veya şekilsiz mi? Tırnaklarımıza gereken özeni ne derece gösterebiliyoruz? Oysa tüm gün, neredeyse bütün işlerde, göz önünde onlar var.. Birçok tırnak problemi, uygun bir tırnak bakımı ile önlenebilir. Önlenemeyen bir tırnak probleminde ise dikkat edilmesi gereken, altta yatan bir sağlık sorununun varlığıdır.

Sağlıklı tırnak nasıl olmalı?

Bazen tırnaklarımızda birtakım problemlere rastlarız.. Bunlar kimi zaman kırılma, kimi zaman eziklik veya renklerindeki değişimler olur. Sağlıklı tırnaklar, çukur ya da tümsek görünümde değildir, düzgündür. Renk olarak muntazam görünür ve lekeler yoktur.

Bazen tırnakların ucuna yapılan manikür, zararsız ancak kötü görünebilen tırnaklara da neden olabilir. Tırnaklarda meydana gelen dikey veya enine sırtlar, yaşla birlikte daha belirgin olma eğilimindedir. Tırnakların bazı durumlarda sakatlığı nedeniyle, beyaz çizgiler veya noktalar da ortaya çıkabilir.

Tırnaklarınızda aşağıdaki belirtiler gibi bir anormallik fark ederseniz, doktorunuza veya bir dermatoloğa danışın:tirnak-bakimi-nedir

  • Tüm tırnağın renginde değişiklikler,
  • Tırnak altında siyah bir çizgi oluşumu,
  • Tırnaklarınızda, kıvrılmaya eğilimli değişimler,
  • Tırnaklarda incelme veya kalınlaşma,
  • Tırnak çevresinden, tırnak ayrılması,
  • Tırnak etrafında kanama,
  • Tırnak etrafında şişlik veya ağrı.

 

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak bakımı için yapılacaklar şu şekildedir;

Tırnaklarınızı temiz ve kuru tutun; Bu tırnaklarının altında bakterilerin büyümesini önler. Suyla uzun süreli temas ve ellerini sürekli yıkamanız, tırnaklarınızı zayıflatabilir ve bölünmelerine neden olabilir. Temizlik esnasında pamuk astarlı lastik eldiven giyin ve sert kimyasallar kullanmaktan kaçının.

Tırnaklarınızı doğru bir şekilde kesin; Tırnak bakımın belki de en önemli noktası, tırnak kesimidir. Birçoğumuz tırnak kesimini ne yazık ki yanlış yapmaktadır. Özellikle ayak tırnaklarının kesimi, tırnak batması gibi, son derece rahatsızlık veren hastalıkları önlemek adına, oldukça önemlidir. Yanlış tırnak kesimi, beraberinde tırnak rahatsızlıklarını da getirir. Bu nedenle sağlıklı tırnaklar için, ‘Tırnak Kesimi‘ adlı yazımızı okumanızı öneririz.

Hijyenik ve keskin bir makas kullanın; Hijyenik olmayan bir tırnak makası, tırnak mantarı gibi tedavisi oldukça güç olan ve kolaylıkla bulaşabilen hastalıklara yakalanmanıza neden olabilir. Ayrıca kötü bir tırnak makası, tırnaklarınıza bakım yapmaktan çok, zarar verebilir.

Nemlendirici kullanın; Bu, tırnak sağlığı için gerçekten bir anahtardır. Tırnaklarınız ve ellerinizin görünümünü iyileştirmek ve güzelleştirmek için günde en az üç kez nemlendirici uygulayın. Koruyucu nemlendiriciler, tırnak kremlerinden çok daha fayda sağlar; ancak düzenli kullanılmalıdır.

Mineral ve vitaminler alın; Optimum beslenme desteğini tam sağlamak için bir günlük multivitamin alın. Ayrıca meyve ve sebze açısından zengin dengeli bir diyet yapın ve yemeğin yanı sıra bol su için. Biotin hakkında doktorunuza danışın. Bazı araştırmalar besin takviyesi ve biotinin, zayıf veya kırılgan tırnakların güçlenmesinde yardımcı olabileceğini düşünmektedir.

Bu önerilerden hiçbiri tırnaklarınızın görünümünü iyileştirmiyor ise, lütfen doktorunuza danışın veya daha fazla değerlendirme ve öneri için, bir dermatoloğu ziyaret edin.

tirnak-bakimi-nasil-olmali

Tırnak bakımında yapmamanız ve kaçınmanız gerekenler ise;

Tırnakları ısırmak ya da yemek; Bu alışkanlıklar tırnak yatağına zarar verebilir. Hatta parmağınızın yanında ısırma ile oluşabilecek küçük bir kesik, bakteri veya mantar gibi bir enfeksiyona neden olabilir.

Şeytan tırnaklarını çekmek; Şeytan tırnağı ile birlikte canlı dokuyu da çektiğiniz için, bu tırnak sağlığınızı olumsuz etkiler. Bunun yerine, şeytan tırnağı gibi, tırnak kenarlarından ayrılan küçük tırnakları, tırnak makası ile, dikkatli bir şekilde kesin.

Sorunları görmezden gelmek; Eğer tırnaklarınız ile ilgili bir sorunun belirti ve bulguları varsa, bunları görmezden gelmeyin. Değerlendirme için doktorunuza veya dermatoloğa danışın.

Zararlı tırnak bakım ürünleri kullanmak; Özellikle, sıklıkla aseton kullanımından kaçının. Aseton tırnaklarınızın zayıflamasına ve renklerinin değişmesine neden olacaktır. Oje çıkarıcı kullanırken, aseton içermeyen formüllü bir ürün tercih edin.

Manikür ve pedikür yaptırırken dikkat etmemek; Sağlıklı görünümlü tırnaklar için manikür veya pedikür yaptırırken bir kaç şeyi aklınızda tutmanızda yarar var. Gittiğiniz manikür salonlarının, mevcut durumu lisansı olması gerekir ve aynı zamanda devlet kurulu tarafından lisanslı teknisyenler çalıştırıyor olmalıdır. En ufak bir ihmal, tırnaklarınızda enfeksiyona yol açabilir. Ayrıca, tırnak bakımında, işlem sırasında kullanılan tüm araçların sterilize olduğundan emin olun..

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com