Kadınla Herşey

Adet Söktürücü Çay Tarifleri

Adet Söktürücü Çay Tarifleri

Adet; kadınlarda ve bazı diğer yüksek dişi primatlarda, rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılması şeklindeki fizyolojik olaydır. Doğurgan kadınlarda üreme ve döllenme amacıyla meydana gelen değişiklikler için kullanılan bilimsel bir terimdir. Menstrüasyon halk arasında aybaşı olarak da bilinir. Fiil olarak genellikle adet görmek ya da regl olmak şeklinde kullanılır.

Ergenlik dönemiyle beraber kadınlarda başlayan adet kanamaları bir döngü halinde devam eder. Sağlıklı bir kişi ortala 21-30 günde bir adet görür. İki adet arasında süre 35 günden fazla olduğunca buna adet düzensizliği adı verilir. Yaşanılan bu adet düzensizliği kadınları rahatsız eder. Adet olamadığı için sıkıntıya düşen kadınlar, doğal bir yöntem olan adet söktürücü bitkisel çaylara başvurabilir.

Adet Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

Maydanoz tohumu iyi bir adet söktürücüdür. 1-2 dal maydanoz tohumunu 1 bardak suda kaynatıp demleyerek kendinize çay hazırlayın. Hazırladığınız çayı sabah, öğle, akşam olacak şekilde 3 kez için. Aynı işlemi 1 bardak su ve taze maydanozla yaparak da günde 3 kez tüketebilirsiniz.

adet-sokturucu-kekikKekik, bir diğer iyi adet söktürücüdür. 1 bardak için bir çorba kaşığı koyacağınız kekiği iyice kaynatıp demlenmesini bekleyin. İyice demlenen kekik çayını günde 2 kez olacak şekilde tüketin.

Civanperçemi birçok faydası olan şifalı bir bitkidir. Civanperçeminden yapacağınız bitki çayını günde 2 kez içerek iyi bir adet söktürücü olarak kullanabilirsiniz. Çayın iyi bir etki bırakması için çayı bal ile tatlandırabilirsiniz.

adet-sokturucu-papatyaPapatya adetle ilgili problem yaşayan birçok kadının kullandığı bir bitkidir. Papatyanın daha etkili olması için papatyayı biberiye ile karıştırarak çay hazırlayabilirsiniz. Bu çayı her gün içerek etkisini görebilirsiniz.

Kuş dili bitkisini kaynatarak kendinize bir çay hazırlayın. Hazırladığınız çayı kaynattıktan sonra demlenmeye bırakın. Kuş dili çayını günde 3 kez bal ile tatlandırarak tüketin. Çayı içerken aç karnına içmeye dikkat edin.

Kantaron iyi bir adet söktürücüdür. 1 su bardağı kaynar suya 1-2 tutam kantaron atın ve demlenmesini bekleyin. Kantaron çayı gün içinde bol bol tüketebilirsiniz. Yemeklerden önce 2 bardak olacak şekilde günde 3 kez içebilirsiniz.

adet-sokturucuHavuç tohumunu adet söktürücü olarak kullanabilirsiniz. Bunun için bir bardak kaynar suya 1-2 tutam havuç tohumu atın ve demlenmesini bekleyin. İyice demlenen çayı günde 3 kez içebilirsiniz.

Çörekotu tohumundan yapacağınız bitki çayını da adet söktürücü olarak kullanabilirsiniz. Bir su bardağı kaynar suya 8 gram çörekotu tohumu koyup kaynatarak günde 3 kez içebilirsiniz.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com