Kadınla Herşey

Tok Tutan Yiyecekler

Tok Tutan Yiyecekler

Her besin günlük ve kişisel ihtiyaçlara göre ayarlanması, sağlığın bozulmaması ve doğru bir şekilde sürdürülmesi için, özellikle sıcak yaz günlerine denk gelen ramazan ayında ve diğer zamanlar için, özellikle de diyet yapan ve zayıflamak isteyenler için çok daha büyük önem taşımakta. Çünkü üğün sayısının azalmasına bağlı olarak vücudun ihtiyacı olan enerji, protein mineral, vitamin gibi ihtiyaçlar azalmıyor. Uzun süre yemek yenilmediği için, özellikle ramazan aylarında iftar ve sahurlarda da çokça yendiğinden ihtiyaçlarımızı az ya da çok şekilde almak söz konusu oluyor. Bu gibi durumlarda tok tutan yiyecekler ve besin gruplarının bilincinde olarak sürdürülen bir beslenme programı, sağlığımız açısından çok daha faydalı oluyor.

Bol bol su için!

Özellikle oruç zamanlarında kaybedilen mineralleri, bol bol su içerek geri kazanın. Ne kadar az su içerseniz, kendinizi o kadar aç hissedersiniz. Bu nedenle açlıkla başa çıkmak, tok kalmanıza yardımcı olmak, özellikle sıcak yaz günlerinde vücuttan atılan mineralleri yerine koymak bol bol su içmelisiniz.

toklukGünde 1 yumurta!

Yumurta bilindiği üzere, anne sütünden sonra en değerli protein kaynağıdır. Yumurta uzun süre tokluk hissi veren bir besin olarak da bilinir. Araştırmalar kahvaltıda tüketilen bir yumurtanın, gün içerisinde iştah seviyesini azalttığını göstermektedir.

Özellikle uzun yaz günlerinde tutulan oruçlar için sahurda ve diyet yapanlar için kahvaltıda bir yumurta yemek, tokluk hissini uzatmak için iyi bir yöntem ve büyük önem taşımakta.

Kan şekeri için tarçın!

Özellikle diyet yapanlar için oldukça besleyici ve tokluk hissi veren bir tarif var sizlerle paylaşmak istediğimiz. 1 bardak yarım yağlı sütün içerisine 1-2 çay kaşığı tarçın ile, açlıkla uzun süre baş edebilmeniz mümkün. Vücudunuzda bu şekilde tokluk hissini arttırabilir ve sağlıklı bir şekilde beslenmiş olursunuz.

Çörek otu doygunluk hissi verir!

Çörek otu, iyi bir antioksidandır. İçerdiği sağlıklı yağlar ve metabolizmaya etkisi nedeniyle doygunluk hissi yaratır. Tok tutucu ve zayıflamaya yardımcı etkisi ile öğütülerek salatalara ya da yoğurda eklenmesinde fayda vardır. Özellikle diyet yapanlar için harika bir menü olabilir.

Kefir için!

Süt, yoğurt, ayran gibi besinler içeriğinde zengin protein ve kalsiyum barındırır. Ayrıca bu besinlerde, whey proteini yani peynir altı suyu sayesinde açlığı bastırmada karbonhidratlı içeceklere göre %18 oranında daha çok tokluk hissi sağlamaktadır. Kefir tüketimi de, tokluk hissinin yanında hem bağışıklığımız için hem de sıvı alımını arttırmak adına iyi bir seçenek.

Salatalara avokado ekleyin!tokluk-icin

Yapılan birçok araştırmada triptofan içeriği yüksek olan besinlerin iştahı azalttığı, kan şekerini dengelediği ve serotonin düzeylerini arttırarak bireyin ruh durumunu düzelttiği sonuçlarına varılmıştır. Avokado, triptofan bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bunun yanı sıra, sağlıklı yağlar içerir. Yapılan çalışmalarda yemeğin yanında tüketiminin uzun süre tokluk hissi yarattığına dair bulgular saptanmıştır. Özellikle diyet yapanlar, salatalarına bir miktar avokado ekleyerek çok daha uzun süre yokluk hissi yaşayabilirler.

Sirke ile sindirimi yavaşlatın!

Sirkenin içerisinde bulunan asetik asit, sindirim hızını yavaşlatmaktadır. Bununla beraber kan şekerini dengeler ve tokluk hissi uyandırır. Yine özellikle diyet yapanlar ve oruç tutanlar, salatalarına ekledikleri sirke ile çok daha uzun süre açlıkla baş edebilirler.

Yeşil yapraklı sebzeler yiyin!

Yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere, çözülmez posa içeriği yüksek olan sebzeler, midede daha fazla yer tutarak daha çabuk doymanıza yardımcı olur. Özellikle oruç tutan kişiler, iftarda yemeğe salata ile başlarlarsa, çok fazla yemekten de kaçınmış olacaklardır.

Proteinli çorba için!

Et, süt, yumurta gibi kaliteli protein kaynakları ile yapılan çorbalar, içeriklerindeki su ve midede oluşturdukları basınç nedeniyle daha kısa sürede doymanızı sağlar. Normal yapılan çorbalara göre de içeriğinde et suyu vb. protein bulunduğunda yemeğin sonunda doygunluk hissine daha kolay ulaşıldığından %20 daha az kalori almanıza yardımcı olacaktır.

tok-kalmakYulaf ezmesi ve süt!

Özellikle diyet yapanların, sıklıkla bu tür besinlerle beslendiğini görürüz. Yüksek lif, protein  ve beta-glukan içeriğinden dolayı uzun süre tokluk sağlayan ve sindirim sistemine de oldukça faydalı olan yulaf ezmesinin, oruç tutanlar için sahurda ve diyet yapanlar için kahvaltılarda ve ara öğünlerde süt ile birlikte yenmesi, hem sağlık açısından hem de uzun süreli tokluk hissi sağlaması açısından iyi bir seçenek olacaktır.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com