Kadınla Herşey

Kedi Otunun Faydaları ve Zararları

Kedi Otunun Faydaları ve Zararları

Kedi otu; Kedi otu çayı, kedi otu kapsülü, kedi otu spreyi gibi çok çeşitli tüketim alanına sahip bir bitkidir. Kedi otunun faydaları ruh sağlığı üzerinde etkilerini göstermektedir. Kedi otu nedir; bahsederek kedi otu çayının faydaları ve zararlarını da ele alalım.

Diğer adı “valerian bitkisi” olarak bilinen kedi otu kökü, adından da anlaşılacağı üzere kedilerin otu olarak bilinmektedir. Bunun nedeni ise kedilerin bu otun kokusunu sevdiği için kökünü kazarak çıkarmalarıdır. Kedilerin bu otu sevmeleri onları sakinleştirdiği, rahatlattığı için mi bilinmez ama insanların bu bitkiden yüzyıllardır istifade etmelerinin sebebi sakinleştirici, yatıştırıcı etkileriyle, uykuyu kolaylaştırdığı içindir. Modern tıpta vazgeçilmez bir bitki olarak kayıtlara geçmiştir.

kediotu kökü bitkisi faydaları

Kedi otu kökü

Yüzyıllar önce parfüm olarak da kullanılan kedi otu kökü bitkisinin, pembe ve beyaz mis kokulu çiçekleri vardır. Ancak kökünün kokusu aynı derecede hoş kokmamaktadır. 120′ den fazla bileşeni olduğu tespit edilen bu bitkinin ciddi bir yan etkisi görülmemiştir. 300 kadar türünden 10 kadar türü Türkiye’de yetişmektedir.

Kedi otu antidepresan olarak da tanınmaktadır. Depresyon tedavilerinde özellikle önerilen bir bitkidir. İlaçların bağımlılık yapmasının dezavantajına göre kedi otunun bağımlılık yapmadan uzun süreli kullanımında çok iyi sonuçlar alınmıştır.

Avrupa ülkelerinde antidepresan tedavilerde ilaç yerine tüketilmesine rağmen ne yazık ki, ülkemizde milyonlarca kutu antidepresan hapların satıldığını (2013’ten beri otuz milyon kutu hap) göz önüne alırsak, doğal tedavilerde ne kadar geride kaldığımızı görmüş oluruz. Doktor kontrolünde verilen ilaçların önemini inkar edemeyiz ancak, kimyasal ilaçların öncesinde bilinçli olarak kullanılacak bir çok bitkisel çaylar bizleri daha az kimyasala bağımlı kılacaktır. İşte doğal yollarla tüketeceğiniz bir bitki olan kedi otu faydaları:

Kedi Otu Çayı Nelere İyi Gelir?

En bilinen ve bitkiler arasında ilk akla gelen özelliği kedi otunun, uyku sorununa birebir iyi gelmesidir. Kediotu kökünün çayı bu bilinen özelliğinin dışında yine etkili olan bilimsel olarak da kanıtlanan başka özellikleri daha vardır. Kedi otu kökünden çay, ekstre, yağ ve tentür biçiminde yararlanılır.

valerian bitkisi çayı

 • Fiziksel yorgunluğu giderici etkiye sahip dinçleştirici özelliği vardır.
 • Uykusuzluğa iyi gelerek bu konuda en çok tercih edilen ve en etkili olan bitkidir.
 • Mide ve karın ağrılarını dindirmede faydası vardır.
 • Mikrop öldürücü etkisi vardır.
 • Sinirsel migren ağrılarını gidericidir.
 • Gerginlik, korku, stres durumlarında yine sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.
 • Sinirsel ağrı durumlarında kullanılmaktadır.
 • Regl halinde ortaya çıkan ağrıları dindirci etkiye sahiptir.
 • Anksiyete bozukluklarında önerilen bir bitkidir.
 • Baş ağrısı, eklem ağrısı ve bel ağrısı gibi sinirsel ağrılarda etkilidir.
 • Bağımlılık yapmayan özelliği ile içilmediğinde bir eksiklik hissettirmez.
 • Hiperaktiviteyi düşürücüdür.

Kedi Otu Çayının Zararları Nelerdir?

kediotu2Bitki çayları kararında içilmelidir. Aşırı içilen çaylar yan etkilere sebep olmaktadır. Kedi otu bitkisini aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz. Çok içildiğinde;

 • Dikkat dağılması, konsantre olamama sorununa neden olabilir,
 • Aşırı tüketime bağlı, görmede bulanıklaşma gibi durumlardan dolayı araç kullanmada yan etki gösterebilir.
 • Hamile ve emziren kadınların doktor tavsiyesine göre kullanmaları gerekir.
 • Anksiyete ve psikolojik hapları kullananlar bu bitkiyle kullandıkları depresanların birbiriyle etkilişim halinde olmaması için doktora başvurarak kullanmalıdır.
 • Devamlı kullanılacaksa 4-6 haftada bir ara verilerek devam edilmelidir.
 • Kedi otu kökünü sentetik ilaçlarla birlikte tüketmeden önce doktora başvurmalısınız.

Ayrıca yan etkisi olarak bitkinin kökünün hoş olmayan kokusunu sayacak olursak, bu sizi biraz rahatsız edebilir.

Kedi otunu nerede bulabilirim?

Kedi otunu “aktar”larda bulabilirsiniz. Eczanelerde Valerian Root (kedi otu hapı, kedi otu kapsülü) olarak da satılmaktadır.

Kedi otu çayının kullanımı; bir çay kaşığı kedi otu çayını, kaynamış suya koyup 10 dakika kadar bekletip süzerek içebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Hacı dedi ki:

  Akşam bir çay bardağı kedi otu çayı içtim ve beni şarhoş etti,meğer eşim bir bardağa ne kadar doz konacağını bilmeden biraz fazla koymuş,ama geceyi iyi geçirdim yani güzel uyudum.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com