Kadınla Herşey

Güldür Güldür 73. Bölüm Kız Tavlama

Güldür Güldür 73. Bölüm Kız Tavlama

Güldür Güldür programını takip ediyorum. Bu yazımda 73. bölümde geçen kız tavlama konulu oyun hakkında bir şeyler yazmak istedim. 1 Mayıs cuma günü Mustafa Ceceli’nin konuk oyuncu olduğu gösteriyi bende severek izledim. Özellikle içinde geçen bir bölüm vardı ki Ali Sunal’a teşekkür etmem gerekir ve buradan memnuniyetimi uzunca anlatarak etmiş olayım.

Bilal, İbrahim ve Bahadır tiplemelerinin yer aldığı oyun bir öğrenci evinde öğrenci klasik açlığı üzerinden başlar. Bilal ders çalışıyordur ve lafı facebook’ tan kız ekleme meselesine getirir. İbrahim sayfasına kız arkadaş eklemiştir ve bu durumu Bilal şaşkınlıkla kutlamaktadır. Derken asıl mevzu olan kız muhabbetlerine girerler ve skeç kendini belli eder..

kiz-tavlama

Kız muhabbetleri oyunun ana teması. Konuşmalar içinde Bahadır’ın eve kız atma muhabbeti de geçer, kız tavlamanın pasiflik – öz güven muhabbetleri de yapılır. Kızlara ilan-ı aşk etmekten de bahsedilir, kendilerine tav etmekten de… Bilindik bir mesele canlandırılır: ‘sen tavlarsın, ben tavlarım..’, ‘onu tavlarız, bunu tavlarız’ şeklinde. Özellikle kız tavlama, arkadaşlık kurma, gönül eğlendirme konusu geçici bir durum olarak gösterilir ve bunun için erkekler aralarında iddiaya bile tutuşurlar. Kız arkadaşa sahip olmamanın ‘saplık’ olarak nitelendirmesi de yapılır, evdeyken çalan kapının arkasından ‘bu gelen taş gibi bir kız olmasın mı’ gibi nitelemelerde yapılır.

Sağ gösterip soldan vuran Ali Sunal!

Ancak işler kapının açılmasıyla değişir. Ve asıl anlatılmak istenen ortaya çıkar. Kapıdan içeri giren Bilal’in kız olan kuzenidir. Şimdi bütün konuşmalar Bilal için değişmiş ve az önceki iddiaları savuran kişiden eser kalmamıştır. Çünkü sevgili olarak görüşülmek istenen geçici kızlar! yerine olmaması gereken yerde bir kuzen! gelmiştir artık eve. Devamında ise başarılı bir şekilde oynanır oyun ve seyirciye iyi bir ders verilir: “başkasının kızı senin hevesin ise, unutma senin kızın (kuzenin, kardeşin, akraban..) da başkasının hevesi olabilir, buna nasıl fırsat vermek istemezsen kendinde bunu yapma!”.

Tebrik ediyorum..

Erkeklerin ne yazık ki bu zamanda ‘eğlenilecek kız – evlenilecek kız’ nitelemeleri yüzünden toplumumuzda kadınları isteklerine göre sınıflayan zihniyetler çoğaldı. Ancak ne kadar şaşırtıcıdır ki aynı düşünceli erkekler, konu kendi kardeşlerine, akrabalarına geldiğinde onlara göz açtırmıyor, yanlarına kimseyi yaklaştırmıyorlar. İşte Sunal, bu tezatlığa parmak basmış ve kız arkadaş edinmeyi kendi tatminlerine alet eden geçici heves tutkunu erkeklere göndermede bulunmuş. Benim hoşuma gitti. Umarım erkekler bundan ders çıkarır ve ‘kendilerine tav etmeye çalıştıkları, ilan-ı aşk ettikeleri‘ kızları kendi akrabaları ve kardeşleri yerine koyarak hareket ederler!

Ali Sunal’ı ve ekibini tebrik ediyorum ve güldürürken insanlara bir şeyler veren böyle faydalı yapıtları destekliyorum.

 

KadinlaHersey.com | Yazar: Sosyal Yorumcu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com