Kadınla Herşey

Kadınlar medyayı eleştirirse!

Kadınlar medyayı eleştirirse!

Televizyonun olmadığı ev artık neredeyse yok gibi. Bir buzdolabı, bir fırın, bir çamaşır makinesi gibi değil televizyon. Kendi görevini yapıp kenara çekilen bir alet değil!

Bir dolaptan yiyeceğinizi alır, kapatırsınız dolabı. Yemeğinizi pişirir, ocakla işinizi bitirip geçersiniz sofranıza. Ya da çamaşırları yıkadıktan sonra bitmiştir artık çamaşır makinesiyle işiniz. Ancak televizyonu açtığınızda o sizi ne zaman bırakırsa o zaman işiniz biter onunla. Böyle söylememizin nedeni ne yazık ki televizyonu boş vakit geçirmek gibi bir düşünceyle kullanma şeklimiz, vakit geçirmek için zaman öldürme olarak görmemiz, daha da önemlisi çocukların el-ayağa dolaşmaması için oyalansın diye onları bu eşyaya mahkum etmemiz.

Televizyonun yararlarını bir tarafa koyalım, biz zararları ile ilgili önemi vurgulamak istiyoruz. Ve buradaki ‘biz’den kastımız; kadınlar. Çünkü her kesimin kendince eleştireceği noktalar farklılaşabilir. Çocuklara göre televizyonun zararlarını sorarsak yada eleştirmelerini istersek, muhtemelen çizgi filmlerin azlığından şikayet edeceklerdir. Bu soruyu erkeklere sorduğumuzda, genel eleştirilerinin yanına kişisel eleştirileri olacaktır elbet, ancak erkek bakış açısıyla… İşte biz de burada televizyon sektörünü, daha genel ifade etmek gerekirse Televizyon Medya Sektörünü, Kadın gözüyle eleştirmek istiyoruz. Bu konuda birlik olmak..

Bir çocuk olarak, kadın olarak, anne olarak kadın gözüyle televizyonu nasıl değerlendiriyoruz?

  • “Ben bir çocuğum ve şu programda şunu görmekten çok huzursuz oldum. Bu çok yanlış!”
  • “Ben genç bir kadınım ve izlediğim bu dizide ki şu sahnelerden dolayı öyle rencide oldum ki.. “
  • “Ailelerin ekran başında olduğu bir vakit bu sahne nasıl verilir bu programda!, bir anne olarak ne kadar utandım!” .. gibi şikayetler bizim şikayetimiz!

Bir kadın bakış açısıyla; dizileri, filmleri, reklamları, programları, haberleri, çizgi filmleri… Televizyonla ilgili her ne varsa bir kadın gözüyle nasıl değerlendiriyoruz; paylaşarak ortak bilinç oluşturabilir, en azından biz kadınların rahatsız olduğu sorunları açıkça duyurabiliriz.

Medya sektörünü kadınlar olarak nasıl görüyoruz? Sesimiz yeterince güçlü mü?

Aşağıdan bir yanıt bırakabilir yada istediğiniz bir konuda eleştirinizi yazabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com