Kadınla Herşey

Turkcell Reklamları: Ahmet ve Osman İnceliyormuş!

Turkcell Reklamları: Ahmet ve Osman İnceliyormuş!

Turkcell’in yine çocuklu reklamları dönüp duruyor ekranlarda; “Ahmet ve Osman İnceliyor” adlı reklam serisi. BiP Mesajlaşma Uygulaması ve Turkcell Müzik temalı iki reklam.

Turkcell’in reklamına eleştiri!

Turkcell’in Ahmet ve Osman serili reklamlarının ilki yayınlandığında yazmak istiyordum, kısmet ikinci reklamı görmekmiş. Turkcell ne yazık ki reklamlarında çocukları kullanmaya iyi alıştı. Ne demek istediğimi reklamı anlatarak izah edeyim.

İlk kez köy reklamında tanıttırdılar bize Ahmet ve Osman’ı. Köye gelen bir yabancıya Turkcell’in telefonunu öven çocukların konuşması vardı. Sempatiyle karşılamaya çalıştık. Çocuklar ne kadar masum ve içten oynuyorlar dedik. Sonra ne kadar doğallar dedik. Hatta teknoloji ve çocukların kesişimi daha bir zevkliydi seyrederken, hemde köy aksanıyla!

Turkcell devam etti. Ahmet ve Osman’ın ellerine tablet ve telefonu verip ‘oturun şu kameranın karşısına ve konuşun, anlatın’ dedi. Konuşun ve anlatın çünkü sizin köy aksanınız, masumluğunuz, çocukluğunuz bizim teknolojik tablet, telefon ve programlarımızın satmasını ve kar yapmamızı sağlayacak!

Reklamlarda çocukların oynaması tartışılır ama “tablet” ve “telefon” reklamlarında çocukların işi ne?!

Karşılaştığım kimi haberlerde ve röportajlarda üst düzey medya ve internet sektörü çalışanlarının çocuklarına televizyon dahi seyrettirmeyip, lego tarzı oyuncaklara yönelttiklerini görmüştüm. Yabancılar çocuklarına karşı televizyon konusunda bile bu kadar hassas olurken biz kalkmış çocukların eline tableti, telefonu verip ekran karşısına dikmişiz! Onların doğallığını bizim sahte dünyamıza kapı açan (sanal dünya) aletlere yönlendirmişiz! Bunu da ülkedeki bütün televizyon seyreden minik çocukların karşısına çıkarmış, adeta kendi çocuklarımıza telefon ve tablete hücum emri vermişiz!

Google’da üst düzey çalışan olan Alan Eagle’ın teknoloji konusunda söylediklerinden bir kaç örnek vermek gerekirse demek istenilen daha iyi anlaşılacaktır. Eagle diyor ki: “App uygulamasının ya da iPad’in çocuğuma okumayı ya da matematiği daha iyi öğreteceği fikri çok komik”. Ve Eagle devamında daha ilginç bir şey ifade ediyor. Hani bizim Ahmet ve Osman ellerinde telefon ve tabletle milyonların çocuklarına karşı bir özendirici olarak kullandırılırlar ya, işte Eagle 5. sınıfta olan kızının bile daha Google kullanmayı bilmediniğini söylüyor! Peki bu çocuk geri bir zekaya sahip olduğu için mi böyle mahrum bırakılıyor! Hayır.. Tam tersi zekası ilerlesin diye sınıfındaki diğer arkadaşları gibi dikiş becerileri ile zekasını güçlendiriyor.

cocuklarin-gelisim

Bilenen bir gerçek var: Tablet, bilgisayar, telefon.. beyin gelişimini öldürürken, dikiş nakış, lego, puzzle, oyuncak gibi etkinlikler zekaları geliştiriyor.

Çocuklar tabletten ve telefondan uzak tutulmalı!

Çocukların tabletle, telefonla oynaması marifet değildir. Bilgisayarla, televizyonla, telefon tarzı cihazlarla ilgilenmesi onları süper zekalı bireyler yapmaz. Tam tersi eğer çocukların fikir üretemeyen bireyler olmasını, aptallaşmasını istiyorsak ellerine telefon, tablet verip akşama kadar oyun oynamalarını sağlayabiliriz.

Peki Turkcell yaştaki çocukları büyüklerin kullanması gereken cihazlara özendirip toplum önünde neden kullanıyor? Bunu seyreden aynı yaşıt çocukların telefona, tablete merakı arttığında bu çok mu iyi olacak. Zaten toplum olarak dünya televizyon seyretme sıralamasında ilklerdeyiz, o halde bu neyin düşüncesi ki kendi reklamlarına çocukların geleceklerini alet ediyorlar!?

Turkcell’in reklamının altına yazdığı yazı şöyle: “Amacımız her zaman memleketin her köşesine bilgiyi ve teknolojiyi ulaştırabilmek oldu. Reklam filmi yıldızlarımız Ahmet ve Osman’la bu hayalimizin nasıl da gerçekleştiğini gördük. BiP uygulamasını bir de onlardan dinlemeye ne dersiniz?” Birincisi, Ahmet ve Osman adlı iki ‘yıldız’ sizin azminiz nedeniyle bunlara ulaşmadı! Siz gidip onalara bunu ulaştırıp çekim yaptırdınız. Yoksa onlar mahallelerinde gayet doğal ve yaşlarına uygun oynamaları gereken oyunlarını oynuyorlardı. İkincisi, Ahmet ve Osman’a ulaştırdığınız teknoloji nedir? Bedava mesajlaşmak mı? Yoksa fizy ile metal müzik dinlemeleri mi? Yoksa capslerle akşama kadar ekranın karşısına kilitlenmek mi? Ufacık çocuklara ulaştırdığnız nedir?

Turkcell Reklamı – Dümdük serisi > Turkcell Müzik Tanıtımı | Ahmet ve Osman İnceliyor

Turkcell Reklamı – Dümdük serisi > Bip Mesaj Uygulaması Tanıtımı | Ahmet ve Osman İnceliyor

“Essah bedava mı”?

Teknoloji ile çocukların “bedava ve paralı” gibi bir algıya meylettirilmesi ne derece doğru? Bu yaşta olan çocukların para hesabına bu kadar alet edilmesi ve bunu seyredecek küçüklerinde bundan nasıl etkileneceğini acaba umursuyorlar mı? Reklamda ki para muhabbeti bile büyükleri etkileyecek bir konuysa ve bu yaştaki çocukların bu uygulamalara karşı para konusunu hiç bilmemeleri durumu varken neden çocuklar üzerlerine vazife olmayan bu sahnelerde yer alıyor?

Bırakın çocuklar oyun oynasın!

Şu reklamlarda çocukların ellerine yaşından büyük telefonları, tabletleri vermeyi bırakın! Çocukların geleceklerini kendi kazançlarınız uğruna feda etmeyi bırakın!

 

KadınlaHerşey.com | Sosyal Yorumcu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com