Kadınla Herşey

Göz Sağlığı

Göz Sağlığı

İnsanda çevresini bütün detaylarıyla görüntülü olarak görmesine yarayan organlardan en önemlisi olan göz dikkat edilmezse rahatsızlanır ve tedavi imkanı varsa tedavisinin yapılması gerekir. Genelde gözlerimizde gelen ışığı kırılmasına göre göz hastalıkları oluşmaktadır. Gözümüzü olabildiğince güneş ışığına direk maruz kalmasını engellemeliyiz. Tozlu ve kirli ortamlarda bulunurken gözlük vb. şeylerle gözümüze direk teması önlemeliyiz. Göz çevreden gelen tehlikeli cisimlerden korunmalıdır. Yalnız bütün korumalara rağmen yaşa ve cinsiyete göre göz kusurları oluşmaktadır.

Güneş ışığının göze girme açısına göre kırılma noktaları bulunmaktadır. Bu kırılmadan dolayı geri dönüşü olmayan göz kusurları oluşmaya başlar ve yardımcı cihazlarla birlikte kullanılırsa göz eski sağlığına dönmez belki ama bir noktada sabitlenen göz görme kaybı yavaşlatılmış olarak insana hizmet vermeye devam eder .

Göz sağlığında dikkat edilecek unsurlar çevreden gelen etkilere göre gözün sakınılması ve doğuştan gözde oluşan bir sorun varsa göz doktoru ile temasa geçilip gerekli önlemin alınmasına izin verilmelidir. Göz sağlığının bozulduğu durumlarda gözün görme işlevinin engelli olması başlamış olur. Bazen uzağı göremeyen, yakını daha zor gören göz kusuru olurken bazen de görme işlevinde bulanık görme rahatsızlığıdır.

Miyopi Nedir?

Uzağı rahat göremeyenlerin göz hastalığına miyopi denilmekte ve bu rahatsızlık gözlük veya lens kullanımı ile iyileştirilmektedir. Yakındaki cisimleri net görürken cisim uzaklaştıkça netlik kaybolup yerini bulanık bir cisme bırakır. Bu göz kusuru 8-12 yaşlarında başlar gençlik yıllarında vücutla birlikte artmaya devam eder ve yetişkin çağda belli bir noktada sabitlenir. Ailede bu tür hastalığın bulunması, okumanın fazla yapılması, az ışıkta okuma yapılması göz sağlığını fazlasıyla zedelenir ve bu hastalığın başlangıcıdır.

Hipermetrop göz hastalığı nedir? Yakını bulanık, uzağı oldukça net görmek;

Bir diğer göz sağlığını bozan rahatsızlık ise yakını bulanık görmek ve uzağı oldukça net görmek rahatsızlığıdır. Kelime köken anlamı, aşırı görme olan bir göz kusurudur. Hafif hipermetropların uzağı çok iyi görmeleri nedeniyle halk arasında böyle isimlendirildiği düşünülmektedir. Göz ya normalden daha kısa ya da korneası daha düz (kırıcılığı normalden daha az) olduğu için göze yakın cisimlerden gelen dijervan birbirinden uzaklaşan ışınlar retinanın arkasında sanal bir noktada odaklanır. Bu durumda retina üzerinde oluşan görüntü bulanıktır.

goz-hastaliklariBu rahatsızlığında tedavisi dereceli gözlükler ile lens kullanımıdır. Kalıtsaldır. Ne kadar korumaya alınsa bile göz kusurları yaşa bağlı olarak gelişen rahatsızlıklardandır. Çocukluktan başlayan hipermetrop göz hastalığı yaş ilerledikçe düzelir. Gençlik yıllarında bu rahatsızlık giderek azalır.

Şaşılık nedir?

Göz kusurlarından biride şaşılık’tır. Gözün önlenemeyen kayması rahatsızlığıdır. Şaşılık gözlerin yanlış pozisyonda bulunup farklı noktalara doğru baktığı bir durumdur. Gözlerden bir tanesi tam karşıya bakarken diğeri dışa yukarıya içe ya da aşağıya bakmaktadır. Yanlış pozisyon sürekli belirgin olabileceği gibi bazı yöne bakışlarda da ortaya çıkabilmektedir. Şaşılığın tedavisi bulunmaktadır. Ameliyatla düzeltilebilir.

Astigmat nedir?

Göz hastalıklarında Astigmat rahatsızlığı da bulunmaktadır. Astigmat, en basit anlatımıyla gözün en ön tabakası olan korneanın şeklinin bozularak ışığı doğru biçimde kıramamasıyla, görüntünün retinada bulanık olarak oluşmasına sebep olan görme bozukluğudur.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com