Kadınla Herşey

Geğirme Neden Olur?

Geğirme Neden Olur?

Günümüzde sağlık sorunlarından biri de mide rahatsızlığı olan geğirme rahatsızlığıdır. Genelde midemizdeki havanın sıkışması ve besinlerin çözülmesi sırasındaki gaz ortamından kurtulan ve yemek borusundan yukarı bırakılan gaz kütlesidir. Bu gayet doğal bir durum olduğu gibi midenin basıncını bir şekilde dışarı atması ve besinlerin öğütülmesi sonucu çıkan gazların midede basınç uygulamaması için midenin refleks hareketidir.

Geğirme neden olur?

Bu besin gazları mide ve bağırsaklarda birikip de dışarı atılmadığında, bulunduğu bölgeye baskı uygular ve ağrılar meydana getirir. Bu biriken gazlar bulunduğu yerde şişkinliğe sebep olmanın yanı sıra karın bölgesinde hafif ağrı görülür ve karın ağrısı gibi kendini belli eder. Bu gazın çıkması ile veya geğirme ile atılmasından sonra vücut rahatlar ve ağrılar geçer.

Şişkinliğe bakacak olursak; yağlı yiyeceklerin aşırı şekilde tüketilmesi, stres ve kaygılanma, bağırsaklarda sorun kramplar ve sindirim sorunlarında genellikle sonuçta şişkinlik kalır. Şişkinliği azaltmak için yenilen yemeğin tespiti ve azaltılması yoluna gidilmesi sonucu artık şişkinlik olmaz ve mide rahatlamış olur. Peki ‘midedeki gazı önlemek için yapılacaklar nelerdir?’ derseniz cevap olarak; sizi yemekten sonra en çok etkileyen maddeden kaçınmanız bu konuda size yardımcı olacaktır. Örneğin yemekten sonra hareketsizlik mide gazlarının oluşumunu tetikliyor ve geğirmenize neden oluyorsa, bu alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz.

gegirme

Geğirme nasıl geçer?

Bakliyat ve gazlı içeceklerin tüketimini kesinlikle azaltmalı ve belli bir seviyeye çekmelisiniz. İçilen süt ve süt ürünleri de gaz yapmaktadır. Yağlı yemekler hazmetmeyi yavaşlattığı için yağlı yiyeceklere bir dur demeniz gerekir.

Sindirimi az ve uzun süren maddelerden ve lifli yapılardan ne kadar sağlıklı da olsa azaltarak yemeye devam edin. Yemeklerinizi sık sık ve az yiyerek hatta yavaş yiyerek zamana yaymalısınız. Yemekleri bir rahatlama anı olarak düşünerek yerseniz stresli bir şekilde ve acele yemekten dolayı midenize uygulanan basınçtan kurtulursunuz.

Hareket edin! Hareketsiz kalırsanız midede biriken gaz kütleleri şişkinlik yapar ve sizi rahatsız eder. Ara sıra kısa yürüyüşlere çıkarak midenizi ve bağırsaklarınızı çalıştırabilirsiniz. Ayrıca koşu yapabilir ve düzenli spor hareketleri ile vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Midenizde yemeklerden ve yemek yerken midenize dolan havadan ve yemeklerin çıkardıkları gazdan dolayı şişkinlik olur ve bu hal size midede gaz basıncı yaparak sıkıntılı ağrılar vermektedir. En ufak bir kaçakta geğirme yoluyla gaz çıkacaktır.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com