Kadınla Herşey

Cilt Kanseri Türleri Nelerdir?

Cilt Kanseri Türleri Nelerdir?

Kanser hastalığı geçmişin en korkulu hastalık tanılarından birisidir. Gelişen teknoloji ve tıp sayesinde eskisi kadar amacına ulaşamayan bir hastalık olmuştur. Ülkemiz gerek yaşamsal, gerek genetik sebeplere bağlı olarak bu hastalığın diğer ülkelere daha çok görüldüğü ülkelerdendir. Birçok farklı kanser çeşidi mevcuttur. Kimileri erken tanı yöntemi ile çok daha hızlı bir şekilde vücuttan temizlenebilen bir çeşit iken, kimisi hayati önemi revaçta olan bir hastalık halini alabilmektedir. Bu türlerden birisi de cilt (deri) kanseri olmaktadır.

Cilt kanseri türleri nelerdir?

Özellikle yaz ve ilkbaharın yaygın yaşandığı ülkelerde kendini daha sık gösteren cilt kanserleri, güneşin zararlı etkililerine yenik düşen açık cilt tipine sahip kişilerde görülür. Güneş ışını, röntgen ve kalıtımsal deri kanseri geçirmiş birine sahip olmak bu hastalığı tetikleyen sebeplerdendir. Kendi içerisinde boyutuna göre üçe ayrılan bu hastalığın isimleri, basal, sküamoz, malign melanom olarak bilinir.

Cilt kanserinin en yaygın görüleni basal tümörlü olan çeşididir. Yüz, boyun başta olmak üzere en fazla güneş ışını alan bölgelerde mevcutlaşır. Tedavi süresi yabana atılmayacak bir hastalık olan kanserin bu versiyonunda da tedavi mutlaktır. Ve ihmali halinde; yarada açılmalar veya kabuklanmalar, kemiklere kadar deri altında ilerleme görülebilir.

cilt-kanseri-türleri

Sküamoz adı verilen çeşidi ise daha çok yumuşak doku seven ve yumuşak dokuda kendini aktif tutan bir türdür. Yüz, kulak kenarları, ağız kenarları gibi noktalarda sıkça görülse de iyileşemeyen herhangi bir yaranın üzerinden de seyri mümkündür. Birbirinden farklı değişken şekilleri vardır. Bu yüzden tanı konulurken yanıltıcı görünümler geçerli olabilir. Bu değişken türlerden en sık görülenleri; kitleselleşenler, kırmızı renkli olanlar, yara gibi kabuk bağlayanlardır. Lakin bu hastalık iç organlara doğru yayılarak yaydan çıkan bir boyuta gidebildiğinden mutlaka erken tanı ve tedavi uygulanması zorunlu olan hastalıklardandır.

Cilt kanserleri arasında en hayati önem taşıyanı malign melanom olandır. Cilde rengini veren maddeleri baz alır. Güneş alan yerlerin dışında avuç iyi, ayakaltı, tırnak altları, ağız ve genital bölgede de rastlanabilmektedir.

Cilt kanserinden korunmak için; 

Cilt kanseri riskini en aza indirmek için mutlaka zararlı güneş ve ultraviole ışınlarından kaçınmalıyız. Şapka, açık renkli giysiler ve yüksek faktörlü güneş koruyucular ile bu riskten ve etkilerden korunmanız mümkündür.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com