Kadınla Herşey

Kinoa Nedir, Faydaları Nelerdir?

Astronotların Gıdası olan Kinoa hakkında bilgiler.. Kinoa nedir ve faydaları nelerdir, nereden temin edilebilir? Maddeler halinde kinoa’nın faydaları..

Kinoa Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde daha yeni olan kinoa (Quinoa) bitkisi protein bakımından zengin olmasıyla ‘astronot yiyeceği’ olarak biliniyor. BM, 2013 yılını kinoa bitkisine adadı ve bu yılı ‘kinoa yılı’ ilan etti.

Dünyanın genelinde halen yaygın olan ve yapılan arıştırmalarla gelecek yıllarda daha da yaygınlaşağı tahmin edilen açlık sorununa karşı en güvenilir gıdalardan biri kinoa. Çünkü 1 kilosu 10 kilo et protinine eş değer. Yetişmesi de ülkemizdeki iklim yapısına göre uygun bir ürün.

Anavatanı Güney Amerika olan Kinoa, besleyici yaprakları olan, bol çiçekli bir bitki. Yapraklarının kullanıldığı gibi daha çok çiçeklerinin döktüğü tohumlar kurutularak tahıl olarak kullanılmasıyla biliniyor. Bulgura benzeyen tohumlarından bir çok yiyecek elde etmek mümkün.

İçerdiği besin değeri çok yüksek bir ürün olan kinoa, temel bütün aminoasitleri içinde barındırdığ için Dünya Sağlık Örgütü tarafından komple protein bitki olarak adlandırılıyor. 100 gr Kinoa tohumlarında çeşidine göre %20′ ye varan protein miktarı görülmektedir. Ama en önemlisi bu proteinlerin bütün aminoasitleri içinde barındırması.

kinoa-yetisticiligi

Kalsiyum olarak sütten daha zengin olan Kinoa, sütün kalsiyumundan daha iyi özelliğe sahip. Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayabilecek seviyede. Gluten içermemesi en büyük avantajlarından.

Astronot gıdası denebilecek kadar yüksek besin değeri olan Kinoa’nın içinde bol miktarda magnezyum bulunmakta. Diğer besin değerleri ise şöyle; vitaminler (a, b, c, d, e, k vitaminleri), kalsiyum, fosfor, demir, manganez ve bol miktarda lif. Bu değerlerinin yanında bir de vücuda olan faydalarına baktığımızda kinoanın diğer özelliklerini maddeler halinde sıralayalım:

Kinoanın faydaları, yararları nelerdir?

 • Antioksidan etkisiyle özellikle bahar alerjisine karşı koruyucu.
 • Lifli yapısıyla kabızlık sorununu gidermede etkili.
 • Yüksek demir ihtiva eden yapısıyla kansızlığa iyi geliyor.
 • Vücuttan zararlı maddelerin atılmasını, serbest radikallerin dolaşımının engellenmesini sağlıyor.
 • Kemiklerin ve dişlerin güçlenmesinde kalsiyum zengini olmasıyla destek oluyor.
 • İçeriğindeki oksit dismutaz enzimi sayesinde yaşlanmayı geciktiriyor ve cildi tazeleyip koruyur.
 • Meme kanserine karşı koruyucu olan Kinoa vücudu koruyor.
 • Kalbi kuvvetlendiriyor.
 • Diyabet hastaları için kan şekeri kontrolü sağlar.

 

kinoa-besin

Kinoa nereden satın alınır? Nerede bulunuyor?

Ülkemizde üretimi yeni yaygınlaşan Kinoa’yı belli marketlerin organik reyonlarında bulabilirsiniz. Örneğin, büyük marketlerden Migros, Kinoa besinini satmaktadır. İnternetten ise güvenilir sitelere itibar etmeniz önerilir.

Kinoa pahalı mı, fiyatı ne kadar?

Bulgur ve pirice göre pahalı olan bu bitkinin yakın zamanlarda fiyatının düşmesi üretimin çoğalmasına bağlı. Şu an belirli yerlerde satıldığı için fiyatı da bir hayli yüksek. Birleşmiş Milletler, bu besini dünyada açlık sorunuyla mücadele için överken, fiyatıyla ancak lüks tüketim içinde yerini alıyor. Şu an 250, 500 gr’lık paketler halinde bulabileceğiniz ürünün kilosu 40-50 lira arasında değişiyor.

Kinoanın zararları, yan etkileri var mı?

Kinoa ülkemizde yeni tanınmış olduğu için yararları ve zararları konusunda ülkemiz araştırmaları henüz kısıtlı. Gluten içermeyen yapısıyla çölyak hastaları için alternatif besin olabilir. Aşırı tüketmemeye dikkat etmek en bilindik korunmadır.

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Atalay dedi ki:

  Son yillarin cifcilere altarnatif tarim bitkisi kinoa dan elimizde tohum fazlasi vardir ilgilenen arkadaslara tohum tedarik edebilirim
  Sivas sarkislada uretilmisdir
  05459369527

 2. TURGAY dedi ki:

  kinoa tohumu mevcuttur ekim yapmak isteyen arkadslara tohum ve ekim bilgisi verilir yozgat tel :0551 447 ** **

  1. Omer dedi ki:

   Evde saksida yetistiriliyormu peki

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com