Kadınla Herşey

Gebelik İçin Uygun Gün Hesaplama

Gebelik İçin Uygun Gün Hesaplama

Hamile kalmak için en uygun zaman bilinse de, sadece bu yeterli olmayabilir. Beslenmeden sağlığa kadar bazı faktörler hamile kalmayı etkilemektedir. Ortalama bütün koşulların sağlandığı durumlarda geriye sadece uygun zamanın hesaplanması kalıyorsa bunu hesap etmek hiç de zor değildir.

Hamile Kalma Günleri Hesaplama

Kadınlar hamile kalmak istediklerinde bazı hesaplamalar yapmaktadır. Bu hesaplamalardan biri hamile kalmadan önce hamilelik için en uygun zamanın ne zaman olduğunu öğrenmek için yapılan hesaplama iken, diğeri de hamile kaldığını anladığında hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunu anlamak için gebelik haftası hesaplamadır.

Bebek sahibi olmaya çalışan çiftlere uzmanlar tarafından önerilen yumurtlama dönemi hesaplama yöntemi, sağlıklı bir gebelik için oldukça önem taşımakta. Bunun için ilk olarak ovulasyan tarihi yani yumurtlama dönemi gününün bilinmesi ve belirlenmesi gerekmekte ve çok önemli olmaktadır. Bu tarihlere yakın günlerde bulunan cinsel ilişkiler sonucunda gebelik elde edilme olasılığı daha yüksek olduğu görülmüştür.

Regl dönemleri düzenli seyreden kadınlarda, yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşmektedir. Yumurtlama gününü tespit etmenin en pratik yolu budur. Bu hesapla adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama, adetin 14. günü olacaktır. Adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren sayarak yaklaşık 14. güne denk gelmektedir. Bu günden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma olasılığını arttıracaktır.

Hamile kalmak için hergün ilişkiye girilir mi?

Bilinenin aksine her gün ilişkiye girmek hamilelik olasılığını yükseltmediği gibi düşürecektir de. Her gün ilişkiye girilme durumunda sperm sayısı azalır ve sağlıklı bir gebelik beklenemez. Bu nedenle iki günde bir ilişkide bulunmak gebelik için en sağlıklı olanıdır.

Gebelik ihtimalinin olduğu durumlarda yapılan testler vardır. Eğer uygun zamanı hesaplayarak hamile kaldığınızı düşünüyorsanız (belirtileri fark ediyorsanız) gebelik testi ile bunu öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. yumurtlama dönemi dedi ki:

    Hamile kalmaya karar verdiyseniz yumurtlama döneminin belirlenmesi oldukça önemlidir. Yumurtlama dönemine yakın zamanda cinsel ilişkiye girmek hamilelik şansını oldukça artırmaktadır. Eğer adet döngünüz düzenliyse adet kanamanız başlamadan 14 gün öncesinde yumurtlama döneminiz başlamış demektir. Yumurtlama döneminizi pratik olarak bu şekilde hesaplayabilirsiniz.

  2. Suna dedi ki:

    Eşimle 8 aralikta korunmasız birliktelik oldu oda emin degil geti cektim dedi ama 20 aralikda da adet oldum üstüne hamile kalmış olabilir miyim ve bu ay adetim başlamadan cok sancim oldu acaba hamilemiyim

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com