Kadınla Herşey

El Bakımı Nasıl Yapılır?

El Bakımı Nasıl Yapılır?

Farkında olmasak da ellerimiz, vücudumuzun en hassas ve sürekli göz önünde olan noktalarıdır. Bu nedenle çok daha özen ve bakım gerektirir. Özellikle, sonbahar ve kış aylarının kuru soğuklarında ellerimiz nemsiz kalır ve bu durum beraberinde, cildimizde kuruluk ve çatlamalara neden olabilmektedir.

Kışın olduğu gibi yaz aylarında da el bakımını ihmal etmemek gerekir. Kışın kuru havanın yerini yaz aylarında güneş ışınları alır. Güneşin zararlı ışınları olarak bilinen ultraviyole ışınlar, cilt sağlığı için olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Gün boyu sürekli açık olan, korumasız ellerimiz ise, güneşten ve kuru havadan en çok etkilenen noktalar olmaktadır.

Her mevsim koşuluna, vücudun-muzu da hazırlamalı ve bakımını yapmalıyız. El bakımı aslında kolay görülür. Genelde bir nemlendirici krem sürüp çıkmak, tüm problemleri çözer gibidir. Ancak bu görünen sadece yüzeysel bir iyileşmedir. Cildimizin derinine ulaşmayan bir bakım, hiç bir zaman iyileşme sağlamaz. Hasarın görünümünün dışa vurması sadece zaman kazanmış olur.

El Bakımı Nasıl Yapılır?

El bakımı, genel anlamı ile ellere uygulanan iyileştirici çözümler gibi görünse de, bazı noktalarda ellerimizi korumak, zarar görmemesi için uğraşmak da el bakımı çerçevesinde yaptığımız uygulamalar arasındadır. Bunlar;

Ellerinizin temizliğinde sütlü sabunlar kullanın!

Süt içeriğindeki vitaminler sayesinde, ellerinize ve cildinize el-bakimi-nasil-yapilirnem kazandırır. Bu nedenle, özellikle sert kimyasallardan olan triklosan ihtiva eden antibakteriyel sabunlardan kaçının ve bu tür sabunlar yerine, çay ağacı yağı veya okaliptüs gibi doğal antibakteriyel maddeler kullanın.

Çok sıcak veya çok soğuk sudan kaçının!

Sıcak su, cilt kuruluğunu önleyen sebuma zarar verir ve ellerinizde kuruluk ve çatlakların oluşmasına neden olur. Soğuk su ise kızarıklıklara yol açar, damarlarda ani daralma ve sonrasında kılcal damarların genişlemesine neden olabilir. Bu durum da ellerinizin zarar görmesine neden olur.

Manikür bakımı öğrenin!

Tırnak etlerinde kuruluk ve ayrışma varsa, manikür yaptırarak bu etlerin yumuşatılıp alınmasını sağlayın. Aksi taktirde, tırnak etleriniz enfeksiyona uğrayabilir ve ellerinizin kötü görünmesine neden olur. Ayrıca sağlığınızı tehlikeye atabilir. Bu nedenle, güvendiğiniz bir manikür salonunu tercih edebilir veya el bakımı ve sağlığınız için manikürü kendiniz yapabilirsiniz.

Ellerinize doğal yağlar sürün!

Yağlar, cildin yağ alımı için en iyi yoldur. Aspir tohumu yağı içeren, kurumalara ve çatlaklara iyi gelen bir krem de bu etkiyi sağlayabilir. Bunu yanı sıra, aloe vera suyunu, direk cildinize sürerek de, ellerinizin bol nem kazanmasını sağlayabilirsiniz. Lavanta ve papatya yağı da nem bakımından zengin yağlardır. Her gece yatmadan önce bir pamuk yardımı ile bu yağlardan cildinize sürmeniz, ellerinizin çok aha bakımlı olmasını sağlayacaktır.

Sanitizer sonrası ellerinizi muhakkak nemlendirin!

Sanitizer, bir çeşit dezenfektan, mikrop ve bakterileri öldürmesi için tasarlanmışŸ madde veya hazırlanmışŸ ilaçtır. Bir çoğumuz bu maddeleri kullandıktan sonra, ellerimize hiç bir ey sürmeyiz ve ellerimizin kuru kalmalarına neden oluruz. Ancak bu tür temizlik maddelerinin alkol değeri yüksektir. Bu nedenle hızlı bir şekilde, cilt ve tırnakları kurutabilir. Dezenfektanı sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra ellerinize nemlendirici sürmeyi unutmayın.

el-bakimiAnti-aging yüz kremini ellerinize de uygulayın!

Gün boyu yorgun düşen ellerinizi, gece boyu anti-aging kremler ile ödüllendirebilirsiniz. Yüz için özel hazırlanmış bu kremlerin içeriğinde, ciltte oluşan hasarları hızlı iyileştirme gücüne sahip moleküller bulunur. Bu tür gençleştirici kremleri, yüzünüze uyguladığınız gibi ellerinize de uygulayın ve farkı görün!

Ellerinize maske yapın!

Ellerinize bol nem kazandıracak maskeler hazırlayın. Bu maskeleri ellerinize güzelce sürün, sonra üzerine sıcak bir havlu yerleştirin ve beş dakika dinlendirin. Ayrıca plastik sıcak su torbaları da aynı görevi görür. Bu şekilde ısı, maskenin cildinize nüfuz etmesine yardımcı olur.

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com