Kadınla Herşey

Bağırsakların Hızlı Çalışması İçin Ne Yapmalı?

Bağırsakların Hızlı Çalışması İçin Ne Yapmalı?

Birçoğumuz, yaşamlarımız boyunca bir kez bile olsa, bağırsak problemleri ile karşı karşıya gelmişizdir. Bu problemler yine birçoğumuzda özellikle, ‘kabızlık’ olarak bildiğimiz bağırsakların yavaş çalışması problemi olarak kendini göstermiş ve sıkça rastlanmıştır. Kimilerimizde bu problem, kronik bir rahatsızlık haline gelmiş ve bir çoğumuz hayatları boyunca bu rahatsızlıkla yaşamak zorunda kalmıştır.

Bağırsakların yavaş çalışması ya da halk dilinde bilinen adıyla kabızlık, sadece patolojik bir nedene bağlı olarak gelişme göstermez. Biyolojik etkenlerin de neden olacağı gibi, bağırsakların hızınız yavaşlatmaya birçok etken neden olabilir. Yediğimiz yemeklerin türünden, içtiğimiz içeceklere, kullanılan ilaçlardan, yaşam biçimlerine kadar birçok farklı etken, sindirim sistemimize etki eder.

Günümüzde, modernleşen dünya ile, kol emeğinden çok fikir ve akla dayalı işler ve sektörler gelişmiştir. Bu durum beraberinde, tarımda çalışırken gösterilen performansı ve hareketliliği tıkamış, ofis tipi işlere bırakmış ve insanları hareketsiz bir yaşama itmiştir.

Farkında olmayız belki ama, yaşam tarzımızın, tercihlerimizin, ruh ve beden sağlığımı üzerinde etkisi oldukça büyük! Örneğin, tempolu bir ofis işinde çalışıyorsunuz. Gün içerisinde hep otuyor, hareketsiz kalıyorsunuz. Yarım saat belki bir saat yemek molanız var. Akşam oldukça geç çıkıyorsunuz. Evinize de servis ile gidiyorsunuz. Bu döngü haftanın her günü devam ediyor. Ne kadar tanıdık bir örnek değil mi?!

Bu şekilde bir yaşam tarzı değil sindirim sisteminizi, ruh sağlığınızı bile zora sokabilir!

bagirsaklar-icin-tarifBağırsakların düzgün çalışmadığı nasıl anlaşılır?

Tabi, bağırsakların hızlı ya da yavaş çalışmasına etki eden beslenme olmadığı gibi yaşam tarzınız da değildir. Bununla beraber birçok etken olabileceğini söylemiştik. Ayrıca en temel etkenin, insanın biyolojik yapısı olduğunu da unutmamak gerekir.

Peki bağırsaklarımızın düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız? İşte bu yöntem ile bağırsaklarınızın olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz.

Orta boy pancar içeren bir salatayı yiyin. Ya da 2 yemek kaşığı taze sıkılmış pancar suyu için. Bir kaç saat geçtikten sonra idrarınız kırmızı bir renk alıyorsa bağırsaklarınızın düzgün çalışmıyor demektir.

Bağırsaklar nasıl çalıştırılır?

Bağırsakların daha hızlı çalışmaları için, onlara biraz yardımcı olmakta yarar var. Bunun için;

Her öğünde mevsim sebzelerinden mutlaka yiyin.

Uyandıktan sonra 2-4 saat içerisinde mutlaka kahvaltı yapın.

Bunun yanı sıra gün içerisinde bol su içmeyi unutmayın.

Mümkün olduğunca lifli ve doğal besinlerle beslenin ve düzenli egzersiz yapmaya çalışın.

Hazır yemeklerden, özellikle de fast-food tarzı, içerisinde vücut sağlığı için zararlı olan maddeler içeren yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.

Gün içerisinde kısa mesafelerde yürüyüş yaparak da bağırsaklarınızın hızlı çalışmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Bağırsakları hızlı çalışması için ne yemeli?

Bağırsak hareketlerini hızlandıran yiyecekleri bilmekle hazımsızlık sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Bağırsakların hızlı çalışmasına lifli yiyeceklerden olan baklagiller, tahıllar, meyve ve sebzeler iyi gelir. Kuru yemişlerden badem yoğun lif içermektedir.

Ayrıca aşağıdaki tarifi kahvaltıda yemeye özen gösterirseniz faydasını farkedeceksiniz. Aç karnına yenildiğinde etkisi çok daha fazla oluyor.

bagirsaklar-icinMalzemeler;

Yarım avuç kurutulmuş meyve,
1 yemek kaşığı buğday tohumu,
1’er yemek kaşığı susam, kabak çekirdeği, keten tohumu ve ay çekirdeği,
1 yemek kaşığı yulaf,
1 çay kaşığı keten tohumu yağı,
1 bardak süt.

Bu malzemeleri karıştırın ve kahvaltı niyetine yiyin. Bu karışım bağırsak hareketlerini hızlandıracak ve zararlı maddelerin atılmasını sağlayacaktır.

 

 

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Selvi dedi ki:

  Merhaba ben bazen iki hafta bazan hafta da bir tuvalete çıkıyorum sürekli şişkinlik var ne yapmam lazım

  1. Mehmet dedi ki:

   Bnim de ole ne ypmm lazim arkdaslar ya yardimci olur musunuz

   1. do k tor dedi ki:

    Yapmanız gereken en önemli şey günde 45 dk yürüyüş yapmanız tabi bunun yanında çorbayla mevye yemenizi öneririm bide psikolojide çok önemli kendinizi şartlandırmayın tuvalete çıkmak beyin komutuyla alakalı yani bir nevi alıskanlıktır

  2. Ciel dedi ki:

   Aktardan ”açlık otu” alın cezvede 8-9 yaprak bir fincan su ile bir taşım kaynasın, çok kaynatmayın kaynadığını gördünüz kapatın ocağı ve için. Akşam tercih ederseniz iyi olur sabaha tuvalete çıkarsınız. Bu çayı içip çarşı pazar vs çıkarsanız zor anlar yaşarsınız dikkat edin lütfen.
   Geçmiş olsun.

 2. defne dedi ki:

  Ya hiç sormayın bende gün boyu şişkinlikle geziyorum artık dayanamıyorum

  1. Ciel dedi ki:

   Aktardan ”açlık otu” alın cezvede 8-9 yaprak bir fincan su ile bir taşım kaynasın, çok kaynatmayın kaynadığını gördünüz kapatın ocağı ve için. Akşam tercih ederseniz iyi olur sabaha tuvalete çıkarsınız. Bu çayı içip çarşı pazar vs çıkarsanız zor anlar yaşarsınız dikkat edin lütfen.
   Geçmiş olsun.
   Not: Ben de bunu kullanıyorum ve internetten araştırdım görülmüş bir zararı yok diye bilgi edindim. Sizde değişik bir bilgi edinirseniz yazın lütfen. Bilmek isterim.

 3. berfin dedi ki:

  Ben çok hızlı kilo alıyorum ne yapmam lazim

 4. Murat dedi ki:

  Sabahları kahvaltıdan en az bi yarımsaat önce iki adet salatalık yemeye çalışın buna devam edin belirli bir süre sonra günde en az 4 yada 5 sefer tuvalete çıkmış olacaksınız

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com