Kadınla Herşey

Diyabet Ne Demektir, Kaç Tip Diyabet Vardır?

Diyabet Ne Demektir, Kaç Tip Diyabet Vardır?

Diyabet (şeker hastalığı); pankreasın ürettiği insülinin yetersizliği ya da etkisizliği sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığa yakalanan kişi ömür boyu bu hastalığın taşıyıcısı olmaktadır. Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet’e geçmeden hastalık hakkında kısaca bilgi verelim.

Diyabet Ne Demektir?

Vücutta insülinin (kan şekerini dengeleyici hormon) yetersizliği sonucu ve bozulan metabolizmanın etkisiyle yiyecek ve içeceklerden alınan şekerin (glikozun) vücutta dengesizce dağılması ile hastalık ortaya çıkar. Hücreler şekere ulaşamazken kanda şeker oranı yükselir. Yüksek olan bu oran vücuda alarm verecek ve adeta zehirli bir madde gibi vücut tepki durumuna geçecektir. Bu tepkilere artık “diyabetin belirtileri” diyebiliriz.

Konuyu sadece şeker alımı ve şeker olayına indirgemek doğru değildir. Olay; protein, yağ ve karbonhidratları da çevreleyen bir metobolizma hastalığıdır aslında. Ancak sistemin merkezinde şekerin bozulan metabolizmada hücrelere iletilememesi yatmaktadır. Doğal gıdalarda bulunan masum şeker bile, düşman görülmüştür artık. Şekerin gerekli yerlere gönderimini sağlayacak insülini üreten yer pankreastır. Eğer sorun buradan kaynaklanıyorsa insülin eksikliği ihtimali yüksektir. Bu ihtimalde dahil olduğunda şeker hastalığının tipleri ikiye ayrılmaktadır.

Diyabet Çeşitleri Nelerdir?

Şeker hastalığında Tip 1 ve Tip 2 diye ayrım vardır;

Tip 1 Diyabet: Yaygınlık oranı düşüktür. Yüzde on civarı hastalar Tip 1 diyabet belirtilerine sahiptirler. Yukarıda bahsedilen pankreasın insülini az ürettiği bir durumda, insülin yetersizliği olarak ortaya çıkabilmektedir. Erken yaşlarda görülmeye başlar.

Tip 2 Diyabet: Yaygın olan bu diyabet türü genelde obeziteye (yada sağlıksız beslenme), genetik durumlara bağlı görülmektedir. İleriki yaşlarda ortaya çıkmakta olan bu diyabet türünde bulgular bir anda değil yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman farklı bir hastalık tetkiklerinde şekere rastlanılabilmektedir.

diyabet çeşitleri tip 1 tip 2 diyabet nedir

Diyabet hastalarında kan şekerinin fazla olmasından kişide sinirlerin harap olmasına, dolayısıyla geceleri ayak ağrılarına ve kramplara neden olabilmektedir. Ayrıca uzun vadede kalp ve damar hastalıklarına, böbrek hastalıklarına ve görme bozukluğu gibi diğer sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olabilmektedir.

Diyabet çeşitleri arasında yer almasa da hamilelikte ortaya çıkan diyabet de vardır. Ayrıca gizli diyabet de yine bu hastalığın dahilinde olan yer almaktadır.

Şeker hastalığının en büyük zararı kalıcı olması, hayatı kısıtlayıcı önlemler almaya neden olması, yeme içmenin kısıtlanmasıdır. Dikkat edilmediğinde ise vücutta tahribatlara neden olmasıdır. Ölümcül olabilecek aşamaları vardır ancak günümüz gelişen tedavi yöntemleri ve bakımlarıyla hastalık hafif düzeyde kontrol altına alınabildiğinden bu risk ortadan kalkmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com