Kadınla Herşey

Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis) Nedir?

Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis) Nedir?

Herhangi bir rahatsızlığa yakalandığına inanıp aşırı kaygı yaşayan ve her zaman herhangi bir şeyle temas nedeniyle hastalık kapacağından aşırı derecede korkan kişilere “hastalık hastası” denmektedir. Hastalık hastalığı bulunan kişilere, doktorlar her ne kadar ciddi tarama ve tetkik sonuçlarına göre herhangi bir rahatsızlığının olmadığını ve bunun tıbbî verilerle de sabit olduğunu söylese de, hastalık hastası kişi, buna inanmaz ve birçok doktora giderek kaygılarına neden olabilecek türdeki belirtilerin tekrar tekrar irdelenip bir teşhis koyulmasını ister.

hastalik-hastaligi

Hastalık hastalığı belirtileri nelerdir?

Hastalık hastalığı, yani bilimsel diliyle hipokondriyazis bulunan kişiler, endişeli oldukları durumun hastalık belirtisi olduğuna o kadar çok inanmaktadırlar ki bırakın aksi bir duruma inanmayı, çevresindekilere de mantıklı açıklamalarda bulunarak onları hasta olduğuna inandırma çabası içerisine girerler.

Bir kişiye hastalık hastası diyebilmek için, bu kişinin yaşadığı hastalanma korkusu ve kaygısının, kişinin günlük yaşantısını ciddi derecede olumsuz yönde etkilemesi ve bu nedenle günlük yaşamında sahip olduğu sorumlulukları doğru düzgün yerine getiremeyecek derecede güçlük çekmesi gerekmektedir.

Her ne kadar bu hastaların bir kısmı günlük yaşamını sürdürebilse ve sorumluluklarını yerine getirebilse de bunu yaparken büyük güçlük çekmekte ve zorlanmaktadırlar. Çünkü zihinleri bir yandan yapacağı işe ve yerine getirmesi gereken sorumluluklara yoğunlaşmaya çalışırken bir yandan da hasta olduğunu düşünerek büyük bir endişe ve kaygı taşımak zorundadır. Bu kişiler bazen kendi bildikleri bir rahatsızlığa yakalandığını düşünürken, bazen de hiç bilmedikleri ancak çevresinde ismini duyduğu bir rahatsızlığa yakalandığını düşünmektedir.

hastalik-hastasi Hastalık hastası kişilerde; hastalanma korkusu, bazen yakınındaki birinin ölümüne neden olan bir rahatsızlığın duyulmasıyla, bazen televizyonda görülen bir rahatsızlığın belirtilerinin görülmesiyle, bazen de ortalık hastalığı denilebilen bulaşıcı hastalıkların baş göstermesi sonucu artabilmektedir.

Hastalık hastası olan kişiler her ne kadar doktorlarına güvense ve kendi düşüncelerinin mantıksızlığını kabul etse de bu inanç ve güven onların kaygılarını yatıştırmak için yeterli olmayabilmektedir. Bu sebeple aynı şikayetler için birden fazla doktora gitme eğiliminde bulunmaktadırlar.

Hastalık hastalığı bulunan kişiler normal kişilerden daha çok fiziksel duyarlılığa sahiptir. Bu kişiler her zaman bedenlerini dinlemekte ve küçük bir değişikliği hastalık olarak yorumlayabilmektedir.

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com