Kadınla Herşey

Ayak Şişmesi Neden Olur?

Ayak Şişmesi Neden Olur?

Ayak şişmesi nedeni ortopedik, damarsal ve hormonal gibi farklı durumlardan kaynaklanabilmektedir. Daha çok ayak sırtı bölgesi şişkinliği ve ayak bilği şişkinliği şeklinde görülmektedir. Bu şişliklerle beraber uyuşma, ağrı, yanma hissi ve hassasiyet şikayetleri de olabilmektedir.

Ayaklar Neden Şişer?

Ayak şişmesi nedeni olarak en başta damarsal nedenlerden olan toplardamarların genişlemesi sonucu oluşan varisler gelmektedir. Damarlardaki genişleme tedavi edilmediği takdirde tüm bacağı sarabilmekte ve ağrılara neden olabilmektedir. Uzun süre ayakta durmak varis oluşumunda en önemli neden olduğundan, beden işinde çalışan kişilerde varis görülme sıklığı daha fazladır. Ayrıca hamilelik döneminde de varis oluşumuna sık rastlanmaktadır. Ayak şişmesi nedeni genetik faktörlere de bağlıdır. Hamilelik sadece varis oluşumu ile ayak şişmesine neden olmakla kalmamakta ayrıca hamileliğin son dönemlerinde vücutta biriken su ve ödem de ayak şişmesine neden olabilmektedir.
ayak-sismesi-nedeni
Ortopedik sebeplere değinecek olursak, eklem ve çevresindeki dokularda meydana gelen hasar başlıca sebep olarak sayılmaktadır. Romatizmal hastalıkların ilk işareti olan ayak şişmesi, alerjik vakalar, mantar enfeksiyonları gibi cilt enfeksiyonlarından da kaynaklanabilmektedir.

Hormonal nedenlerin başında ise diyabet gelmektedir. Ayaklarda uyuşma, yanma, karıncalanma ve ödem ile işaret veren diyabet ayarının bozulması sık rastlanan bir olgudur. Ayaklarda meydana gelen şişmenin diğer nedenleri, hipertansiyon, uzun süre ayakta kalmak, yiyecekleri fazla tuzlu tüketmek, eklem iltihaplanmaları, incinme ve burkulmalar, sıcak havada uzun süre durmak, kalp rahatsızlıkları, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve hipotiroidi olabilmektedir.

ayak-sismesii

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ayak şişmesi durumunda uygun bir doktora görünmeniz gerekmekle birlikte, bazı durumlarda ayaklarınızdaki şişliği rahatlatmak için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler de mevcuttur. Örneğin; ödemden kaynaklı bir ayak şişliği varsa, lahananın dış yaprağını 1-2 dakika kaynatıp şişlik olan yere sarabilirsiniz. Lahananın içindeki etkin maddeler ödemin inmesine ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Ancak fazla kaynatmamalısınız ki, etkisi azalmasın.

Beslenmeye dikkat etmek ise en temel yapılması gerekenler arasındadır. Özellikle az tuzlu gıdaların yenmesi şarttır. Ayrıca tavsiye edilen kısa yürüyüşler, yüzme gibi egzersizler rahatlamanıza yardımcı olur. Yorgunluktan kaynaklı ayak şişliği durumlarında otururken ayakları yüksekçe bir yere koymak, fazla kilo almaktan kaçınmak gibi günlük hayatta yapabileceğiniz ufak şeyler de ayak sağlığınızla birlikte vücut sağlığınızı da düzene sokacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hamilelik dedi ki:

    Çok teşekkür ederim sayenizde bilgi sahibi oldum. Hamilelik ile ilgili faydalı bulduğum bir site daha var bakmanızı tavsiye ederim.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com