Kadınla Herşey

Saç Ekimi Nerede Yapılır?

Saç Ekimi Nerede Yapılır?

Saç dökülmesi, birçok kişinin estetik kaygılarının başında geliyor. Saç ektirme gibi bu durumlara alternatif çözümler üreten yeni çalışmalar ise oldukça rağbet görüyor. Hastanelerde ayda ortalama 150 saç ekme operasyonu gerçekleştiriliyor. Talep her geçen gün artmakta; ancak bu durum beraberinde bir sorunu da getiriyor: ‘Merdivenaltı saç ekim merkezleri!’ Her şeyde olduğu gibi bu alanda da talebin çoğalması, sağlığı hiçe sayan ve ticari amaçlı kullanan zihniyetlerin işine geldiği gibi, maalesef insanları yanlış tercihlere de götürebiliyor.

Erkeklerde ve kadınlarda ilerleyen yaş sonucunda sıklıkla görülen saç dökülmeleri, teknolojinin de gelişmesiyle uzman kişilerce yapılan çeşitli saç ekim teknikleriyle tedavi edilebiliyor. Türkiye’de, hastanelerin saç bölümünde ayda en az 150 saç ekimi operasyonu yapılıyor. Ayrıca uzmanların kaydettiği rakamlara bakılırsa hemen her yıl, yurtdışından saç ektirmek için gelenlerin sayısı 5.000 civarında. Bu da, ülkemizin saç ekimi konusunda ne kadar profesyonelleştiğinin bir kanıtı. Ancak bu durumu fırsata dönüştürenlerin de sayısı azımsanmayacak kadar fazla. İşin ehli olmayan kişiler, geceleri evlerinde dahi saç ekimi işlemi gerçekleştirmekte. Hekim ve uzman kadrosu olmayan, cerrahi alt yapısı bulunmayan merdivenaltı diye tabir edilen yerlerde, 500 – 1.000 TL gibi ucuz fiyatlara bu işlemi yapılabiliyor.

sac-ektirme

Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden gelen saç ekimi talepleri, beraberinde sağlıksız kliniklerin de artmasına zemin hazırladı. Oysa uzmanlar saç ekiminin oldukça dikkat ve hijyen gerektirdiğinin altını çiziyor. Çünkü bu işlemler, aslında cerrahi bir operasyon ve saç derisine yapılan müdahale ile aslında beden sağlığını da olumlu veya olumsuz etkileyebiliyor. Saç ekimi esnasında yapılacak olan hatalı bir operasyon, geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabiliyor. Sağlık bakanlığının 2005 yılında yayınladığı genelgeye göre; saç ekiminin uzman hekim ve ekibi tarafından, hastane ortamında yapılması yasal zorunluluk oldu. Buna rağmen yeterli denetim yapılmadığı için, merdivenaltı merkezlerde, sağlığı ciddi anlamda tehdit eden yerlerde saç ekimi yapılabiliyor.

Uzmanlar saç ekimini gerçekleştirecek kurum ya da merkezin Sağlık Bakanlığı’ ndan onay alması ve merkezde çalışan ekibin belirli bir eğitime ve tecrübeye sahip olması gerektiğini belirtiyor ve saç ekimi yaptırmak isteyenleri bu konuda uyarıyor.

sac-ektirme-dikkat

Saç ekiminde enfeksiyona dikkat!

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi saç ekiminde de bazı riskler bulunmakta. Uzmanlar, saç ekimi operasyonlarında, sağlıksız ve hijyenik olmayan ortamlarda gerçekleştirilen saç ekme işlemlerinde en sık rastlanan durumun, saç derisinin ve kıl köklerinin enfeksiyon kaparak sağlık sorunlarına yol açması olduğunu belirtiyor.

Doktorlar, saç ekimi işlemlerinde özellikle enfeksiyona dikkat çekiyor; ‘operasyondan sonra deri üzerinde iz kalabilir. Ayrıca hijyenik olmayan merkezlerde geçirilen operasyonlarda bulaşıcı hastalık kapma riski de var. Saç ekiminin gerçekleştirileceği merkezin hijyeni konusunda dikkatli olunmalı. Bir diğer risk ise, ekilen saçların çıkmaması. Bu tehlikeyi ve diğer tüm riskleri sıfırlayabilmek için, ekim sonrasında doktorunuzun uyulmasını istediği kurallara harfiyen uyulmalı, merdivenaltı diye tabir edilen kişi ve saç ekim merkezlerinden kesinikle uzak durulmalı.’

 

KadinlaHersey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com