Kadınla Herşey

Seperatör Perde Nedir?

Seperatör Perde Nedir?

Seperatör kelimesi çok duyulan bir kelime olmamakla beraber ‘paravan’ arayışlarında olanların tanıştığı ve aslında çok kullanışlı bir üründür. Ahşap paravanın gerekli olduğu yerlerde bir alternatif olarak çıkan “seperatör perde” çok çeşitli yerlerde farklı boyutlarla bir çok şekilde kullanılabilmektedir.

Seperatör Nedir?

cicek-seperatörTeknik olarak anlamı; endüstride ve gemicilikte kullanılan makinelere verilen ad. Yağ, yakıt ve diğer sıvılarda ki bileşenlerin ayrılması için kullanılan makineler. Ancak halk dilinde yaygın olarak “ayırcı, ayrıştırıcı, düzenleyici..” şeklinde; marangozluk ve dekorasyon alanında ise (bizi ilgilendiren alan bu) ‘çit, çıta, tahta perde, paravan…‘ yerine kullanılan ahşap levhalar. Yada örme levhalar diyebiliriz. Peki marangozluk sektöründe kullanılan seperatör ne işe yarar?

Ahşap Seperatör Kullanımı

Ahşap bölme sistemlerinden biri olan bu ahşap paravanlar, çerçeveli ve standart boyutta (isteğe göre de değişebilir) üretildiği için ve bir bütün oluşturduğu için kısıtlı alanlarda kullanılmaktadır.

Dekorasyon malzemesi olarak bir çok alanda kullanılabilen seperatörler, ahşap paravanların standardının dışına çıkma imkanı ve serbestliği veriyor. Bu yüzden istenilen ebatlarda kullanılıp şekillendirilebiliyor.

Ahşap olmanın yanısıra plastik ve farklı alaşımları ile parçalar halinde satışı da mümkün. Farklı desenler olarak kare kare alıp birbirine monteli şeklide de daha çok dekorasyon odaklı kullabiliyorsunuz.

seperatör-perde-nedirÖzel olarak yaptırılabileceği gibi, hazır seperatörleri de uygun fiyata bulmak mümkün. Ahşap olanlar için endüstriyel seperatörler, marangozlarda yaptırılacak seperatöre göre daha uygun. Örneğin m² sini 25 TL, 35 TL civarında hazır olarak satın alabiliyorsunuz. Ancak marangozların yaptığı seperatörlerin çeşitliliği ve kullanılan tahta malzemenin cinsi de elbette ucuz alınan seperatörlere göre farklılk gösterebiliyor.

Daha kaliteli ve el işçiliği olarak seçim yapacaksanız bunun için kendiniz de yaptırabilirsiniz. Hatta kendi tasarımınızı bile sunabilir ve istenilen ölçülerde sipariş verebilirsiniz.

Kullanım alanları olarak, ev içi bölümleri ayırmaktan istenmeyen yerlerin görüntüsünü flulaştırma durumuna kadar geniş bir açısı var seperatörlerin. Öyle ki dekorasyon ağırlıklı olarak dahi duvarlarda ve keserek parçalar halinde efektler yaparak da kullanabilirsiniz.

KadınlaHerşey.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gamze dedi ki:

    Biz evimizde bir bölümü ayırmak için aldık çok hoş durdu ve oldukça kullanışlı. Ayrıca doğallık sevenler için vazgeçilmez bir seçenek. Beton yığınlarının içinde bir nebze de olsa doğayı ve doğallığı yaşayabiliyorsunuz. Yazı çok açıklayıcı olmuş. Meraklıları için harika bir ürün. Tavsiye ederim.

Kaynak gösterilerek alıntılama yapılabilir. Kadinlahersey.com